Temat: Bieg w miejscu- czy skuteczny?

wiem wieeem, może to trochę głupie pytanie, ale jestem ciekawa czy jest to w ogóle skuteczne ;p dziś miałam ochotę pobiegać ale kilka rzeczy złożyło się tak a nie inaczej i nie mogłam, późnym wieczorem wpadłam na genialny pomysł aby biegać w miejscu albo w ostateczności kiedy mi się nudziło to okrążyłam wszystkie pomieszczenia i wracałam do swojego pokoju ;p bieg był intensywny jeśli tak się w ogole można wyrazić na temat biegu w miejscu i zajął 15 minut bez żadnych przerw ;p ciekawa jestem czy gdybym taki trening wrzuciła do codzienności, czy dałoby to efekty :D:D co o tym myślicie? :D
Pasek wagi
Ja też biegam w miejscu lub po mieszkaniu w celu rozgrzewki przed ćwiczeniami. Nie wiem, czy daje efekty, ale wmawiam sobie, że daje :D
Pasek wagi

Jajanka napisał(a):

Ja też biegam w miejscu lub po mieszkaniu w celu rozgrzewki przed ćwiczeniami. Nie wiem, czy daje efekty, ale wmawiam sobie, że daje :D


mam to samo xD


no teoretycznie daje więcej niż leżenie na łóżku i przeglądanie vitalii
Pasek wagi
hahaha też tak robię ;')
pewnie,że daje . ;)
Wszystko daje co ma miejsce w ruchu, nie na kanapie :)
Pasek wagi
ja kiedyś tak robiłam,a le mi się znudziło :) lepiej włączyć sobie jakiś dobry program treningowy i tam pobiegać, ale efekt na pewno jakiś jest :) rozciągaj się na koniec i uważaj na kolana i stawy .
zamiast tego polecam taniec przy ulubionej muzyce :)
oczywiscie ze daje, przeciez podonosi ci puls
Pasek wagi
nie, nie, nie.... nie powinno się biegać w miejscu dłużej niż 10-15 minut i traktować to tylko jako rozgrzewkę...!!!! ja tak miałam, że nie mogłam biegać na zewnątrz, bo permanentna zima, bo mróz itd. no i biegałam w miejscu 70 minut potem to był koszmar!!!!!!! ból nóg i to nie zakwasy,a le jakiś dziwny ból, który naprawdę długo się utrzymywał... czasami nawet jak teraz biegnę to coś mi strzyknie i czuję podobny ból jak wtedy... dlatego STANOWCZE NIE!!!!

Bieganie w miejscu – pomaga czy szkodzi?

Trucht w miejscu jest uważany za jedno z najlepszych ćwiczeń przygotowujących nasze ciało do treningu w domu. To prosty sposób na podniesienie tętna i zwiększenie efektywności nawet zwykłej gimnastyki.

Dla wielu osób jest to jednak coś więcej niż tylko wstęp do treningu, a tym samym, systematycznie wydłużają one czas jego trwania z kilku minut do nawet godziny. Co w tym złego?

Jak na bieganie w miejscu reaguje Nasze ciało?

Kilku czy nawet kilkunastominutowy trucht, jeśli oczywiście poprzedzony jest ćwiczeniami rozciągającym, oddziałuje głównie na układ krwionośny, przyśpieszając jego pracę. Jest to swego rodzaju sygnał dla całego naszego ciała, motywujący je do zmobilizowania sił i sięgnięcia do zasobów potrzebnych w czasie zwiększonego wysiłku. Dzięki temu, jesteśmy w stanie nie tylko dłużej ćwiczyć, ale przede wszystkim nasz trening staje się bardziej wydajny. Mogłoby się więc wydawać, że skoro 10 minut biegania w miejscu przynosi nam aż tyle korzyści, to z czasem wręcz powinniśmy wydłużać czas trwania tego ćwiczenia. Niestety, nie!

Nasze ciało akceptuje bieganie w miejscu tylko przez bardzo krótki czas. Już w okolicach 15 minuty zaczyna być ono uciążliwe dla ścięgien, stawów i układu kostnego. Biegnąc w miejscu obciążamy je w sposób nienaturalny. Główny ciężar takiego biegu spada na stawy kolanowe i kręgosłup! Wszystko przez nienaturalną pracę stóp oraz rąk. Samoistnie nie jesteśmy w stanie wymusić na naszym ciele prawidłowej postawy biegacza, tej samej którą w trakcie biegania na świeżym powietrzu przyjmujemy samoistnie! To właśnie dlatego mówi się, że systematyczny długotrwały trucht w miejscu jest zabójczy dla stawów! I nie chodzi tu tylko o stawy kończyn dolnych!

Jakie mogą być konsekwencje długotrwałego biegania w miejscu?

Początkowo osoby biegające w miejscu najczęściej skarżą się głównie na bóle kolan i dolnej części pleców. Jednak w miarę upływu czasu dolegliwości nie tylko nasilają się, ale też pojawia się zupełnie nowe: np. sztywność karku i bóle odcinka piersiowego kręgosłupa. Wiele osób zauważa też spłaszczenie naturalnych łuków stóp, a także bóle podeszwy stóp! Kiedy pojawiają się tego typu dolegliwości? U składającej się ze 139 osób grupy testowej opisane wyżej dolegliwości pojawiły się już po 3 tygodniach biegania w systemie: 3 razy tygodniu przez 40 minut!

Jak sobie radzić z dolegliwościami?

Najlepszym sposobem na wyeliminowanie dolegliwości nie jest radykalne zaprzestanie biegania w miejscu, ale ograniczanie trwania treningu do max 10 minut! Zaleca się też zwiększenie ilości ćwiczeń rozciągających, zarówno tych, poprzedzających trening jak i tych wykonywanych jego zakończenie! Dotyczy to wszystkich grup mięśni czy stawów w których odczuwamy dolegliwości bólowe!

Zapamiętaj: bieganie w miejscu w niczym nie przypomina biegania na świeżym powietrzu! Tylko na pierwszy rzut oka wydawać się może świetną alternatywą dla biegania jesienią czy zimą lub też doskonałą formą treningu dla początkujących biegaczy! Jeśli zależy Ci na tym by biegać bezpiecznie, postaw na tradycyjny jogging! I to o każdej porze roku!


© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.