Temat: osmolarność

Nie będę pytać co to jest, bo już (chyba) wiem :)
Znalazłam przynajmniej taką informację (to tak dla ciekawskich):  "Osmolarność jest o tyle ważna, że to właśnie od niej jest uzależnione tempo opróżniania żołądka oraz wchłanianie płynów w jelicie cienkim. Pod względem osmolarności napoje możemy podzielić na izotoniczne, hipotoniczne i hipertoniczne. Napoje izotoniczne to takie, których osmolarność jest zbliżona do osmolarności ludzkich płynów ustrojowych i wynosi od 270 do 330 mOsm/l. W przypadku napojów hipotonicznych ta osmolarność jest mniejsza (<270 mOsm/l), natomiast w przypadku hipertonicznych – większa (>330 mOsm/l). W przewodzie pokarmowym najszybciej są wchłaniane napoje hipotoniczne i izotoniczne (...)"

Zastanawia mnie tylko czy napoje hipertoniczne mogą w jakikolwiek sposób obciążać przewód pokarmowy (skoro, zgodnie z tym co zacytowałam, są najdłużej wchłaniane) lub spowalniać pracę jelit (pozwólcie, że tak to określę ;))?
Szczerze mówiąc zjawiskiem osmozy interesowałam się głównie na sekcji medycznej i rozpatrywałam tylko wodę słodką i słoną w płucach przy tonięciu ;o :D
Wiec chętnie się dowiem!
Napoje hipertoniczne (np. woda z miodem) mogą zatrzymać wodę w jelicie grubym, co powoduje lepsze wypróżnienia (to tak na mój rozum). Właśnie się kiedyś zdziwiłam, że na etykiecie miodu polecano na zaparcia przed snem zjeść 2 łyżeczki miodu i zapić wodą. W takim razie wniosek nasuwa się jeden.

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.