- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
18 listopada 2010, 10:47
18 listopada 2010, 11:04
moze spróbuj czoskiem podejrzewam ze bedzie pieklo ale chwile i powinnopomócalbo amolem .
18 listopada 2010, 11:11
18 listopada 2010, 11:29
18 listopada 2010, 11:31
18 listopada 2010, 11:49
18 listopada 2010, 12:17
18 listopada 2010, 12:37
a może Ty masz afty,przeczytaj to i porównaj:
Aftozy
Schorzenia dziąseł mają wpływ na nasze samopoczucie, a nie leczone mogą być przyczyną chorób atakujących cały organizm. Większość zmian chorobowych w jamie ustnej to objawy zaburzeń ogólnoustrojowych lub zwiastun poważniejszych chorób. Tylko część z nich ma charakter miejscowy. Najczęściej w jamie ustnej tworzą się afty. Afta to owalny wykwit z żółtawym nalotem pod którym jest nadżerka otoczony czerwonym rąbkiem zapalnym. Afty mogą być różnej wielkości od 1mm do 2cm średnicy.
Choroba ta dotyczy każdego, szczególnie u młodych kobiet między 25-40 rokiem życia. Przyczyny powstawania aft nie są do końca poznane, natomiast sugeruje się, iż główną rolę odgrywa spadek odporności organizmu. Tworzeniu aft sprzyjają i mogą je prowokować, urazy mechaniczne, stres, menstruacja, niedożywienie, alergie pokarmowe, przeziębienia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Najczęściej pojawiają się na wargach, błonie śluzowej policzków,podniebieniu,brzegach języka i czasem na dziąsłach.
Objawy :
Pieczenie
Miejscowy ból
Czasami gorączka i powiększenie węzłów chłonnych
Leczenie : małe afty goją się samoistnie do dwóch tygodni. W gabinecie lekarskim stosuje się środki koagulacyjne i przyżegające, można też stosować leki zmniejszające ból, a także płukanki antyseptyczne. Jeżeli nawroty choroby są częste należy zgłosić się do lekarza stomatologa w celu konsultacji i ustalenia planu leczenia. Częste cięższe postacie aftoz wymagają leczenia antybiotykami czy sterydami. Obecnie bardzo dobre efekty w leczeniu aftoz daje ozonoterapia.
18 listopada 2010, 12:39
Choroby wirusowe jamy ustnej
Najczęstsza chorobą wirusową jest opryszczkowe zapalenie jamy ustnej wywołane przez wirus opryszczki zwykłej. Zakażenie może mieć charakter pierwotny lub wtórny nawracający. Rozróżnia się najczęściej postacie chorób:
Opryszczka zwykła: pęcherzyki wypełnione płynem otoczone obwódką zapalna. Występują najczęściej na wargach, w kącikach ust, czasami na podniebieniu. Po przebiciu pęcherzyka pojawia się nadżerka - najpierw czerwona z czasem pokrywająca się żółtym nalotem. Objawy : swędzenie, pieczenie, czasem silny ból. Na opryszczkę może chorować każdy. Powstaniu nawrotu opryszczki sprzyjają osłabienie organizmu, stres, menstruacja, zaburzenia żołądkowo jelitowe, zimno, silne promienie słoneczne, choroby przebiegające z gorączką. Leczenie objawowe i preparatami p/wirusowymi .
Ostre zapalenie aftowe : występuje w połączeniu z chorobami wieku dziecięcego odra, płonica, błonica, w czasie ząbkowania. Przebieg choroby jest dość łagodny.
Opryszczkowe zapalenie dziąseł i jamy ustnej. Jest to ta sama choroba co zapalenie aftowe ale występują tutaj pęcherzyki a nie afty i ma cięższy przebieg. Chorują starsze dzieci i dorośli. Często pojawia się po przebytych infekcjach grypy czy zapalenia płuc. Objawy choroby to podwyższona temperatura, utrata apetytu, miejscowe zaczerwienienie, obrzęk dziąseł i ślinotok. Pęcherzyki w jamie ustnej pękają w przeciągu 24 godzin a w ich miejscu powstają bardzo bolesne nadżerki. Język pokrywa się szarawym nalotem z pęcherzykami. Leczenie miejscowe i środki łagodzące ból i objawowe, oprócz w/w podajemy środki p/gorączkowe a w cięższych wypadkach leki p/wirusowe a nawet antybiotyki.
18 listopada 2010, 12:40