- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
7 lutego 2011, 17:25
Wklejam tu fragment książki dr. Ewy Dąbrowskiej, fragment o zasadach diety. Sama zaczynam ja po raz kolejny, z tym że nigdy nie zrobiłam sześciu tygodni a teraz mam taki zamiar. Jeśli jest ktos chętny by sie przyłączyć i oczyścić/odchudzić/wyzdrowieć na wiosnę to zapraszam serdecznie! :)
Dieta warzywno-owocowa spełnia kryteria kuracji "oczyszczającej" (post), a ponadto ma tę zaletę, że dostarcza wielu bezcennych biokatalizatorów i błonnika.
W czasie kuracji zaleca się spożywać następujące warzywa i owoce:
- korzeniowe: marchew, seler, pietruszka, chrzan, burak, rzodkiew, rzepa;
- liściaste: sałata, seler naciowy, zielona pietruszka, jarmuż, rzeżucha, koper, zioła;
- cebulowe: cebula, por, czosnek;
- psiankowate: papryka, pomidor;
- kapustne: kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, kalafior, kalarepka;
- dyniowate: dynia, kabaczek, cukinia, ogórki;
- owoce: jabłka, cytryny, grapefruity.
W tym czasie nie należy spożywać roślin strączkowych (bogate w białko i tłuszcze), ziemniaków (bogate w skrobię), ziarna zbóż (bogate w skrobię i białko), innych ziaren i orzechów (bogate w tłuszcze i białko), słodkich owoców, jak banany, gruszki, śliwki itp. (bogate w cukry), ani olejów (tłuszcz). Spożywanie tego rodzaju wysokoodżywczych roślin jest równoznaczne z
zapoczątkowaniem odżywiania "zewnętrznego" i zahamowaniem odżywiania "wewnętrznego".
Warzywa i owoce można spożywać w postaci:
a) soku z warzyw i owoców,
b) surówek warzywnych, surowych zup warzywnych,
c) warzyw gotowanych, duszonych, zup,
d) warzyw fermentowanych (kiszonych),
e) wywarów z ziół, warzyw, owoców suszonych lub surowych,
f) owoców.
Ilość spożywanych warzyw i owoców jest dowolna. W przypadku braku apetytu można pić tylko soki, ale wówczas bardzo ważnym problemem są codzienne wypróżnienia. Dłuższe kuracje sokowe należy prowadzić pod kontrolą lekarza.
Kuracja warzywno-owocowe można prowadzić samemu, gdy nie przyjmujemy żadnych leków. W przypadku stosowania leków chemicznych, należy być pod kontrolą lekarza. Tylko lekarz może w miarę poprawy klinicznej stopniowo redukować i odstawiać dotychczas stosowane leki. W przypadku nie odstawienia leków, istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się działań ubocznych polekowych. Niektóre leki hamują samoleczące zdolności organizmu (np. hormony, beta blokery, tiazydy, leki przeciwzapalne i in.).
Pacjenci chorzy na cukrzycę i przyjmujący insulinę, powinni być leczeni szpitalnie ze względu na konieczność całodobowej kontroli cukru, w trakcie redukcji dawek insuliny.
Kurację można prowadzić przez okres 6 tygodni lub krócej np. 2 tygodnie i następnie stosować "zdrowe żywienie". Szczególnie korzystne efekty lecznicze można uzyskać dzięki systematycznym powrotom do diety warzywno-owocowej np. 1 lub 2 tygodnie w miesiącu.
Dzięki dużej zawartości błonnika w diecie, która oczyszcza jelita, nie zaleca się stosowania lewatyw. W razie zaparć można pić, zwłaszcza rano, wywar z warzyw z siemieniem lnianym i łyżką otrębów, wody mineralne np. Zuber, Kryniczanka, wodę Jana, a także wodę z kiszonych buraków, ogórków albo stosować zioła
przeczyszczające (senes, raphacholin, rzewień itp.). W przypadku uregulowania wypróżnień nie odczuwa się głodu ani słabości.
Szczególnie godnym polecenia jest stosowanie codziennej gimnastyki i spacerów na świeżym powietrzu.
Uwaga! Pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego, np. z chorobą wrzodową żołądka, źle tolerują surówki i dlatego zaleca się im przeprowadzenie wstępnej, oczyszczającej kuracji sokowej. Polega ona na piciu soków z marchwi w ilości od 2 do 3 szklanek dziennie przez 3 kolejne dni. Można także pić herbatę ziołową, wodę mineralną nie gazowaną, a także wywar z warzyw (wieczorem zalać 1 łyżeczkę siemienia lnianego i 1 łyżeczkę otrębów pszennych, 1 szklanką gorącego wywaru z warzyw i pić rano na pusty żołądek). U osób z chorobą wrzodową żołądka czy nieżytem jelit, może po kilku dniach diety sokowej lub surówkowej wystąpić biegunka. Wówczas należy spożywać wyłącznie gotowaną marchew i marchwiankę (zmiksowana marchew z dodatkiem wody, w której się gotowała, ze szczyptą soli), a następnie stopniowo wprowadzać dietę warzywno-owocową.
