- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
-
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
7 lutego 2011, 17:25
Wklejam tu fragment książki dr. Ewy Dąbrowskiej, fragment o zasadach diety. Sama zaczynam ja po raz kolejny, z tym że nigdy nie zrobiłam sześciu tygodni a teraz mam taki zamiar. Jeśli jest ktos chętny by sie przyłączyć i oczyścić/odchudzić/wyzdrowieć na wiosnę to zapraszam serdecznie! :)
Dieta warzywno-owocowa spełnia kryteria kuracji "oczyszczającej" (post), a ponadto ma tę zaletę, że dostarcza wielu bezcennych biokatalizatorów i błonnika.
W czasie kuracji zaleca się spożywać następujące warzywa i owoce:
- korzeniowe: marchew, seler, pietruszka, chrzan, burak, rzodkiew, rzepa;
- liściaste: sałata, seler naciowy, zielona pietruszka, jarmuż, rzeżucha, koper, zioła;
- cebulowe: cebula, por, czosnek;
- psiankowate: papryka, pomidor;
- kapustne: kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, kalafior, kalarepka;
- dyniowate: dynia, kabaczek, cukinia, ogórki;
- owoce: jabłka, cytryny, grapefruity.
W tym czasie nie należy spożywać roślin strączkowych (bogate w białko i tłuszcze), ziemniaków (bogate w skrobię), ziarna zbóż (bogate w skrobię i białko), innych ziaren i orzechów (bogate w tłuszcze i białko), słodkich owoców, jak banany, gruszki, śliwki itp. (bogate w cukry), ani olejów (tłuszcz). Spożywanie tego rodzaju wysokoodżywczych roślin jest równoznaczne z
zapoczątkowaniem odżywiania "zewnętrznego" i zahamowaniem odżywiania "wewnętrznego".
Warzywa i owoce można spożywać w postaci:
a) soku z warzyw i owoców,
b) surówek warzywnych, surowych zup warzywnych,
c) warzyw gotowanych, duszonych, zup,
d) warzyw fermentowanych (kiszonych),
e) wywarów z ziół, warzyw, owoców suszonych lub surowych,
f) owoców.
Ilość spożywanych warzyw i owoców jest dowolna. W przypadku braku apetytu można pić tylko soki, ale wówczas bardzo ważnym problemem są codzienne wypróżnienia. Dłuższe kuracje sokowe należy prowadzić pod kontrolą lekarza.
Kuracja warzywno-owocowe można prowadzić samemu, gdy nie przyjmujemy żadnych leków. W przypadku stosowania leków chemicznych, należy być pod kontrolą lekarza. Tylko lekarz może w miarę poprawy klinicznej stopniowo redukować i odstawiać dotychczas stosowane leki. W przypadku nie odstawienia leków, istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się działań ubocznych polekowych. Niektóre leki hamują samoleczące zdolności organizmu (np. hormony, beta blokery, tiazydy, leki przeciwzapalne i in.).
Pacjenci chorzy na cukrzycę i przyjmujący insulinę, powinni być leczeni szpitalnie ze względu na konieczność całodobowej kontroli cukru, w trakcie redukcji dawek insuliny.
Kurację można prowadzić przez okres 6 tygodni lub krócej np. 2 tygodnie i następnie stosować "zdrowe żywienie". Szczególnie korzystne efekty lecznicze można uzyskać dzięki systematycznym powrotom do diety warzywno-owocowej np. 1 lub 2 tygodnie w miesiącu.
Dzięki dużej zawartości błonnika w diecie, która oczyszcza jelita, nie zaleca się stosowania lewatyw. W razie zaparć można pić, zwłaszcza rano, wywar z warzyw z siemieniem lnianym i łyżką otrębów, wody mineralne np. Zuber, Kryniczanka, wodę Jana, a także wodę z kiszonych buraków, ogórków albo stosować zioła
przeczyszczające (senes, raphacholin, rzewień itp.). W przypadku uregulowania wypróżnień nie odczuwa się głodu ani słabości.
Szczególnie godnym polecenia jest stosowanie codziennej gimnastyki i spacerów na świeżym powietrzu.
Uwaga! Pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego, np. z chorobą wrzodową żołądka, źle tolerują surówki i dlatego zaleca się im przeprowadzenie wstępnej, oczyszczającej kuracji sokowej. Polega ona na piciu soków z marchwi w ilości od 2 do 3 szklanek dziennie przez 3 kolejne dni. Można także pić herbatę ziołową, wodę mineralną nie gazowaną, a także wywar z warzyw (wieczorem zalać 1 łyżeczkę siemienia lnianego i 1 łyżeczkę otrębów pszennych, 1 szklanką gorącego wywaru z warzyw i pić rano na pusty żołądek). U osób z chorobą wrzodową żołądka czy nieżytem jelit, może po kilku dniach diety sokowej lub surówkowej wystąpić biegunka. Wówczas należy spożywać wyłącznie gotowaną marchew i marchwiankę (zmiksowana marchew z dodatkiem wody, w której się gotowała, ze szczyptą soli), a następnie stopniowo wprowadzać dietę warzywno-owocową.
