Temat: KORZYŚCI Z JAZDY NA ROWERZE STACJONARNYM

Witam serdecznie.
Jako, że dużo osób na Vitalii propaguje ten rodzaj ruchu pomyślalam, ze informacje te będą wielu pomocne w podjeciu decyzji o wybraniu akurat tego rodzaju aktywności fizycznej lub jej kontynuowaniu.

Jakie są korzyści jazdy na rowerze  stacjonarnym?

 - z dużą radością można spalić do 800kcal na jednym treningu, przez to trening ten jest jednym z najlepszych reduktorów wagi (zbędnych kilogramów tłuszczyku)

- mięśnie pupy oraz nóg zostaną pięknie wyrzeźbione i wyszczuplone
- zwiększa się przepływ krwi i ukrwienie wszystkich narządów, a poprzez to są one lepiej odżywione

- obniża się tętno spoczynkowe serca, przechodzi ono na tzw. tryb ekonomiczny przez co serce i naczynia krwionośne są mniej obciążone

- ciśnienie krwi obniża się lub stabilizuje, a tętnice pozostają elastyczne? zapobiegamy w ten sposób takim dolegliwościom jak arterioskleroza

- płuca stają się wydajniejsze, potrafią wchłonąć więcej tlenu, a przez to całe ciało jest lepiej dotlenione, zwiększa się wydolność tlenowa (kondycja, mniej zadyszek)

- wzmacnia się system immunologiczny, organizm staje się mniej podatny na choroby

- hormony stresu (adrenalina) są szybciej usuwane z organizmu, natomiast hormony szczęścia (endorfiny) namnażają się dając nam uczucie błogości i miłego zmęczenia po treningu

- poziom cukru we krwi zostaje wyregulowany pozytywnie oddziałuje na system nerwowy organizmu ? działanie antydepresyjne

- pozytywne oddziaływanie na cały aparat ruchu: wytrenowane mięśnie potrafią wychwycić z przepływającej krwi więcej tlenu i przez to dają nam do dyspozycji więcej energii niż mięśnie osób nie wytrenowanych (mamy coraz więcej siły)

- poprzez obciążenie zwiększa się gęstość kości, a to z kolei zapobiega takim chorobom jak osteoporoza

- poprzez zmiany obciążenia podczas jazdy na rowerze chrząstki stawowe stają się lepiej odżywione, a przez to znacznie lepiej funkcjonują - zapobiegamy artrozie poprzez wzmocnienie mięśni stawy są lepiej ustabilizowane, co z kolei zapobiega skręceniom i innym urazom,po treningu rowerowym lepiej ukrwiony jest również mózg przez co znika znużenie, zmęczenie codziennością oraz poprawia się koncentracja

Image Hosted by ImageShack.us

Tak, więc trening rowerowy Indoor Cycling poprzez procesy dostosowawcze organizmu jest nie tylko treningiem poprawiającym parametry sercowo-krążeniowe i regulującym przemianę materii, ale również częściowo bądź całkowicie usuwa wiele problemów zdrowotnych. Dotyczy to głównie zaburzeń układu wegetatywnego (patrz odnośnik 3) takich jak: bóle głowy, podwyższony puls, niestrawność, nastrój depresyjny, problemy ze spaniem, napady potliwości, wysokie ciśnienie krwi, choroby żył i tętnic, problemy z ukrwieniem nóg (żylaki), chroniczne zapalenie oskrzeli (Bronchitis), otyłość i zaburzenia przemiany materii, ograniczenie ruchomości powodowane dolegliwościami stawowymi bądź słabymi mięśniami. Dzięki rytmicznym zmianom pomiędzy napięciem (pracą) i rozluźnieniem (odpoczynkiem) nasz układ wegetatywny łatwiej powróci do zdrowej pracy.

! POWODZENIA !

Ahh jak mnie sie marzy taki rowerek w domu :( a nie mam szans zeby go kupic. Mam pytanie.
Czy korzysci różnią sie bardzo miedzy takim rowerkiem, a rowerkim na którym siedzi sie hymm w takim fotelu... ? Trudno mi to opisac, ale bardziej leze niz siedze. Wie któras z Was moze ?
no teraz to juz rozwiałam swoje wszelkie wątpliwości - do sklepu po rowerek marsz:) nie mogę doczekac się wypłaty:) a ten rowerek poziomy to chyba bardziej na mięsnie brzucha daje niż zwykły.... tak mi się wydaje; ale na zwykłym chyba lepiej ogląda się tv:)))) 
No właśnie sama nie wiedziałam, na któym lepiej ćwiczyc na siłowni na poziomym czy na pionowym ;) a wygodniejszy ten poziomy :) 
mi zwiekszył sie obwód łydek po jezdzie rowerkiem, ale nigdy bym tego nie zamienila na nic innego, a obwody w łydkach mam nadzieje z upływem czasu i zgubionymi kilogramami sie i tak zmniejsza, to pewnie chwilowe, choc moja reakcja po pierwszych pomiarach byla okropna ... bylam przerazona, bo wiedzialam ze chudne, a łydki proporcjonalnie odwrotnie sie zachowywały :(
Pasek wagi
Witam, chcę sobie kupić rowerek stacjonarny, do tej pory chodziłam na siłownie i tam jeździłam, ale doszłam do wniosku, że o wiele wygodniej będzie mi jeździć w domku, przy tv :-)
Czy myślicie, że ten nie będzie jakąś tandetą?
http://allegro.pl/item442458620_profesjonalny_rowerek_treningowy_gw24_motylek.html

Prosze o pomoc :-)
Pasek wagi
podbijam temat, bo widzę zainteresowanie na forum..... żeby nie było, że nikt nie szpera w wyszukiwarce:)))))
Ja kupiłam sobie rower treningowy 3 dni temu.
Trochę się boję, bo mnie zaczyna boleć kolano po jeździe na nim, a jestem po artroskopii (miałam zerwane więzadło krzyżowe i naderwaną łąkotkę oraz jakieś uszkodzone tkanki), ale jeżdżę ostrożnie i mam nadzieję, że będzie dobrze.
Bardzo lubię jeździć na rowerze - obojętnie czy jest to rower stacjonarny czy nie, a przy dwójce małych dzieci, na ten pierwszy da się znacznie łatwiej znaleźć czas (choćby na raty, jeśli inaczej nie da rady).
Trzymajcie kciuki ;)

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.