- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
20 lutego 2009, 10:49
20 lutego 2009, 10:51
Czy suplementy diety są rzyczywiście potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu?
W ciągu ostatnich kilkunastu lat na całym świecie suplementy diety stały się bardzo popularne i odnotowano znaczny wzrost częstości ich zażywania. Wśród nich ogromną większość stanowią witaminy i minerały. Coraz częściej pacjenci stosują również preparaty pochodzenia ziołowego [1]. Według Amerykańskiego Narodowego Centrum Medycyny Niekonwencjonalnej i Alternatywnej (NCCAM) co czwarta osoba przyjmująca lekarstwa stosuje suplementy diety.
Wraz z rozwojem środków masowego przekazu i technik marketingowych ze wszystkich stron docierają do nas informacje o nowych, bardziej skutecznych suplementach diety. Na rynku znajdują się dziesiątki firm, które oferują nam przeróżne suplementy diety. Można je już kupić wszędzie; u dystrybutorów, w sklepach ze „zdrową żywnością”, internecie a nawet w sklepach spożywczych. Informacje zawarte w opisach tych suplementów diety przekonują o ich „leczniczych” właściwościach. Zapewniają o bezpieczeństwie ich stosowania a ich działania porównywane są z działaniami lekarstw zapisywanych przez lekarzy medycyny. Ale czy rzeczywiście suplementy diety są aż tak bardzo potrzebne i skuteczne?
Nasze zdrowie uzależnione jest od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest pełnowartościowa i dobrze zbilansowana dieta. Musi dostarczać ona odpowiednie ilości energii, zawierać odpowiednie proporcje węglowodanów, tłuszczy, białek oraz pozostałych niezbędnych elementów. Bardzo ważne jest, aby prawidłowe nawyki żywieniowe towarzyszyły nam od urodzenia. Tak bowiem, jak nauczymy się jeść w dzieciństwie, tak będziemy odżywiać się przez resztę życia.
Prawidłowa dieta zawiera wszystkie niezbędne składniki i nie wymaga żadnych suplementów diety. Suplementy diety potrzebne są jeśli dieta nie zawiera odpowiednich ich ilości – np. istnieją obszary geograficzne z niedoborem np. jodu, fluoru czy magnezu, lub chory zmuszony jest do ściśle kreślonej diety ze względu na swoją chorobę.
Najlepszym źródłem witamin i mikroelementów są świeże owoce i warzywa. Istotną przewagą spożywania owoców i warzyw nad preparatami dietetycznymi są nie do końca poznane fitosubstancje, które reagują między sobą i przez to przynoszą jeszcze więcej korzyści organizmowi. Efekty te są niewidoczne przy suplementacji [2].
Suplementy diety można podzielić na 3 grupy:
1. Suplementy diety, które nie przynoszą żadnych efektów terapeutycznych
2. Suplementy diety, których korzystnie oddziaływujące na stan zdrowia, choć efekty te są minimalne
3. Suplementy diety potencjalnie szkodliwe dla organizmu.
Wyniki badań klinicznych pokazują, że beztroskie, samowolnie stosowane suplementy diety nie są całkowicie bezpieczne. Istnieją bowiem suplementy diety, które w połączeniu z lekami wchodzą z nimi w interakcje, a skutki tego mogą być groźne dla zdrowia. Należą do nich m.in.:
• miłorząb japoński (Ginkgo biloba),
• dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum),
• żeń – szeń (Ginseng),
• czosnek
• nadmiar witamin
Osoby przyjmujące suplementy diety nie powinny bezkrytycznie ufać wszystkim informacjom zamieszczanym w ich opisach. Pacjenci powinni pamiętać, że różne suplementy diety przyjmowane bez wiedzy lekarzy medycyny mogą spowodować wystąpienie skutków ubocznych, nawet poważnych.
Dlatego w trakcie wywiadu lekarskiego nie powinno się zapominać o wymienieniu wszystkich przyjmowanych substancji, ważne są także suplementy diety. Nawet tych, które według chorych wydają się zupełnie nieistotne.