Po skończonej kuracji warzywno-owocowej należy stopniowo wprowadzać dietę zdrowego żywienia. Po wszelkich kuracjach "oczyszczających" pojawia się zwykle subtelniejszy smak i lepsze trawienie, zaś pokarmy ciężkostrawne takie, jak smażone mięso, wędzone ryby, tłuste ciastka itp. mogą wywołać objawy niestrawności, czego nie obserwuje się zwykle podczas "tradycyjnego" żywienia. Konsekwencją powrotu do żywienia niezgodnego z Naturą, może być nawrót chorób cywilizacyjnych.
9 stycznia 2016, 09:24
hejka :) ja dziś trzeci dzień... co bede jeść jeszcze nie wiem :) może dziś kapustke ugotuje...
a co do cebulowej to wersja na WO - podsmażyłam na patelni (bez tłuszczu, podlałam troszke wodą) kilka cebul, potem do garnka razem z marchewkami i pietruszką :) do tego przyprawy wg uznania i jak się warzywa zrobiły zblenderowałam :) (zostawilam dużą marchewkę ktorą pociełam jako makaron), męzowi i dzieciom do tego zapiekłam grzanki z serem w piekarniku a ja wtrząchnełam bez tzn zmarchewką :)
9 stycznia 2016, 09:29
Kamla to również i mój trzeci dzień
9 stycznia 2016, 09:32
Oj coś mi ucieło a pisałam o ciastach we śnie i o swoim śniadaniu i o zupie wg przepisu Kamli..
Tak czy siak So far so good
9 stycznia 2016, 11:12
Ja dzisiaj też 3 dzień Czuję się b. dobrze, tylko pierwszego dnia bolała mnie gołowa
W tym momencie wcinam frytki marchewkowe (tzn. surową marchchew pokrojoną w słupki jak frytki)
9 stycznia 2016, 11:48
U mnie już ósmy dzień, czyli zaczęłam drugi tydzień.
Samopoczucie dobre, tylko dziś jestem nie wyspana ale to dla tego ze mąż ma nocki, a jak go nie ma to się nigdy nie wysypiam.
Od dziś mam też zamiar zacząć pedałować na orbitreku.
Kamla, dzięki z podpowiedź w sprawie zupki cebulowej, na pewno ją na dniach sobie zrobię.
9 stycznia 2016, 15:19
Czytalam gdzies ze przy otylosci olbrzymiej mozna dluzej ale naprawde duzej...... Ja mam pytanie dotyczace koncentratu lub przecieru pomidorowego - mozna ?
9 stycznia 2016, 16:05
Powiem szczerze że nie wiem jak z tymi sklepowymi koncentratami pomidorowymi bo sama używam tylko takich domowej roboty, poczytaj etykietki jak w składzie nie ma cukru to ok.
9 stycznia 2016, 17:14
Można przeciery i koncentraty, ale dobrej jakości a nie jakieś aro czy inna tanizna (a najlepiej czytaj etykiety)
9 stycznia 2016, 19:17
Cześć Wszystkim :)
Kaszalot33- czy można być dłużej niż 2 tygodnie. Generalnie nie polecają, ale pamiętam, że na filmiku Dąbrowskiej jest mowa o pacjencie, który odzyskał wzrok po tym jak zrobił dwa okresy 6 tygodniowe jeden po drugim bez przerwy.
Ja na diecie jestem dziś 10 dzień, 9 dni ścisło się trzymałam, dzis trochę się wyłamałam, wypiłam kawę i zjadłam 2 szarony czy jak im tam... kaki. Ale nie przejmuję się tym. Wczoraj ugotowałam zupę wrzucając wszystko, co wpadło w rękę i nadawało się. Jarmuż, kiszona kapusta, marchew, pietruszka, seler, papryka. Dałam dużo pieprzu i dało się zjeść. Smaki nie są dla mnie tak istotne. Teraz, przy drugim razie nie postrzegam tej diety jako takiego poświęcenia, wyrzeczenia jak za pierwszym razem. Może doświadczenie robi swoje, a może bardziej podchodzę tak,że WYBIERAM a nie MUSZĘ. A jak chcę czegoś spróbować co nie wolno, to biorę na czubek łyżeczki :) Na razie 10 dni, jak będzie dalej, zobaczymy. Nie ważę się tak jak obiecałam co najmniej do połowy lutego, a może i do marca. Jem większość gotowanego i owoce. Kalorii tym razem nie liczę i nie zapisuję co zjadłam. Nie pilnuję godzin. Jest dużo lepiej niż za pierwszym razem.