Temat: wątpliwości co do 8min abs

Cześć dziewczyny. Znalazłam taką wypowiedź użytkowniczki jednego forum i jestem trochę zdezorientowana, bo chciałam zacząć 8 min abs, ale teraz się boję.

 Co o tym sądzicie?

"Minusem cwiczenia miesni brzucha jest niszczenie kregoslupa i patologia sylwetki. Tu nie ma ale - regularnosc prowadzi do kontuzji i robienia sobie krzywdy.
Jak kazdy wie - kregoslupa zlozony jest z kregow i krazkow miedzykregowych. Trenowanie w pozycji bezpiecznej/technicznej rownomiernie rozprowadza sile, ktora odzialuje na nie pionowo, nie powodujac patologii. Jesli lamiemy pozycje techniczna - w tym wypadku - wykonujemy cwiczenie izolowane na miesnie brzucha - powodujemy wyginanie sie kregoslupa pod wplywem sily fleksyjnej, co pociaga za soba nacisk lokalny na jeden kraniec krazkow miedzykregowych [maslo maslane - ale takie jest polskie nazewnictwo]. Efektem jest trwale uszkodzenia krazka lub dyskopatia. Tu nie ma ale - prosta zasada fizyki - lokalne a nie globalne odzdzialywanie sily zawsze doprowadzi do odksztalcenia sie materialu na ktory dziala sila. Od strony bezpieczenstwa, przyszlosci i kontuzji - cwiczenie izolowane na brzuch - zdecydowanie NIE.

Od strony sylwetki - znakomita wiekszosc osob cierpi na pochylenie do przod. Pochylona glowa, wypchniete barki, rozjechane lopatki, skorcz miesni piersiowych, garb, dolny kot, bajlzel w biodrach, poskarane miesnie dwuglowe uda, zanik posladkow - cwiczenia izolowane na miesnie brzucha POGLEBIAJA POWYZSZE WADY.

To co odczuwa osoba cwiczana brzuch cwiczeniami izolowanymi jest calkowicie naturalne i jednoczesnie mylne. Czemu?

Kazde cwiczenie fizyczne ktore trenuje miesnie brzucha w jakikolwiek sposob - doprowadzi do ich wzmocnienia i usztywniania - co ZAWSZE spowoduje spadek obwodow. Sciana przednia sie umocni i wnetrznosci nie beda juz wygrywaly podczas napierania na miesien. Nie ma to absolutnie zadnego zwiazku z procesem redukcji tkanki tluszczowej. To prosta fizyka/mechanika.

Jak pisalem wyzej - cwiczenia izolowane nie sa wskazane bo sa niebezpieczne i dzialaja na nasza zgube. Pamietajmy - miesnie brzucha naleza do miesni rdzenia - tak samo jak i prostowniki grzbietu. Obie grupy wzajemnie sie rownowaza. O tym ze spowodujesz mega kontuzje robiac martwy ciag z garbem wie kazdy - ale o tym ze taki sam porzadek [scisniecie izometrycznie nie izotoniczne] musi zapanowac w miesniach brzucha to juz sie niestety "zapomina".
Popatrzmy na siebie z profilu. Najszczesciej prostowniki sa naciagniete [garb] stad MC i przysiad ida slabo a miesnie proste brzucha sa poskracane i slabe. Jak dodatkowe kontrakcje miesni brzucha maja pomoc w uzyskaniu lepszej sylwetki i wiekszej, zgrabniejszej masy skoro ten miesien jest nonstop w patologicznej kontracji??? Tu nie ma logiki, tu jest papka z mass-mediow."

Pasek wagi
Wszystko ma swoje wady i zalety...
Kazde cwiczenie fizyczne ktore trenuje miesnie brzucha w jakikolwiek sposob - doprowadzi do ich wzmocnienia i usztywniania - co ZAWSZE spowoduje spadek obwodow. Sciana przednia sie umocni i wnetrznosci nie beda juz wygrywaly podczas napierania na miesien. Nie ma to absolutnie zadnego zwiazku z procesem redukcji tkanki tluszczowej. To prosta fizyka/mechanika.

