Temat: szkarlatyna


jak mogę prosić o jakieś porady na co zwracać uwagę, jak pomóc - to bardzo Was proszę

\należy zwrócić uwage na wizyte u lekarza!!!
Znalazłam coś dla Ciebie
DEFINICJA
Jest to choroba zakaźna wywoływana przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A. Bakterie produkują egzotoksyny, przy czym za wystąpienie objawów skórnych odpowiedzialna jest toksyna erytrogenna. Okres wylęgania choroby wynosi 1-7 dni, zwykle 2-4 dni.
OBJAWY I PRZEBIEG
Początek choroby jest nagły, z wysoką gorączką, często z wymiotami, bólami głowy i/lub brzucha. Do 24 godzin od wystąpienia temperatury pojawia się wysypka rumieniowa, drobnoplamista (porównywana do śladów po uderzeniach szczotką drucianą), obejmująca całe ciało poza trójkątem od nosa i wokół ust (tzw. trójkąt Fiłatowa). Wysypka rozpoczyna się od twarzy i szyi, przechodząc na skórę klatki piersiowej, brzucha i kończyn.  Największe nasilenie zmian występuje w miejscach ucieplonych i w zgięciach oraz fałdach skórnych (objaw Pastii). Niekiedy wysypka może mieć charakter krwotoczny lub potówkowy. Zawsze występują zmiany w gardle: od niewielkiego zaczerwienienia do nalotów na migdałkach. Pojawiają się także charakterystyczne zmiany na języku: początkowo język jest obłożony białym nalotem, następnie malinowy z wyraźnie widocznymi brodawkami językowymi (tzw. język malinowy). W 2-3 tygodniu choroby (po zupełnym ustąpieniu zmian skórnych) występuje otrębiaste łuszczenie się skóry, głównie na dłoniach i stopach (tzw. objaw retrospektywny). Szkarlatyna może powodować poważne powikłania pod postacią tzw. gorączki reumatycznej (zapalenie mięśnia sercowego i stawów), zapalenia nerek, lub ropni okołomigdałkowych. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów u których nie zastosowano antybiotyku lub stosowano antybiotyk zbyt krótko.
WEZWIJ LEKARZA, GDY...
Rozpoznanie choroby nie jest trudne, ale wymaga koniecznie konsultacji lekarskiej. Rozpoznanie potwierdza hodowla paciorkowca z gardła, ale w typowych przypadkach wykonanie wymazu z gardła nie jest konieczne. Wynik wymazu z gardła należy rozpatrywać zawsze  w połączeniu z obrazem klinicznym, gdyż wśród ludzi występuje dość szeroko rozpowszechnione nosicielstwo paciorkowców. Dowodem na zakażenie paciorkowcem powodującym szkarlatynę jest też podwyższone lub najlepiej narastające miano przeciwciał ASO. W szkarlatynie konieczny jest antybiotyk zlecony przez lekarza. Stosuje się zwykle preparaty z grupy penicylin, a u dzieci uczulonych na penicyliny – makrolidy. Z uwagi na ryzyko powikłań większość specjalistów zaleca, aby antybiotykoterapia w szkarlatynie trwała co najmniej 10 dni, a według niektórych nawet 14 dni. Od momentu rozpoczęcia leczenia chory powinien być izolowany przez 7 dni.
LECZENIE DOMOWE
Przez cały okres choroby chory powinien przebywać w domu i przestrzegać spoczynkowego trybu życia. 2-3 tygodnie po przebyciu szkarlatyny powinno być wykonane badanie ogólne moczu, ze względu na możliwość powikłań pod postacią popaciorkowcowego ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek. Przechorowanie szkarlatyny daje trwałą odporność. Ponowne zachorowania zdarzają się wyjątkowo rzadko i są wywołane inną odmianą jadu erytrogennego.
I jeszcze coś takiego
Opieka nad chorym


Jeżeli maluch nie ma apetytu i trudno mu cokolwiek przełknąć, zrezygnuj z podawania stałych pokarmów i podawaj tylko ciepłe, lekko osłodzone napoje, np. herbatkę z kwiatu lipy z dodatkiem cytryny osłodzoną miodem. Cały czas przy łóżku malucha powinien stać kubek-niekapek lub bidon ze słomką, z którego mały pacjent może popijać wodę.

Gdy gardło będzie mniej obolałe, możesz zaproponować dziecku pierwsze półpłynne, ale bardzo wzmacniające posiłki - bulion, kaszę z mlekiem, puree z przetartych jarzyn doprawionych masłem, mielone gotowane mięso (pulpety).

Dziecko powinno przez tydzień nie wychodzić z domu. Mieszkanie należy jednak regularnie wietrzyć i utrzymywać w nim niezbyt wysoką temperaturę (około 20-21 st.C). Jeśli maluch silnie gorączkuje, często zmieniaj mu pościel i piżamę. Nawet jeśli szkarlatyna ma łagodny przebieg, dziecko po zakończeniu kuracji antybiotykowej przez następny tydzień musi się oszczędzać i powinno zostać w domu.


dziękuję za odpowiedzi - ale jeszcze chciałabym wiedzieć co boli przy tej chorobie, jak się można czuć - oprócz tego że źle :) - nigdy nie chorowałam na to coś - i nie mam pojęcia jak moje dziecko może się czuć.

ps. u lekarza już byłyśmy - i mamy siatę leków :(

ja miałam w wieku 6 a potem 10 lat, i ten drugi raz byl o wiele gorszy bo wyladowalam w szpitalu przy okropnych wynikach (64OB) i już ledwo mnie uratowali,bo o malo co nie doszlo do zakazenia calego organizmu:(  no i podawali mi pencyline, bylam w szpitalu przez 2 tyg., a objawami jest bol gardla, "obrysowane" czerwone policzki, schodzi skora z dloni. temperatura. i wysypka, na ciele  ja np mialam na brzuchu takie male czerwone chrostki.
Kochana holly25, ja mogę Ci powiedzieć tyle, że u mnie w rodzinie 7latek był chory na szkarlatynę i po bodajże 10dniach jak się lepiej poczuł jego mama puściła go do szkoły. Dzieciak wrócił z wysoką temperaturą i nawrotem choroby i przeleżał jeszcze 3tygodnie. Potem okazało się, że nadal nie było doleczone i po miesiącu dzieciak nie mógł wstać w łózka bo go bolała noga. Wylądował w szpitalu na zapalenie kości bodajże (lub stawów) ze względu właśnie na niedoleczoną szkarlatynę. 
http://choredziecko.kopenhaska.com/szkarlatyna.php
to,ze w tytule jest słowo kopenhaska nie oznacza, ze tu jest o tej diecie.na tej stronie znajdziesz tez informacje o innych chorobach dzieciecych
http://www.forumpediatryczne.pl/specjalista/ep,242
Wazne jest to,zeby dziecko było w domu i brało leki(antybiotyki)przez 14 dni.Powikłania przy niewyleczonej całkowicie chorobie lub przy jej"przeziebieniu":kłebkowe zapalenie nerek,zapalenie stawów,miesnia secowego,powikłania w układzie oddechowym.
ja mialam szkarlatyne rok temu. Przezylam ja fatalnie. Goraczka caly czas spalam i nic nie jadlam. Wzielam antybiotyki i przeszlo mi po paru dniach
Pasek wagi

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.