Po skończonej kuracji warzywno-owocowej należy stopniowo wprowadzać dietę zdrowego żywienia. Po wszelkich kuracjach "oczyszczających" pojawia się zwykle subtelniejszy smak i lepsze trawienie, zaś pokarmy ciężkostrawne takie, jak smażone mięso, wędzone ryby, tłuste ciastka itp. mogą wywołać objawy niestrawności, czego nie obserwuje się zwykle podczas "tradycyjnego" żywienia. Konsekwencją powrotu do żywienia niezgodnego z Naturą, może być nawrót chorób cywilizacyjnych.
20 sierpnia 2019, 10:44
nie chodzi mi o spalanie tkanki tłuszczowej w określonym miejscu bo wiem że to tak nie działa - ale szybka utrata wagi wpływa na kondycję skóry w tak problematycznych miejscach jak biust czy brzuch , nie bez przyczyny zdrowo jest schudnąć max 1 kg na tydzień, żeby skóra miała czas i możliwość się dostosować do nowej sytuacji a niestety w przypadku moich piersi to na razie efekt uszu jamnika 😥 post robię ze względów zdrowotnych, nie zależy mi na kg bo te i tak ładnie spadały przed gdy liczyłam kalorie i stosowalam IF. No cóż będę obserwować swoje ciało i jeśli nadal będę tak szybko lecieć z wagi i wiotczeć to zrobię wychodzenie nową metodą
Edytowany przez bubus2010 20 sierpnia 2019, 10:45
20 sierpnia 2019, 14:33
bubus2010 - to może warto robić jakiś pilates czy ćwiczenia na górne partie ciała - wtedy da się poprawić kondycję mięśni i też skóry w tych partiach :) Ja akurat nie mogę ćwiczyć od dłuższego czasu i tez widziałam dużą różnicę w kondycji skóry przy utracie wagi samą dietą, a razem z ćwiczeniami...
20 sierpnia 2019, 16:35
Napewnotymrazem czy na wychodzeniu chudnie się jeszcze? Qrcze nie wchodzą mi te posiłki, post 100% lepszy. Nie wiem czy jem tyle ile powinnam🧐
20 sierpnia 2019, 17:05
Witajcie. Jestem nowa i mam pytanie czy to normalne że jestem 20 dzień na poście i ciągle nie mam siły,często jestem senna i nie chce mi się nic? W zeszłym roku rówież przeprowadzałam post ale miałam tylko kryzys przez 2 dni a póżniej było lepiej. Miałam dużo siły i dlatego powtorzyłam tą dietę która wcale nie była dla mne jak dieta bo mogłam przecież się najeść. Teraz i więcej chudnę i nie mam siły.
20 sierpnia 2019, 19:59
Może za mało jesz albo pijesz? Albo dieta jest mało urozmaicona? A może w ciągu tego. roku byłaś właśnie senna i ospała
20 sierpnia 2019, 20:07
Qrcze mam biegunkę. Dziś jestem 2 dzień na wychodzeniu jem to co w książce. Co robić? Ja chce z powrotem warzywka
20 sierpnia 2019, 20:24
Dzisiaj mój drugi dzień. Ćmi mnie cały dzień głowa i najchętniej poszłabym już spać. Nie miałam ochoty nawet na spacer, więc podziwiam Was Dziewczyny, że jesteście w stanie ćwiczyć. Oby jutro było lżej. Biegam co chwilę do WC i sikam dużo więcej niż wypijam, to normalne?
20 sierpnia 2019, 22:14
powinno się pić 3 l płynów dziennie więc sikanie musi być częste, początkowo wizyty w wc są częste zwłaszcza jeśli pijesz zakwas 😁 z ćwiczeń to robię callanetics, staram się codziennie choć sil faktycznie tyle co kiedyś nie mam
21 sierpnia 2019, 09:41
E-lcia - nie wiem jaką masz metodę, więc ciężko mi odpowiedzieć na pytanie. Na nowej się całkiem nie znam. Ale podstawowa zasada jest taka, że jeśli utrzymujesz deficyt kaloryczny to chudniesz.
nettykaaaaa - ja byłam na poście 14 dni. przez cały czas byłam senna, ospała, ba - nawet brakowało sił moim mięśniom. Wejście po schodach było mega wysiłkiem. Także ja nie wiem co to ten wspaniały przypływ energii. Podając od 3 tygodni swojemu organizmowi 600 kcal dziwne, jakby nie było zmęczenia.