Temat: badania na nfz?

Ginekolog, u którego byłam prywatnie, zapisał mi badania, które powinnam zrobić (profilaktycznie, ponieważ biorę tabletki anty). 

Cholesterol, próby wątrobowe, d-dimery i coś jeszcze. Tylko na własny koszt. A to niby jedna próbka, ale badań więcej więc trochę by to kosztowało. Coś mama nabąknęła, czy można raz w roku zrobić badania profilaktyczne na nfz. Nie wiem czy gdzieś jej się to obiło o uszy, czy tak wymyśliła. Słyszałyście może o czymś takim? Chodzę do przychodni studenckiej, Scanmed, pewnie sporo z was zna. Akurat w oddziale do którego ja chodzę jest tylko lekarz rodzinny i wiem, że pobierają próbki, robią badania. Jak miałam zapalenie pęcherza to próbkę moczu wzięła za darmo, przy czymś jeszcze wzięła mi krwi, ale czy mogę pójść ot tak do przychodni i powiedzieć, że inny lekarz mi zapisał te badania i chciałam je wykonać na nfz?

"Ale logicznie patrząc to nawet prywatny jak daje skierowanie tylko skierowanie a nie na karteczce to powinno byc na nfz bo po cos się płaci ubezpieczenie."

Jeśli idziesz prywatnie to za wizytę płacisz z własnej kieszeni prawda? Więc za badania które zleca też często płacisz, nie wiem co w tym takiego dziwnego. Poza tym nie wszystkie badania są refundowane niestety...

Pasek wagi

Lekarz przyjmujący prywatnie NIE MOŻE wystawić skierowania na bezpłatne badania. (Jeśli ktoś takowe wykonywał to tylko dlatego że był podciągnięty pod jakąś poradnię która miała umowę z nfz) I też nie jest tak że w każdym laboratorium wykonają darmowe badania. Dany lekarz musi mieć podpisany kontrakt z takim laboratorium i tylko tam nie trzeba płacić za badania (choć w dzisiejszych czasach większość z nich to sieciówki więc mają wiele punktów pobrań)

Badania rtg czy prywatne czy państwowe wykonuje się na tylko na skierowanie, dentysta pewnie ma też podpisaną umowę z nfz i w związku z tym nie płaciłaś za badanie. A jeśli nie to się pani z rtg zdziwi jak przyjdzie do rozliczenia.

I do Autorki : idź do lekarza rodzinnego powiedz że bierzesz tabletki i że ginekolog zalecił ci zrobienie takich badań ale że nie stać cię żeby wszystko zrobić samej, przynajmniej na część z tych badań niech ci wypisze skierowanie. Bez skierowania tylko możesz zrobić badania za kasę

Pasek wagi

Jak pogadasz z lekarzem poz, to powinien Ci wypisać skierowanie na te badania. Ja tak robię - również rozsądny ginekolog mi co roku każe robić całą serię badań krwi, bez tego nie przedłuży pigułek. Rodzinny nie może tylko skierować Cię na d-dimery, za to musisz zapłacić, jak się nie zmieniło 30 zł. Ale trzeba to badanie zrobić, bo poziom d-dimerów określa, czy jest ryzyko zakrzepicy.

Lekarz może dać skierowanie na badanie w ramach NFZ tylko jeśli posiada umowę z NFZ. Tak samo jest z receptami i zniżkami na leki. Jeśli idziesz prywatnie do lekarza, a umowy z NFZ nie ma, to płacisz 100% za lekarstwa, a nie np. 50 % w przypadku refundacji.

Pasek wagi

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.