Tutaj autor tekstu chyba nie zauważył że te ćwiczenie nie są na spalanie tkanki tłuszczowej tylko wzmocnienie mięśni i taki efekt jaki dają jest zamierzony. Co do ich bezpieczeństwa to każde ćwiczenie w pozycji leżącej naraża w jakimś stopniu nasze mięśnie a jedyne które tego nie robią to ćwiczenia izometryczne ale nie powodują one rozciągnięcia mięśnia co akurat w naszym przypadku też jest potrzebne (chcemy smukłe brzuszki a nie zbitą masę mięśniową w ich miejscu) .  W ostatniej części jest opisane jak to mięśnie wchodzą w skład "gorsetu okołokręgosłupowego" czyli mają trzymać kręgosłup w pozycji prostej. Często się zapomina że jak ćwiczymy jedną partię mięśni to musimy też ćwiczyć partię przeciwstawną. To jest tak jak mięśnie brzucha będą bardzo silne a pleców bardzo słabe to zaczniemy się garbić bo jedne muszą przeciwdziałać drugim i wygrywają silniejsze
Myślę teraz o tych wszystkich osobach, które regularnie trenują, o trenerach fitness...
Nie wyglądają jakby mieli trwale pouszkadzane kręgosłupy...
Trudno mi uwierzyć w to co ona napisała. 
Jednak bardzo ważne jest żeby przy trenowaniu brzucha równocześnie trenować mięśnie pleców.
Ja tak robię i wprost przeciwnie zauważam same plusy: mam prostszą sylwetkę, mniej się garbię.
W internecia każdy możne nawypisywać co mu się podoba.
Nie wiesz kim ona jest, jakie ma wykształcenie, czy w ogóle ma pojęcie o tym co pisze.
Ja i tak mam krzywy kręgosłup to po pierwsze. Po drugie każdy sport niesie za sobą kontuzję. Mój brat trenuje już od 15 lat zapasy i ma już to swoje odbicie. Co prawda wygląda super jeśli chodzi o sylwetkę jest zdrowy, ale w tym sporcie mocno cierpią np uszy tzw. kalafior. Moja siostra za młodu biegała w zawodach przez cała podstawówkę, szkołę średnią i studia dziś ma problemy z kolanami. Natomiast mój kuzyn zawodowo grał w piłkę nożną do puki mu nie doznał kontuzji kolana.
Jeśli patrzeć na to z takiej strony to lepiej niczego nie trenować. Bzdury- każdy sport niesie za sobą ryzyko kontuzji, jak również obciążenie dla nóg jaki i kręgosłupa. Najważniejsza jest rozgrzewka przed i po ćwiczeniach + ćwiczenia rozciągające.
Jeśli nieprawidłowo wykonuje się ćwiczenia to zapewne tak się dzieje, ale jak zrobić porządnie, wkładając w to dużo pracy to zminimalizujesz taką mozliwość, to samo z przysiadami - płaczą że bolą kolana, ale ile osób bierze sobie do serca wałkowane non stop wskazówki że kolano nie może wyjść przed stopę ? była kiedyś moda na vitalii na trzaskanie kilkuset brzuszków, gdy tak naprawdę dobrze je wykonując, bez zwalania obciążenia na kręgosłup, byłoby to niemal niemożliwe
Są ćwiczenia na brzuch które nie obciążają kręgosłupa. Moja mama je ćwiczy, dostała od lekarza, kiedy wypadł jej dysk, tzn. wzmacnia kręgosłup, i też ćwiczy brzuch. Niestety nie wiem, jakie to ćwiczenia bo kartka gdzieś leży u niej na szafce
niszczenie sylwetki i patologia kręgosłupa? pierwsze słyszę....
Pasek wagi

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.