1. Paula Gardiner, Russell Phillips, Allen F. Shaughnessy; „Herbal and Dietary Supplement Drug Interactions in Patients with Chronic Illnesses”
„American Family Physicians”, vol.77/no.1, 2008
2. American Institute for Cancer Research: www.aicr.org
20 lutego 2009, 11:15
20 lutego 2009, 12:54
20 lutego 2009, 13:49
12 stycznia 2022, 18:51
Czy suplementy diety są rzyczywiście potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu?
W ciągu ostatnich kilkunastu lat na całym świecie suplementy diety stały się bardzo popularne i odnotowano znaczny wzrost częstości ich zażywania. Wśród nich ogromną większość stanowią witaminy i minerały. Coraz częściej pacjenci stosują również preparaty pochodzenia ziołowego [1]. Według Amerykańskiego Narodowego Centrum Medycyny Niekonwencjonalnej i Alternatywnej (NCCAM) co czwarta osoba przyjmująca lekarstwa stosuje suplementy diety.Wraz z rozwojem środków masowego przekazu i technik marketingowych ze wszystkich stron docierają do nas informacje o nowych, bardziej skutecznych suplementach diety. Na rynku znajdują się dziesiątki firm, które oferują nam przeróżne suplementy diety. Można je już kupić wszędzie; u dystrybutorów, w sklepach ze ?zdrową żywnością?, internecie a nawet w sklepach spożywczych. Informacje zawarte w opisach tych suplementów diety przekonują o ich ?leczniczych? właściwościach. Zapewniają o bezpieczeństwie ich stosowania a ich działania porównywane są z działaniami lekarstw zapisywanych przez lekarzy medycyny. Ale czy rzeczywiście suplementy diety są aż tak bardzo potrzebne i skuteczne?Nasze zdrowie uzależnione jest od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest pełnowartościowa i dobrze zbilansowana dieta. Musi dostarczać ona odpowiednie ilości energii, zawierać odpowiednie proporcje węglowodanów, tłuszczy, białek oraz pozostałych niezbędnych elementów. Bardzo ważne jest, aby prawidłowe nawyki żywieniowe towarzyszyły nam od urodzenia. Tak bowiem, jak nauczymy się jeść w dzieciństwie, tak będziemy odżywiać się przez resztę życia. Prawidłowa dieta zawiera wszystkie niezbędne składniki i nie wymaga żadnych suplementów diety. Suplementy diety potrzebne są jeśli dieta nie zawiera odpowiednich ich ilości ? np. istnieją obszary geograficzne z niedoborem np. jodu, fluoru czy magnezu, lub chory zmuszony jest do ściśle kreślonej diety ze względu na swoją chorobę.Najlepszym źródłem witamin i mikroelementów są świeże owoce i warzywa. Istotną przewagą spożywania owoców i warzyw nad preparatami dietetycznymi są nie do końca poznane fitosubstancje, które reagują między sobą i przez to przynoszą jeszcze więcej korzyści organizmowi. Efekty te są niewidoczne przy suplementacji [2].
Suplementy diety można podzielić na 3 grupy:1. Suplementy diety, które nie przynoszą żadnych efektów terapeutycznych2. Suplementy diety, których korzystnie oddziaływujące na stan zdrowia, choć efekty te są minimalne3. Suplementy diety potencjalnie szkodliwe dla organizmu.
Wyniki badań klinicznych pokazują, że beztroskie, samowolnie stosowane suplementy diety nie są całkowicie bezpieczne. Istnieją bowiem suplementy diety, które w połączeniu z lekami wchodzą z nimi w interakcje, a skutki tego mogą być groźne dla zdrowia. Należą do nich m.in.:? miłorząb japoński (Ginkgo biloba),? dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum), ? żeń ? szeń (Ginseng), ? czosnek ? nadmiar witamin
Osoby przyjmujące suplementy diety nie powinny bezkrytycznie ufać wszystkim informacjom zamieszczanym w ich opisach. Pacjenci powinni pamiętać, że różne suplementy diety przyjmowane bez wiedzy lekarzy medycyny mogą spowodować wystąpienie skutków ubocznych, nawet poważnych. Dlatego w trakcie wywiadu lekarskiego nie powinno się zapominać o wymienieniu wszystkich przyjmowanych substancji, ważne są także suplementy diety. Nawet tych, które według chorych wydają się zupełnie nieistotne.
