Temat: Kompulsywne jedzenie a psycholog?!

Witam Was
Mam pytanie do dziewczyn, które mają problem z kompulsywnym jedzeniem i korzystają w tej sprawie z porad psychologa. Czy to w ogóle ma sens??!!
Ja od jakiegoś czasu chodzę do psychologa, rozmawiamy na różne tematy i jakoś mało czasu poświęcamy kompulsywnemu jedzeniu. Nic się w tej sprawie nie zmienia, mam zero motywacji do walki o siebie i swoją figurę.
Więc czy psycholog może w ogóle pomóc w problemach z jedzeniem?!
Czy jest tutaj ktoś wyleczony z kompulsywnego objadania się?!
Ostatnio brak mi wiary w to wszystko i w moje wysiłki :(
Pasek wagi
Nie.
Tu pomoże sama silna wola! Twoja silna wola. Psycholog Ci powie - nie jedz, bla bla bla żebyś nie rzucala się na żarcie.. da CI to cos?
Sama musisz sobie powiedzieć - STOP ! DOŚĆ !
też myśle, że psycholog tu nic nie da, jedyne co to silna wola. wiem po sobie. gdybym miała ochotę to bym to poprostu zrobiła i takie gadanie by mi nic nie dało, jedyne co to silna wola i ogromna motywacja by mnie powstrzymały.
Frania, jak masz pisac takie bzdury, to naprawde lepiej zamilknac

Oczywiscie, ze powinnas porozmawiac o TYM problemie z psychologiem. To takie samo zaburzenie jak anoreksja czy bulimia, a przeciez nikt sie nie dziwi, ze osoby na nie cierpiace lecza sie u psychoterapeuty. Kompulsywne jedzenie to powazne zaburzenie, ktore nie ma nic wspolnego z silna wola lecz niestety w dzisiejszych czasach slowo to kojarzy sie z niestabilnymi nastolatkmi, ktore "kompulsami" nazywaja zjedzenie ziemniaka czy kanapki lub przekroczenie 1000kcal.
Ech no właśnie, podobno wszystkie zaburzenia jedzenia mają podłoże psychologiczne. Tylko jestem ciekawa jak długo taka terapia może trwać, czy jest tutaj ktoś komu to pomogło??
Silna wola owszem, jest podstawą, ale jeżeli jedzenie jest tylko skutkiem innego problemu, to po pierwszym zetknięciu z tym problemem wszystkie wysiłki jak i silną wolę trafia szlag.
Nie jest to wszystko takie proste :(
Pasek wagi
Może nie o silną wolę chodzi a raczej o rozwiązanie problemu, który prowadzi do takich zaburzeń... To tak jak osobę chorą na anoreksję psycholog miałby nakłaniac do  jedzenia " na siłę" ... nie tędy droga. Psycholog rozmawia z Toba, aby poznać Ciebie i zdiagnozować przyczynę Twoich zaburzeń, która wbrew pozorom wcale nie musi być związana bezpośrednio z jedzeniem - stąd Twoje wrażenie, że nie rozmawiacie  na temat ;) to psycholog jako osoba doświadczona i kompetentna znajdzie źródło Twojego problemu i na nim się skupi. Poprzez terapię i Ty  zrozumiesz dlaczego masz taki problem, dalej przy współpracy z psychologiem i pracy nad sobą będziesz mogła sobie pomóc i pozbyć się tego zaburzenia :) Na nic zda się silna wola jesli nie poznasz przyczyny takiego stanu rzeczy i nie będziesz mogła jej świadomie wyeliminować.Zaufaj specjaliście, powiedz mu o swoich obawach, zapytaj czy w tej materii potrafi ci pomóc - zadawaj mu pytania, które Cię nurtują. Na forum nie uzyskasz tak rzetelnych odpowiedzi jak od specjalisty.
Pasek wagi
Zdecydowanie terapia jest podstawą, a pewnie już doświadczyłaś tego, że silną wolę najczęściej można sobie schować do kieszeni. Jest tak, jak pisze sarulka - zaburzenia odżywiania są wierzchołkiem góry lodowej. Psycholog próbuje dotrzeć trochę głębiej, żeby zobaczyć gdzie jest przyczyna kompulsywnego jedzenia. Jeśli z nią się uporacie, nie będziesz potrzebowała radzić sobie z problemem za pomocą jedzenia.
Moim zdanie nie może Ci pomóc nikt kto tego nie przeżył no ale do lekarze trzeba się zgłosić.....

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.