- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
-
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
13 marca 2019, 15:29
Zazwyczaj są tematy na temat pochłaniania małej ilości płynów. Ja z innej beczki- akurat z piciem (wody) nie mam problemu, czasami wręcz przeciwnie- sporo tej wody piję. Sporo herbat owocowych, wody butelkowanej. Już po wstaniu piję 2-3 szklanki. Ostatnio wyczytałam, że nadmiar wody wypłukuje minerały- bywa, że właśnie "podskakują" mi mięśnie. Zastawiałam się dlaczego, bo codziennie biorę sporą dawkę magnezy. Ile tej wody trzeba wypić, żeby "przedawkować"?
13 marca 2019, 16:10
A myślisz, że Twój organizm przyswaja 375mg magnezu, tyle ile jest w tabletce i masz spokój na cały dzień? Niestety tak to nie działa...
Kiedyś czytałam że 6l wody to już może być niebezpieczne dla przeciętnego człowieka.
Edytowany przez ala.... 13 marca 2019, 16:11
13 marca 2019, 17:20
Jeśli masz potrzebę dużo pić, to spoko (choć to moze świadzyć o róznych przypadłościach) pij na zdrowie, ale jak się zmuszasz lub wyrobiłas sobie taki nawyk, to niekoniecznie. Magnez nie jest jedynym minerałem ulegajacym wypłukiwaniu... Miewałam drganie powiek i "tańczące mięśnie" dawno temu, teraz tylko jak ciagiem przez kilka dni żę słodycze i owoce. Cukier do utylizacji potrzebuje dużo minerałów i witamin (i je sobie zabiera).
13 marca 2019, 17:29
Ja w ubiegłe lato wylądowałem w szpitalu właśnie z powodu hyponatremii. Piłam wtedy około 5-6 litrów wody dziennie. Nie pomagało że była to woda filtrowania ;) Symptomy są jednak dość charakterystyczne i zdarza się rzadko: zeszłoroczne upały sprawiły że było 9 zarejestrowanych przypadków w skali kraju.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi ile to za dużo bo zależy od budowy, diety i aktywności - jeżeli mocz masz bezbarwny lub niemal to pijesz za dużo. Wodę powinno się pić często ale po porę łyków ;) Wypicie szklanki duszkiem wcale nie wpływa super na nawodnienia organizmu.
Co do opisanej przez ciebie sytuacji to nie tylko magnez wpływa na skurcze mięśni. Przyjmowanie dużej ilości magnezu może być jednym z powodów: to antagonista wapnia na poziomie komórkowym (synergista w procesie wchlaniania). Niedobór wapnia rozpoznaje się m.in po charakterystycznym drzeniu miesni.
Edytowany przez Deadrethh 13 marca 2019, 17:37