Temat: Pytanie

Hej mam dość dziwne pytanie, otóż jak powstają wrzody żołądka?
Nie chodzi mi o to, że chce je mieć czy coś ale jak się idzie ich "nabawić" że tak powiem, bo ja miałam podejrzenie o nie i nie wiem właśnie jakim sposobem i przez co one się tworzom, nie wiem np. przez jedzenie wiecie może???
wiem, że napewno wrzody powoduje bakteria H.pylori i że ma ją więkoszość dorosłych ludzi. ja miałam podejrzenie o wrzody, zostałam wysłana na gastroskopie i okazało się że mam tą bakterię i nadżerki, wrzodów na szczęście nie. bakterie da się wyleczyć antybiotykami :)
a skąd się bierze taka bakteria?

google it. z tego co wiem to wielu ludzi ją ma.

a drażnić żołądek można ostrymi przyprawami na przykład ;)

Pasek wagi
Palenie Tytoniu - Palacze papierosów częściej zapadają na chorobę wrzodową, mają częstsze nawroty choroby a nisza wrzodowa goi się u nich trudniej.
Alkohol i sposób żywienia- Tradycyjnie uważało się, że choroba wrzodowa może być spowodowana przez nieprawidłowe żywienie (np. spożywanie potraw tłustych lub z dużą ilością przypraw) oraz nadużywanie alkoholu. Obecnie wiadomo, że sposób żywienia nie ma wpływu na powstawanie choroby wrzodowej. Natomiast spożywanie niektórych potraw i picie niektórych napojów alkoholowych może nasilić dolegliwości związane z wrzodem poprzez działanie drażniące na nerwy czuciowe zlokalizowane w uszkodzonej ścianie żołądka lub dwunastnicy.

Niesterydowe leki przeciwzapalne

Jest to grupa leków stosowana powszechnie. Należy do nich kwas acetylosalicylowy (aspiryna), ibuprofen, naproksen, piroksykam, diklofenak i kilka innych leków. Wiele z nich dostępnych jest bez recepty. Liczne badania wykazały, że 12 – 30% pacjentów leczonych przewlekle tymi lekami ma wrzód żołądka a 2 – 19% wrzód dwunastnicy. Polekowy wrzód żołądka występuje dwukrotnie częściej niż wrzód dwunastnicy.


Główną przyczyną powstania choroby wrzodowej jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Dochodzi do niego zazwyczaj w dzieciństwie. Bakteria osiedla się w żołądku żyjąc i mnożąc się na powierzchni błony śluzowej pod warstwą śluzu przykrywającą błonę. Zakażenie powoduje zapalenie błony śluzowej, na początku ostre, potem przechodzące w przewlekłe. U części osób zakażonych dochodzi do wtórnego zwiększenia produkcji kwasu żołądkowego, który działa bezpośrednio wrzodotwórczo. Ocenia się, że około 70% owrzodzeń żołądka i około 95% owrzodzeń dwunastnicy jest związanych z infekcją.

W Polsce zakażenie Helicobacter pylori wykrywa się u około 70% dorosłych osób. Tylko u niewielkiej ich części dochodzi do powstania choroby wrzodowej. Szczegółowe mechanizmy są obecnie intensywnie badane, ale już wiadomo, że ważną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne (dziedziczone rodzinnie) oraz rodzaj szczepu bakterii. Zaledwie u około 10% osób zakażonych bakterią powstają owrzodzenia trawienne.


© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.