Temat: urodziny.. upiec coś, by móc to zjeść..

Staram się nie jeść żadnych słodyczy, nie używam cukru (czasem słodzik jak już muszę), a węglowodany w małej ilości w postaci ciemnej bułki, owsianki, makaronów pełnoziarnistych itp.. Zbliżają się moje urodziny, i chciałabym upiec coś takiego co mogłabym zjeść bez wyrzutów sumienia, a jednocześnie, żeby wyglądało 'normalnie' to jest, żeby rodzina na pierwszy rzut oka nie domyśliła się, że to 'dietetyczne' ciasto..
Ma ktoś jakiś pomysł, co by to mogło być?
Ciasto marchewkowe, albo burakowe- bardzo dietetyczne a jednocześnie pyszne. 
Przepisy można wyguglować :)
I jeszcze mi się przypomniało o ciastkach owsianych.
tort dukana!!!!!! :D
jak postawie ojcu przed nos coś marchewkowego to mnie tradycyjnie wyśmieje;p ale ten tort dukana.. hmm, on wcale nie wygląda dietetycznie;p tylko czy kawałek tego mi nie zaszkodzi..?
W-zka z kremem wiśniowym.
wz dukana


Składniki na ciasto:
300 gram serka
3 jajka
2 łyżki maizeny
3 łyżki zmielonych otrębów
2 łyżki mleka w odtłuszczonego proszku
2 łyżki słodzika w proszku
1 łyżka kakao Ciut ulubionego aromatu np.: kokos, wanilia, migdał…

…i na krem:
0,5 kg serka homogenizowanego
2 torebki aromatycznej herbaty – np wiśniowej
słodzik do smaku
żelatyna do zagęszczenia kremu

Białka ubijamy na sztywna masę, pozostałe składniki łączymy ze sobą i  miksujemy. Do uzyskanej masy dodajemy wcześniej ubite białka i delikatnie mieszamy łącząc obydwie masy w jedną. Uzyskana masę przelewamy na wyłożoną papierem do pieczenia blachę (okrągła tortowa lub kwadro 25/30) Ciasto wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury około 160 * na około 35-45 min.

Ciasto powinno być zwarte, rumiane, przypieczone z obydwu stron, co można sprawdzić w trakcie pieczenia, a wiadomo, ze czas i moc zależy od piekarnika, bo jedne grzeją dobrze, drugie niezbyt. Po upieczeniu i ostudzeniu ciasta, kroimy je na dwie części.

Teraz krem ;), ulubiona herbatę zaparzamy w 1/4 szklanki wrzątku, po czym dokładnie odciskamy torebki tak by  wywar był mega intensywny. Następnie do wywaru dodajemy żelatynę i dokładnie ją rozpuszczamy. Herbatkę odstawiamy do ostygnięcia kiedy to nastąpi, wlewamy ja do serka homogenizowanego i słodzimy nasz krem do smaku i dokładnie mieszamy.

Rozkładamy pokrojone ciasto ,na jedna część biszkopta nakładamy krem następnie przykrywamy krem drugą, Całość dokładnie dociskamy, uważając, by krem nie wypłynął „poza” ciasto. Całość wkładamy do lodówki na minimum 4 godziny, tak by całość nabrała „zwartości”  była spójna.
Pod koniec możemy udekorować ciasto i

SMACZNEGO !!!
http://kuchnia-na-diecie.blogspot.com/2009/07/ptasie-mleczko-5kcl-w-sztuce.html

z podanego przepisu wychodzi 12 kawałków takich jak na fotce

SZARLOTKA Z KISIELEM

 

Wyłożyć blachę papierem. Wyłożyć małe okrągłe biszkopty na blachę jeden obok drugiego. Zagotować starte na tarce jabłka , dodać do nich trochę słodziku. Kisiel (2 sztuki) rozrobić w wodzie(200 ml) i dodać do ugotowanych jabłek. Wszystko zagotować i dodać cynamon do smaku (według uznania). Wyłożyć gorący mus jabłkowy na biszkopty(aby zmiękły). Całość posypać startymi na tarce biszkoptami .

Biszkopty light 170 gram=445 kcal (moje mają 263 kcal/100 gram)

Jabłka 1 kg= 500 kcal

Kisiel  2 sztuki (Cykoria-najmniej kaloryczny)= 250 kcal

Cynamon

Słodzik 5 łyżeczek= 10 kcal

 

CAŁOŚĆ= 1200 kcal !! podzielić na 12 sztuk . 1 sztuka= 100 kcal !:)


przepis z programu TVN Style rewolucja na talerzu

SERNIK pieczony w kąpieli wodnej

   
800 g twarogu śmietankowego (4% tłuszczu)
3 jaja
1/2 szklanki cukru.
1 laska wanilii
truskawki

Rozkroić laskę wanilii, wyjąć ziarenka i dodać do twarogu. Dodać cukier i zmiksować. Stale miksując kolejno dodawać po jednym jajku. Wyłożyć formę papierem do pieczenia wlać masę serową. Formę wypełnioną ciastem zakryć folią aluminiową. Postawić na blasze do pieczenia, na którą należy wlać wrzątek. Piec 60 minut w 180*. Po tym czasie wyłączyć piekarnik i nie otwierając go pozostawić w nim ciasto na kolejne 15 minut. Robimy to po to by ciasto nam nie opadło.
Uchylić drzwiczki piekarnika i odczekać kolejne 15 minut.
Wyjąć ciasto z piekarnika i nie wyjmując go z formy wystudzić.
Gdy jest chłodne wstawić na kilka godzin (najlepiej na całą noc) do lodówki.
porcja tradycyjnego sernika 350 kcal, naszej wersji 150 kcal

cukier można zastąpić słodzikiem a ser chudy zmielić blenderem..... przepis sprawdzony!! wychodzi smaczny i nikt nie narzeka
Pasek wagi
dziękuję wam bardzo dziewczynki! myślę, że z takimi przepisami to nikt się nie zorientuje, że to nie jestem tradycyjna bobma kaloryczna ;d Dam znać po imprezie co zrobiłam i jaki odniosło efekt.. Wprawdzie impreza dopiero 19.02, ale za wczasu trzeba sobie wszystko zaplanować!
jeszcze można galaretki wylewane zrobić:P dużo chemii, ale niekoniecznie dużo kcal:D

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.