Temat: boooli :(

We wtorek (albo poniedziałek Oo) zrobiło mis ie tekie be na podniebieniu... nie wiem jak to nazawać, ale wiecie, czasem sie oparzy człowiek i zacznie ropieć, albo samo czasem wyskakuje... No i zawsze miałąm na to sprawdzony sposób - davercin na wacik i heja zdzieramy dziada, bolało jak 150, ale za to na drugi dzień było ok. Teraz jest gorzej bo nie mam davercinu i nie mam gdzie kupic, bo nie ma mnie w pl... Moze i tutaj udałoby sie coś podobnego dorwac,a le nie uśmiecha mi sie wydawania majątku na jednorazowy użytek. Już zdzieralam sobie to cholerstwo płynem antybakteryjnym, robiłam okłady z rumianku.... :( i boli nadal. Macie jakieś sprawdzone sposoby na to?

moze spróbuj czoskiem podejrzewam ze bedzie pieklo ale chwile i powinnopomócalbo amolem .

czosnek :O?! Ale dlaczego...? Tzn pierwsze słyszę, ale jak ma pomóc to wypróbuje... Słyszałam ze soda oczyszczona albo sól, sól mi nie pomoze bo po soli zawsze gorzej, ale moze ta soda?

Anetkkka to raczej nie to samo bo ty masz pewnie kroste a ja mam takie ziaiu zaropiałe :\ Więc pewnie i czosnek nie pomoze, krostki schodzą z=same z tego co zauważyłam ;)
nom rozumiem ;) tylko ze to sa dwie inne rzeczy, u  mnie trzeba zlikwisować stan zapalny daltego moze ten czosnek pomóc tylko nie wiem jak go przygotować :| nie mam kurcze praski, bo mieszkam w akadamiku a tu nic nie ma >:(!
anetka ja to zawsze zdrapuje ząbkami,hehe
lotopauanka - czosnek ma działanie grzybobójcze.
> lotopauanka - czosnek ma działanie grzybobójcze.

No i działą jak antybiotyk tylko jak ja mam go przygotować :(?

a może Ty masz afty,przeczytaj to i porównaj:

Aftozy

Schorzenia dziąseł mają wpływ na nasze samopoczucie, a nie leczone mogą być przyczyną chorób atakujących cały organizm. Większość zmian chorobowych w jamie ustnej to objawy zaburzeń ogólnoustrojowych lub zwiastun poważniejszych chorób. Tylko część z nich ma charakter miejscowy. Najczęściej w jamie ustnej tworzą się afty. Afta to owalny wykwit z żółtawym nalotem pod którym jest nadżerka otoczony czerwonym rąbkiem zapalnym. Afty mogą być różnej wielkości od 1mm do 2cm średnicy.
Choroba ta dotyczy każdego, szczególnie u młodych kobiet między 25-40 rokiem życia. Przyczyny powstawania aft nie są do końca poznane, natomiast sugeruje się, iż główną rolę odgrywa spadek odporności organizmu. Tworzeniu aft sprzyjają i mogą je prowokować, urazy mechaniczne, stres, menstruacja, niedożywienie, alergie pokarmowe, przeziębienia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Najczęściej pojawiają się na wargach, błonie śluzowej policzków,podniebieniu,brzegach języka i czasem na dziąsłach.

Objawy :
Pieczenie
Miejscowy ból
Czasami gorączka i powiększenie węzłów chłonnych


Leczenie : małe afty goją się samoistnie do dwóch tygodni. W gabinecie lekarskim stosuje się środki koagulacyjne i przyżegające, można też stosować leki zmniejszające ból, a także płukanki antyseptyczne. Jeżeli nawroty choroby są częste należy zgłosić się do lekarza stomatologa w celu konsultacji i ustalenia planu leczenia. Częste cięższe postacie aftoz wymagają leczenia antybiotykami czy sterydami. Obecnie bardzo dobre efekty w leczeniu aftoz daje ozonoterapia.

cd.:

Choroby wirusowe jamy ustnej

Najczęstsza chorobą wirusową jest opryszczkowe zapalenie jamy ustnej wywołane przez wirus opryszczki zwykłej. Zakażenie może mieć charakter pierwotny lub wtórny nawracający. Rozróżnia się najczęściej postacie chorób:
Opryszczka zwykła: pęcherzyki wypełnione płynem otoczone obwódką zapalna. Występują najczęściej na wargach, w kącikach ust, czasami na podniebieniu. Po przebiciu pęcherzyka pojawia się nadżerka - najpierw czerwona z czasem pokrywająca się żółtym nalotem. Objawy : swędzenie, pieczenie, czasem silny ból. Na opryszczkę może chorować każdy. Powstaniu nawrotu opryszczki sprzyjają osłabienie organizmu, stres, menstruacja, zaburzenia żołądkowo jelitowe, zimno, silne promienie słoneczne, choroby przebiegające z gorączką. Leczenie objawowe i preparatami p/wirusowymi .
Ostre zapalenie aftowe : występuje w połączeniu z chorobami wieku dziecięcego odra, płonica, błonica, w czasie ząbkowania. Przebieg choroby jest dość łagodny.
Opryszczkowe zapalenie dziąseł i jamy ustnej. Jest to ta sama choroba co zapalenie aftowe ale występują tutaj pęcherzyki a nie afty i ma cięższy przebieg. Chorują starsze dzieci i dorośli. Często pojawia się po przebytych infekcjach grypy czy zapalenia płuc. Objawy choroby to podwyższona temperatura, utrata apetytu, miejscowe zaczerwienienie, obrzęk dziąseł i ślinotok. Pęcherzyki w jamie ustnej pękają w przeciągu 24 godzin a w ich miejscu powstają bardzo bolesne nadżerki. Język pokrywa się szarawym nalotem z pęcherzykami. Leczenie miejscowe i środki łagodzące ból i objawowe, oprócz w/w podajemy środki p/gorączkowe a w cięższych wypadkach leki p/wirusowe a nawet antybiotyki.


nie nie nie, nie mam problemów z dziąsłami. Przykleiła mi sie wrząca niemal cebula z zupy cebulowej, a potem zaczęło ropieć... :(. Ostatni raz miałam zeszłej zimy wiec to nie sa afty raczej

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.