Temat: dieta octowa

Ocet jabłkowy odchudza i leczy

Przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, usuwa złogi, pomaga rozszczepiać tłuszcze, a w rezultacie przyczynia się do obniżenie wagi.

Właściwości lecznicze octu jabłkowego znane już były w starożytnym Egipcie. Królowa Kleopatra pija rozcieńczony wodą ocet jabłkowy po każdej uczcie i dzięki temu pewnie słynęła z dobrej figury i zdrowia. Osoby z nadwagą pragnące przeprowadzić kurację octową powinny go pić trzy razy dziennie - po dwie łyżki octu na pół szklanki przegotowanej wody, na czczo, przed obiadem i przed snem. Jednocześnie należy ograniczyć spożycie soli i uzbroić się w cierpliwość. Kuracja ta nie jest szybką metodą pozbycia się zbędnych kilogramów, gdyż spalanie tłuszczu następuje powoli, ale za to bez szkody dla zdrowia.

Ale ocet jabłkowy posiada wiele innych cennych wartości zdrowotnych. Zawarte są w nim najważniejsze substancje mineralne i mikroelementy, a także kwasy octowy, mlekowy i cytrynowy, cenne substancje balastowe, cały szereg fermentów i aminokwasów. Ocet jabłkowy zawiera sporo potasu, wapnia, fosforu i sodu. Główną rolę w powrocie do zdrowia odgrywa zawarta w nim pektyna, która poprawia procesy trawienia, obniża poziom cholesterolu, poprawia stan naczyń krwionośnych, zapobiega miażdżycy i nadciśnieniu.

W occie jabłkowym występuje także witamina E, która jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, neutralizującym szkodliwe działanie wolnych rodników, które mogą być przyczyną przedwczesnego starzenia się , zaburzeń systemu immunologicznego, chorób sercowo-naczyniowych, zaćmy i chorób onkologicznych. Ze względu na dużą zawartość potasu ma korzystny wpływ na system nerwowy i układ krążenia.

Również dermatolodzy wypowiadają się korzystnie o działaniach zdrowotnych octu jabłkowego. Nierozcieńczony można stosować bezpośrednio na skórę,leczy dolegliwości skórne, a używany do płukania włosów zapobiega ich wypadaniu

Ocet jabłkowy ma także zastosowanie kulinarne do sałatek i mięs, dzięki czemu przyspiesza wydzielanie soków żołądkowych, poprawia trawienie

Przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, usuwa złogi i pomaga rozszczepiać tłuszcze, a w rezultacie przyczynia się do obniżenie wagi.

Uwaga

Nie wszyscy jednak mogą stosować ocet jabłkowy w czystej postaci - np.osoby z problemami żołądkowymi. W aptekach jest wiele dostępnych preparatów mających w swoim składzie ocet jabłkowy, który nie oddziałuje już negatywnie na żołądek.

Przepis na ocet jabłkowy

Jabłka (ilość zależna od wielkości garnka) umyć, pokroić na kawałki i przepuścić przez sokowirówkę lub zetrzeć na tarce. Otrzymaną miazgę, razem z gniazdami nasiennymi włożyć do kamionkowego naczynia bądź szerokiego słoja. Na każdy kilogram miazgi dodać litr i szklankę wody, 10 dag cukru, 1 dag drożdży piekarniczych i kawałek razowego chleba. Naczynie przykryć gazą i odstawić na 10 dni. 3- 4 razy dziennie płyn zamieszać drewnianą łyżką. Po tym terminie przefiltrować płyn przez gazę, wlać ponownie do umytego naczynia. Na każdy litr soku dodać 10 dag cukru, odstawić. Po skończonej fermentacji (ok. półtora miesiąca) przecedzić i rozlać do butelek. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

Można też kupić go prawie w każdym sklepie spożywczym lub supermarkecie..i innych miejscach...nawet w rosmanie :))


Ja jestem na tej diecie i od 29 listopada schudłam 3,5 kg  ...piję eliksir z octu 3 razy dziennie 2 łyżki na szklankę przegotowanej wody do tego nie jem słodyczy ,jem 3 posiłki dziennie i kolacje jem do 18 no i  troszeczkę ćwiczę brzuszki :))

Pasek wagi
To raczej zasługa diety a nie octu że schudłaś.

Lena1999 napisał(a):

To raczej zasługa diety a nie octu że schudłaś.
dokladnie.
Owszem, ale są też poważne skutki uboczne. Potworne bóle brzucha ( nie żołądka), odbijanie, wrażenie że na około nas coś śmierdzi oraz omdlenia. Te ostatnie spowodowały że zrezygnowalam. Mam małe dzieci i bałam się że jak zaslabne to im się coś stanie. Temat octu pojawiał się już na forum wiele razy. Poszukaj to znajdziesz więcej opinii.
ocet jabłkowy ma bardzo dużo dobrych właściwości, ale trzeba z nim uważać-nie wolno przesadzać bo można zaszkodzić....a co do chudnięcia to wspomaga prace jelit i wytwarzanie soków trawiennych, ale od samego octu się nie chudnie, dieta + ćwiczenia ocet jako dodatek (chociaż moim zdaniem zbędny)

Ja pije wodę z octem rano po przebudzeniu co drugi dzień na zmianę z wodą z cytryną, ale to tylko dlatego że mam problem z potasem, a ocet jabłkowy ma go dużo :)
Piłam, chudłam nieco; rzuciłam, bo kwaśne przewrażliwia mi zęby, a aż tak zdesperowana do chudnięcia nie jestem ;)
Pasek wagi
Byłam na tej cudownej diecie ostowejj, nic ona nie dała a brzuch bolał lepiej odpuścić sobie takie specyfiki i zacząć ćwiczyć bo ćwiczeniami można zdziałać cuda , polecam stepper po którym już oo tygodniu widać pierwsze efekty, i do tego dieta MŻ i będzie ok , naprawde ocet to jest bubel a nie jakiś cudowny specyfik który pomoże schudnąc wiem bo jak juz wcześniej napisałam sama tego doświadczyłam 
a mi pomaga, nie czuje glodu, i moja przemiana materii w KONCU przyspieszyła.
Ja też nie czułam głodu po occie jabłkowym. Nic mnie nie bolało, ani nie mdlałam. Ważne jest- naprawdę ważne- żeby to był ocet jabłkowy a nie spirytusowy z aromatem jabłkowym! Pijąc ten drugi można sobie przysporzyć problemów.

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.