Temat: bez cukru a z węglami?

zaspokajając ochotę na słodkie wcina gumy owoceowe mentos JuiceBurst - i co czytam!!!!!!!!!!!!! 71 g w 100g carbphydrate, czyli węgli prawda? choć sugar 0 - a wyrzułam ich z 12 :-(
Pasek wagi
a możesz wyjaśnić co to znaczy bez cukrów a z węglami (domyślam się, że pisząc węgle masz na myśli węglowodany a nie atomy C:P)

bo węglowodany i cukry to to samo:)
A to najpierw się czyta a później się żuje
> a możesz wyjaśnić co to znaczy bez cukrów a z
> węglami (domyślam się, że pisząc węgle masz na
> myśli węglowodany a nie atomy C:P)bo węglowodany i
> cukry to to samo:)


a wiec weglowodany i cukry to nie to samo :PPP
cukry sa weglowodanami ale to pojecie jest szerokie wiec nei wszystkie weglowodany to cukry 
bo jesli nie ma cukru, to są zamienniki. w gumach mogą to byc poliole, cukry alkoholowe, aspartam, ascefulamK, etc..
to też sa weglowodany.
Tak wiec na początek podstawowe info: poliole sa to alkohole wywadzace się z cukrow prostych (min. Sorbitol, mannitol, laktitol) uzywane jako srodki słodzące. Ich kaloryczność wacha się od 0,2 kcal (erytrytol) do ok. 2,6 kcal (sorbitol). Wszystkie poliole stosowane w przemysle żywieniowym naleza do grupy tzw. Cukroli. Dla nas wazne jest, ze nie podnosza poziomu cukru we krwi, lub robia to w sposób bardzo nieznaczny, zatem są dobrym rozwiązaniem dla osob stosujących diete niskoglikemiczna. Zaliczane sa jednak do węglowodanów przyswajalnych, chociaz nie zostanie przyswojony całkowicie, nie należy z nimi przesadzac. W dużych ilościach mogą wywoływać efekty przeczyszczające.
Erytryt, erytritol - Nadaje się jako środek słodzący, o słodyczy rzędu 60 - 75% słodyczy sacharoz. Niskokaloryczny (0,2 kcal/g), nie powoduje psucia zębów. Stosowany w lecznictwie. Czteroazotan erytrytu ma właściwości wybuchowe.
Ksylitom - alkohol polihydroksylowy słodki w smaku (cukrol). Stosowany w przemyśle spożywczym do słodzenia jako dodatek do żywności E967; głównie gum do żucia i cukierków ze względu na działanie przeciwpróchnicze. Zalecany również dla diabetyków, ponieważ jest metabolizowany przy niewielkim udziale insuliny. Posiada wielokrotnie niższy indeks glikemiczny (IG:8) niż glukoza czy sacharoza. Ksylitol pomaga w przyswajaniu wapnia, dlatego pozytywnie działa na zęby i kości. Nie powinno się spożywać więcej niż 40 g ksylitolu dziennie.

Popularny słodzik ksylitol może u psów powodować poważne uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć. Spożycie ksylitolu w ilości >100 mg/kg masy ciała wywołuje u psa wydzielanie dużych ilości insuliny, prowadząc w konsekwencji do znacznego obniżenia poziomu cukru we krwi (hipoglikemii)
Izomaltitol - alkohol wielowodorotlenowy wytwarzany w postaci drobno krystalicznej oraz miałkiego proszku, których wymiar cząsteczek może być dostosowany do specjalnych zastosowań. Jego główne zastosowanie to: bezcukrowe twarde cukierki i pieczywo którego rośnięcie jest możliwe przy niższej wilgotności.
Mannitol, mannit - polihydroksylowy alkohol cukrowy. Występuje w formie dwóch enancjomerów - D i L. Stanowi bogate źródło przyswajalnego węgla i dlatego jest dodawany do podłoży hodowlanych (np. podłoże wg Chapmana służące izolacji i identyfikacji bakterii z rodzaju Staphylococcus).
W lecznictwie znalazł zastosowanie jako środek moczopędny. Może być używany:
-w zapobieganiu nieodwracalnemu uszkodzeniu nerek w skąpomoczu (oligurii),
-do zmniejszenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego,
-do zwiększania wydalania moczu (i zarazem toksyn) przy zatruciach.
Sorbitol - bezbarwna substancja krystaliczna o słodkim smaku (cukrol), dobrze rozpuszczalna w wodzie. Otrzymywany jest poprzez redukcję glukozy. Stosowany jako dodatek do żywności E420.
Perseitol - alkohol polihydroksylowy o słodkim smaku (cukrol).
β-sedoheptiol - alkohol polihydroksylowy o słodkim smaku (cukrol).
Wolemitol - alkohol polihydroksylowy o słodkim smaku (cukrol).
Często padaja również pytania dotyczące skutkow ubocznych stosowania polioli. Coz tutaj opinie są podzielone. U większości ludzi umiarkowane stosowanie polioli nie powoduje kompletnie zadnych efektow nieporzadanych, jednak w zależności od rodzaju poliola mogą pojawic się dzialania uboczne zaczynając od przeczyszczenia po nudności, wymioty, czy gorączkę. Jednak szansa ograniczenia energi otrzymywanej z sacharozy, skłoniła uczonych do przeprowadzania badań pod roznym kątem dotyczących szkodliwego dzialania tzw. Intensywnych Srodkow Słodzących (roznego rodzaje aspartamy i acesulfamy) oraz polioli. Efektem jest tzw. ADI(acceptable daily intake) czyli dopuszczalne dzienne pobranie. Wartość ADI wyrażana jest w mg/kg masy ciała/dobę i obejmuje ogólną liczbę substancji, która może być pobierana przez człowieka ze wszystkich źródeł przez całe życie bez szkody dla jego zdrowia. Przedstawia to ponizsza tabela:


Substancja słodząca ADI(mg/kg masy ciała/dobę)
Aspartam 40
Acesulfam K 9
Cyklaminiany 11
Sacharyna 5
neohesperydyna (NHDC) 5
Taumatyna Nie wyznaczono
Poliole (w tym maltitol) Nie wyznaczono
(badania przeprowadzone przez Komitet Ekspertów ds. Dodatków do Żywności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Urzędu ds. Wyżywienia i Rolnictwa)
W przypadku alkoholi wielowodorotlenowych, w tym maltitolu, stosowanych w ilościach niezbędnych do uzyskania pożądanego efektu, nie odnotowano żadnych wątpliwości niekorzystnego ich działania na zdrowie.

> > a możesz wyjaśnić co to znaczy bez cukrów a z>
> węglami (domyślam się, że pisząc węgle masz na>
> myśli węglowodany a nie atomy C:P)bo węglowodany
> i> cukry to to samo:)a wiec weglowodany i cukry to
> nie to samo :PPPcukry sa weglowodanami ale to
> pojecie jest szerokie wiec nei wszystkie
> weglowodany to cukry 

a to ciekawe, a możesz podać przykład węglowodanu, który nie jest cukrem

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.