- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
4 października 2008, 13:04
Tabletki zamiast diety - czy warto po nie sięgać?
Są skuteczne i bezpieczne, jak zapewniają ich zwolennicy? A może jednak zażywanie tych preparatów szkodzi zdrowiu?
Próbowałaś wielu diet, lecz żadna nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. I choć wiesz, że wstrzemięźliwość w jedzeniu i spora dawka ruchu odniosłyby najlepszy skutek, to i tak szukasz "cudownej pigułki". Takiej, dzięki której bez odmawiania sobie smakołyków i wyciskania potów w siłowni udałoby ci się raz na zawsze pozbyć niechcianych kilogramów. Większość preparatów wspomagających odchudzanie możesz kupić bez recepty. Są też takie, które przepisuje tylko lekarz. Producenci zarówno jednych, jak i drugich gwarantują skuteczność ich działania. Ale czy to prawda? Zanim zdecydujesz się na zażywanie takich leków, warto dokładniej im się przyjrzeć.
Pigułki wyszczuplające bez recepty
Jak działają: Ułatwiają transport glukozy do komórek, w których jest szybko spalana. Wtedy nie zamienia się ona w tłuszcz, odkładający się pod skórą.
Zalety: Znacznie zmniejszają ochotę na jedzenie, zwłaszcza słodyczy. Nie odczuwając więc głodu, nie podjadasz między posiłkami. Zapobiegają też one rozwojowi cukrzycy typu II.
Wady: Są skuteczne tylko wtedy, gdy masz w organizmie niedobór chromu. Jeżeli jego poziom jest prawidłowy, chrom łatwo przedawkować. Tabletki takie nie są również wskazane, gdy cierpisz na schorzenia nerek i śluzówki przewodu pokarmowego lub jesteś uczulona na drożdże.
Jak działają: Zawarte w nich włókna roślinne nie są przyswajane przez organizm. Poza tym łatwo nasiąkają wodą, dlatego żołądek szybko staje się pełny.
Zalety: Wspomagają pracę jelit, co ułatwia ich oczyszczanie z resztek pokarmu i szkodliwych substancji. Ponieważ wiążą tłuszcze z jedzenia, zapobiegają rozwojowi miażdżycy.
Wady: Długo stosowane podrażniają jelita. Upośledzają też przyswajanie witamin i mikroelementów, co może prowadzić do ich niedoboru. Jeśli podczas kuracji odchudzającej zażywasz jakieś lekarstwa lub pigułki antykoncepcyjne, tabletki z błonnikiem utudniają ich wchłanianie.
Jak działają: Przyspieszają rozkład tłuszczów.
Zalety: Gdy organizm spala zapasy zgromadzone w tkance tłuszczowej, czujesz ogromny przypływ sił witalnych. Masz więc ochotę na wzmożony wysiłek fizyczny. A kiedy więcej biegasz, ćwiczysz lub pływasz, ciało staje się smuklejsze i bardziej jędrne.
Wady: Preparaty z L-karnityną są skuteczne tylko wówczas, gdy rzeczywiście intensywnie trenujesz w siłowni, uprawiasz aerobik czy jogging. U niektórych zażywanie tych tabletek może powodować nudności, bóle brzucha i biegunkę.
Jak działają: Zwiększają przemianę materii, co zapobiega odkładaniu się zbędnych kilogramów. Niektóre z preparatów (np. środki z ananasem) dodatkowo pobudzają jelita do pracy. Inne zaś mogą utrudniać przyswajanie cukrów, co powoduje, że zjadany posiłek staje się mniej kaloryczny.
Zalety: Wspomagają pracę układu pokarmowego i działają oczyszczająco na organizm. Są źródłem niezbędych dla zdrowia substancji, np. witamin oraz bioflawonoidów.
Wady: Działają zbyt delikatnie, by mogły pobudzić spalanie zapasów w tkance tłuszczowej. Niektóre z nich uczulają.
Jak działa: Lek ten zawiera substancję, która działa na ośrodek sytości w mózgu. Sprawia więc, że nie czujesz się głodna. Zwiększa także poziom serotoniny, co dodatkowo ułatwia zapanowanie nad ochotą na słodycze i tłuste dania. Jesz więc mniej kalorycznych potraw. Środek ten pobudza także przemianę materii i spalanie zapasów tłuszczów. Meridia przeznaczona jest przede wszystkim dla tych osób, które z powodu dodatkowych kilogramów mają problemy ze zdrowiem.
Zalety: Siegając po Meridię, nie musisz stosować specjalnej diety i rezygnować z urozmaiconych posiłków. Możesz więc odchudzać się, jedząc to, co lubisz. Muszą to być jednak znacznie mniejsze porcje.
Wady: Przeciwwskazaniem do stosowania tego preparatu są: nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia, a także niewydolność wątroby i nerek. W czasie zażywania leku możesz odczuwać suchość w ustach, mieć problemy ze snem i podwyższone ciśnienie krwi.
Jak działa: Nazywany bywa pogromcą tłuszczów, a to dlatego, że zmniejsza ich przyswajanie. Xenical zalecany jest jednak tylko osobom ze sporą nadwagą, czyli z BMI powyżej 28 (BMI jest to waga ciała w kilogramach dzielona przez wzrost w metrach do kwadratu).
Zalety: Zażywając Xenical, tracisz kilogramy szybko i bez większego wysiłku. Środek ten zmniejsza też poziom złego cholesterolu. Podczas kuracji musisz jednak przestrzegać niskokalorycznej i ubogiej w tłuszcze diety, która jest zdrowa dla serca. Powinna być ona bogata w owoce i warzywa.
Wady: Zwłaszcza w pierwszych tygodniach kuracji pojawiają się kłopotliwe wzdęcia i tłuszczowe biegunki. Preparat upośledza też wchłanianie witamin A, E i D. Nie możesz go przyjmować, gdy masz zespół złego wchłaniania, chorą trzustkę, nerki, wątrobę.
3 stycznia 2009, 01:27
11 stycznia 2010, 10:30
18 września 2010, 18:44