- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
27 lutego 2011, 19:55
27 lutego 2011, 19:59
27 lutego 2011, 20:05
google it. z tego co wiem to wielu ludzi ją ma.
a drażnić żołądek można ostrymi przyprawami na przykład ;)
27 lutego 2011, 20:07
Niesterydowe leki przeciwzapalne
Jest to grupa leków stosowana powszechnie. Należy do nich kwas acetylosalicylowy (aspiryna), ibuprofen, naproksen, piroksykam, diklofenak i kilka innych leków. Wiele z nich dostępnych jest bez recepty. Liczne badania wykazały, że 12 – 30% pacjentów leczonych przewlekle tymi lekami ma wrzód żołądka a 2 – 19% wrzód dwunastnicy. Polekowy wrzód żołądka występuje dwukrotnie częściej niż wrzód dwunastnicy.
Główną przyczyną powstania choroby wrzodowej jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Dochodzi do niego zazwyczaj w dzieciństwie. Bakteria osiedla się w żołądku żyjąc i mnożąc się na powierzchni błony śluzowej pod warstwą śluzu przykrywającą błonę. Zakażenie powoduje zapalenie błony śluzowej, na początku ostre, potem przechodzące w przewlekłe. U części osób zakażonych dochodzi do wtórnego zwiększenia produkcji kwasu żołądkowego, który działa bezpośrednio wrzodotwórczo. Ocenia się, że około 70% owrzodzeń żołądka i około 95% owrzodzeń dwunastnicy jest związanych z infekcją.
W Polsce zakażenie Helicobacter pylori wykrywa się u około 70% dorosłych osób. Tylko u niewielkiej ich części dochodzi do powstania choroby wrzodowej. Szczegółowe mechanizmy są obecnie intensywnie badane, ale już wiadomo, że ważną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne (dziedziczone rodzinnie) oraz rodzaj szczepu bakterii. Zaledwie u około 10% osób zakażonych bakterią powstają owrzodzenia trawienne.