Pompki na kolanach: rozstawiasz ręce jak do zwykłych pompek, na szer. barków, nogi masz zgięte i zaplecione jedna na drugiej.
Zwykłe pompki.
Pompki wąskie: wyglądają tak samo jak zwykłe z tym że ręce rozstawione są bardzo blisko siebie.
Pompki szerokie: przeciwieństwo wąskich.
Pompki nierówne: jedną rękę opierasz na przedmiocie np. piłce, stosie książek a drugą schodzisz w dół jak przy normalnych pompkach.
Pompki na jednej ręce.
Przysiad w staniu na barakach: kładziesz się, unosisz nogi i biodra wysoko tak aby stanąć na barkach, uginasz i prostujesz nogi.
Przysiady wspomagane: wykonujesz pełny przysiad na całych stopach trzymając się np. stołu.
Przysiady: j.w. ale bez pomocy stołu.
Przysiady wąskie.
Półprzysiady na jednej nodze: jedna noga i obydwie ręce wyciągnięte przed siebie, druga noga stoi na ziemi całą stopą.
Przysiady na jednej nodze: j.w. robimy do samej ziemi.
Podwijanie kolan: siadasz na skraju krzesła (które nie ma oparcia), łóżka lub stołu, wychylasz się do tyłu, nogi prosto parę cm nad ziemią, podkurczasz nogi do klatki piersiowej zachowując odstęp ok. 10cm, nogi nie mogą dotykać ziemi.
Wznosy kolana na leżąco: nogi ugięte w leżeniu, podnoszenie ugiętych nóg do momentu osiągnięcia między nimi konta prostego, nie dotykanie podłoża nogami.
Wznosy zgiętych nóg: j.w. z tym że nogi dochodzą prawie do pionu.
Wznosy prostych nóg: j.w. z tym że nogi dochodzą do pionu.
Żabki na leżąco: podobnie jak przy wznosach prostych nóg z tym że w połowie ćwiczenia zatrzymujemy się, potem dochodzimy do pionu zatrzymujemy się, znów zatrzymujemy się w połowie, potem na dole, znów w połowie itd.
(Wszystko wykonujemy bardzo powoli i dokładnie aż będziemy czuć jak pracują mięśnie 2-3 serii po tyle powtórzeń ile jesteś w stanie wykonać. Ćwiczenia podałam w kolejności od najłatwiejszego.)
To tylko kilka z tysiąca ćwiczeń tego typu. Wydają się proste ale jak przychodzi co do czego to mało kto jest je w stanie prawidłowo wykonać.