- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
18 kwietnia 2008, 18:52
Choć chrom jest potrzebny w organizmie w niewielkich ilościach (norma wynosi od 1 do 7 mg) to jednak ma do spełnienia niebagatelną rolę.
Przede wszystkim aktywnie uczestniczy w regulowaniu gospodarki cukrem: hamuje wydzielanie insuliny, hormonu, którego zadaniem jest obniżanie stężenia glukozy we krwi. Jeśli chromu jest za mało, to insulina, wydzielana wówczas w zbyt dużych ilościach, drastycznie redukuje poziom cukru.
W efekcie odczuwa się to jako stan niedocukrzenia i pojawia się nieposkromiona ochota na słodycze. A wtedy zaczynamy jeść.
Pomocny w leczeniu cukrzycy i nadwagi
Chrom lansowany był początkowo wyłącznie jako środek wspomagający leczenie cukrzycy.
Badając wpływ tego metalu zaobserwowano, że pacjenci dotknięci nadwagą chudli. W ten sposób, szukając leku dla chorych na cukrzycę, odkryto jednocześnie lekarstwo dla chorych na otyłość.
Działanie chromu nie ogranicza się wyłącznie do wpływu na gospodarkę węglowodanową. Pierwiastek ten jest niezbędny w walce z chorobami krążenia, gdyż obniża poziom cholesterolu we krwi.
Amerykańskie badania dowiodły, że obecność tego pierwiastka w diecie prowadzi do znaczącego spadku wagi i to bez drastycznych zmian w dotychczasowym żywieniu, gdyż chrom ogranicza odkładanie się tłuszczu.