Temat: Opadające dziąsła

Hej. Mam 24 lata i z miesiąca na miesiąc moje dziąsła są w coraz gorszym stanie, moje zęby są coraz bardziej odsłonięte... podczas mycia zaczynam odczuwać dyskomfort, gdy przejadę szczoteczką po odkrytych szyjkach. Dentysta powiedział że nic nie można z tym zrobić..' może któraś z Was ma podobny problem i może mi coś doradzić? Myje zęby pastą na nadwrażliwość i płukam po każdym myciu płynem. Boję się, że za kilka lat te zęby zaczną mi wypadać(może to genetyczne, siostra mojej babci straciła sporo zębów ot tak do 20 lat, później wypadły kolejne i w wieku 32 lat nosiła sztuczna szczękę).. 

poszukaj innego dentysty, moja mama chodzila na jakieś zastrzyki - nie wiem czy placebo czy nie ale mówi że się poprawiło tzn nie opadają dalej.

Pasek wagi

paradontoza

pamiętaj, zęby są warte każdych pieniędzy- poszukaj odpowiedniego lekarza

Mojej koleżance też się strasznie odsłoniły i lekarz powiedział, że zwykle są dwie przyczyny (nie pamiętam jakie), ale żadna jej nie dotyczyła, więc też nic się nie dało zrobić...

Pasta na nadwrażliwość nie rozwiąże problemu paradontozy. Taka pasta działa jedynie znieczulajaco oslonowo, by zmniejszyć dyskomfort podczas spożywania pokarmów drazniacych odsłonięte korzenie. Są różne powody powstawania paradontozy , w tym paradontoza genetyczna. Z genetycznym podłożem tej choroby walczy się najtrudniej.

Leczenie paradontozy


Wczesne stadium paradontozy leczy się zachowawczo, a więc stomatolog, lub periodontolog ściąga kamień i płytkę nazębną, następnie zabezpiecza powierzchnię zęba przed szybkim narastaniem osadów na szkliwie, następnie przeprowadza rozmowę z pacjentem instruując, jak prawidłowo myć zęby, by dokładnie usuwać resztki pokarmu.
W przypadku bardziej zaawansowanej paradontozy konieczne jest przyjmowanie antybiotyku nawet do 3 miesięcy, czasem terapię trzeba powtórzyć. Kolejnym zabiegiem jest kiretaż polegający na oczyszczeniu kieszonek przy zębach. W zależności od wrażliwości pacjenta na ból oraz stanu zapalnego w jamie ustnej paradontolog może zastosować znieczulenie. Po tym zabiegu często jest odczuwany ból lub dyskomfort, dlatego też warto kupić profesjonalne tabletki przeciwbólowe stomatologiczne dostępne bez recepty. Paradontoza w trakcie leczenia jest o wiele bardziej uciążliwa niż przed podjęciem jakichkolwiek działań, oczywiście po zakończonym leczeniu ból przemija i chory funkcjonuje normalnie. Bardziej zaawansowanym zabiegiem jest gigiwektomia, czyli usuwanie przerośniętych części dziąseł, w szczególnych przypadkach jest konieczne wstawienie brakującej części kości zębowej, co jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w znieczuleniu. Oczywiście nie należy zapominać o regularnych przeglądach i leczeniu ubytków na bieżąco, u osób cierpiących na paradontozę zęby są osłabione przez kontakt z bakteriami w dziąsłach i są bardziej podatne na próchnicę, często też drobinki pokarmu dostające się pod dziąsła przyczyniają się do tworzenia bakterii i psucia zębów.

Domowe sposoby walki z paradontozą


Oczywiście domowe sposoby na paradontozę nigdy nie zastępują profesjonalnego leczenia, są jedynie terapią pomocniczą, którą można prowadzić równolegle z leczeniem u periodontologa.
Warto odwiedzić sklep lub aptekę ze specjalistycznymi pastami do zębów przeznaczonymi dla osób cierpiących na paradontozę. Ich smak niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia, choć są i takie, które przypominają w smaku tradycyjne miętowe pasty. Tego typu produkty mają miejscowe działanie przeciwbólowe, wspomagają leczenie dziąseł, zapobiegają namnażaniu bakterii. Ponadto warto zamienić zwykłą szczoteczkę na elektryczną, która nie tylko znacznie lepiej pozbywa się zalegającego pokarmu, a tym samym zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, ale też masuje dziąsła, kontrolując siłę nacisku. Kolejnym gadżetem niezbędnym w codziennej higienie chorych dziąseł i zębów jest specjalna szczoteczka, nici dentystyczne, lub pędzelek do czyszczenia powierzchni pomiędzy zębami. Należy jednak uważać, by nie kupić ogólnie dostępnych mini szczoteczek przypominających te do mycia butelek, gdyż są ostro zakończone i ranią opuchnięte dziąsła.

Pasek wagi

usuń kamień, A jak zaczną się ruszać można je zaszynowac, Ale to spory koszt. Choć dla uśmiechu warto. 

Moja nowa dentystka, którą mam od niedawna po latach chodzenia do konowała poprzednio, poleciła najpierw czyszczenie zębów u niej, profesjonalnie, a potem zaleciła używać średnio twardej szczoteczki i szorować mocno zęby mimo bólu i krwi. Dodatkowo płukać sodą oczyszczoną. Dostałam też lekcję jak poprawnie korzystać z nici dentystycznej. Póki co, po trzech tygodniach jest lepiej. Zmień dentystę. 

Udaj się do periodontologa- on najlepiej Ci wszystko wyjaśni,oceni stan Twoich dziasel i ustali plan leczenia. Recesja dziąseł najczęściej ma podłoże genetycznie, w zaawansowanych przypadkach jedyne sensowne wyjście to leczenie chirurgiczne,ale często z niepewnym rokowaniem. Póki co nie masz się co martwić o wypadanie zębów :) Zaciskasz zęby? To również może pogarszac stan Twoich dziąseł,choć mało stomatologów zwraca na to uwagę.

Wizyta u ortodonty by wykluczyć że przyczyną są nieprawidłowości w zgryzie i u periodontologa by ocenił stan dziąseł i przyzębi :) u mnie wykonano skaling poddziaslowy i zalozono szynę stabilizujaca zuchwe, teraz noszę aparat pomimo prostych zębów, ale właśnie ze względu na ochronę przyzębi wykonano u mnie zabieg chirurgiczny kortykotomii ;) Do tego prawidłowa higiena jamy ustnej. Najlepiej przy chorobach przyzębia sprawdza się szczoteczka miekka (ja używam sonicznej miękkiej), nić dentystyczna i irygator. 

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.