1. Paula Gardiner, Russell Phillips, Allen F. Shaughnessy; ?Herbal and Dietary Supplement Drug Interactions in Patients with Chronic Illnesses? ?American Family Physicians?, vol.77/no.1, 20082. American Institute for Cancer Research: www.aicr.org
Owszem zioła mogą wchodzić w interakcję z lekami ,ale zdecydowanie warto je stosować na określone dolegliwości ,ponieważ bez wątpienia mają mniej skutków ubocznych a działanie w przeciwieństwie do tego co twierdzi autor jest i bardzo często zdecydowanie lepsze od leków....Czosnek ma działanie przeciwzakrzepowe i to oczywiste ,ze nie można go stosować przed operacją ,ale nikt nigdy nie mówi pacjentowi ,ze można go stosować zamiast leków przeciwzakrzepowych .To warzywo ma także wiele innych działań leczniczych jak obniżające ciśnienie krwi czy działanie antywirusowe ,antybakteryjne czy antygrzybicze. Dziurawiec a właściwie jego kwiaty rozpuszczone w alkoholu ma wspaniałe działanie antydepresyjne porównywalne do leków .Jesli chodzi o suplementy witaminowe to uważam ,ze w obecnych czasach są konieczne .Większość osób ma niedobory wit D ,która pełni wiele funkcji w organiżmie a jedną z nich jest odporność i nie wyobrażam sobie w czasach pandemii ryzykować jej niskim poziomem w moim organiżmie.Jest wiele witamin czy minerałów ,których nie jesteśmy w stanie dostarczyć do organizmu będąc na zwykłej diecie a tym bardziej diecie eliminacyjnej.Nie wspomnę już o wit C i bardzo ważnej funkcji jaką pełni w organiżmie .Oczywiście warto zawsze zbadać poziom witamin i minerałów w naszym organizmie przed rozpoczęciem suplementacji .Pamiętajmy jednak ,że owoce ,warzywa ,które dziś spożywamy nie zawierają tyle składników odżywczych co produkty sprzed wielu lat .Chemia stosowana do ich produkcji np. jak herbicydy ,pestycydy ,azotany sprawiła ,że nie zawierają one juz tyle wartościowych składników a wręcz są toksyczne.....Oczywiście nie należy kupować suplementów diety ,które zawierają w sobie dodatkowe składniki i wypełniacze ale jest wiele tych środków na rynku ,które tego nie zawierają .
15 lutego 2022, 17:35
Jako, że nie udało mi się wkleić artykułu, prosiłabym, abyście przeczytały. Chciałam Was przestrzec przed zbyt pochopnym korzystaniem z suplementów diety. Nie ulegajcie reklamom, producenci wszystko potrafią "podciągnąć" pod klienta, żeby tylko biznes się kręcił.http://www.skaner-pharmanex.pl/pliki/upload/suplementy_fakty_i_mity.pdf Oczywiście wybór należy do Was, ale bądźcie czujni.
Suplementy diety to są dobre dla producentów gdyż koszt produkcji mały, a zysk duży. Suplementy nie muszą przechodzić badań klinicznych ;-) A jak już są jakieś badania to na zlecenie producenta ;-) Nawet jak w reklamie poda prawdziwe dane badań to i tak okaże się że to tylko te dane co mu pasowały. Widziałem program o produkcji środka na wzrost masy mięśniowej. Krzywdy to on nie zrobi nikomu, ale także nikomu nie pomoże ;-) Koszt produkcji z całą otoczką reklamową był kilkanaście krotnie niższy przeliczając na jedno opakowanie całego nakładu niż cena opakowania w sprzedaży. Jedna ze sztuczek producentów suplementów jest sprzedasz tylko w aptekach swoich produktów ;-) Każdy myśli że tylko jak w aptece to dobre jest, a to tylko taki wybieg producenta żeby podnieść prestiż swojego wyrobu. Dlatego dostarczajmy naszemu organizmowi wszystkie składniki ze źródeł naturalnych. Gdy już w skrajnych przypadkach jest to nie możliwe to tylko lekarstwa bez recepty lub na receptę. Bo każde lekarstwo jest przebadane i mamy pewność co do składu danego leku i to że w ostatni dzień terminu ważności ma taki sam skład jak w dniu produkcji.