Temat: Święta Bożego Narodzenia na świecie

Hej,

ten temat nie wniesie nic nowego do Waszych żyć,
ewentualnie może posłużyć jako ciekawostka i materiał dla rozwoju osobistego.
Chcesz się doedukować - przeczytaj,
nie chcesz - sio! :P

Wstałam dziś rano i przyszło mi do głowy,
coby przeczytać sobie jak wyglądają święta w różnych państwach na świecie.
I oto rezultat:
(wybierałam tylko najciekawsze aspekty)

Austria - przygotowania do Świąt trwają miesiąc. W domach zawiesza się zielone gałązki przystrojone fioletowymi wstążkami i 4 świeczkami. W Wigilię dźwięk dzwoneczka oznajmia, że czas rozpocząć wieczerzę, po której daje się prezenty.
W zależności od regionu, w Austrii kultywowane są różne tradycje. Wiedniu na wigilijnym stole króluje karp, a w Karyntii - pieczona kaczka. Najpopularniejsze jest zwyczajne ciasto: z mleka, mąki, soli, masła i miodu. Ma ono przynieść zdrowie w następnym roku. Do świątecznych przysmaków należą pierniki, wino z korzeniami, gorące kasztany i pieczone migdały. W zachodniej Austrii potrawy wigilijne podaje się na zimno. W Tyrolu, w każdy czwartek Adwentu, grupa wiernych chodzi od domu do domu, śpiewając stare pieśni i składając życzenia na nadchodzący rok.

Belgia -
Na bożonarodzeniowym stole w Belgii mogą się znaleźć zarówno ostrygi, homary, jak i indyk oraz baba z kremem mokka. Po pasterce jada się bouguettes, rodzaj kutii z pęczakiem. Mak jest tu karmą dla ptaków. Głównym daniem jest dziczyzna w sosie śliwkowym i sorbet.

Dania -
Duńska choinka jest bardzo charakterystyczna: zdobią ją liczne małe chorągiewki, Dannebrog. Najważniejszym punktem wigilijnego spotkania jest obdarowywanie prezentami.Na wigilijnym stole koniecznie musi się znaleźć pieczona kaczka - danie główne oraz ris r l`amande, czyli ryż z owocami i przyprawami. Do jednej z miseczek z tą potrawą wkłada się migdał, a ten, kto go znajdzie dostaje jeszcze jeden prezent.

Francja -
We Francji choinka zdobi mieszkanie tylko dzień. Spośród świątecznych dań w Alzacji popularna jest pieczona gęś, w Burgundii - indyk, a w Paryżu - ostrygi. Tradycją jest również wypiekanie trzynastu chlebów symbolizujących dwunastu apostołów i Jezusa.

Grecja -
Nabożeństwo zaczyna się o czwartej rano i trwa do wschodu słońca. Ważna potrawą dla Greków jest christopsomo, czyli chleb Chrystusa: duży, okrągły chleb z orzechami, z odciskiem drewnianej pieczęci z symbolem religijnym. Tradycyjne świąteczne potrawy to również pieczone jagnię, pieczony prosiak lub indyk nadziewany kasztanami i ryżem. Ksiądz chodzi od domu do domu i kropi święconą wodą głównie te miejsca, gdzie mogą się znajdować kallikantzari (złe duszki). Grecką tradycją jest stawianie zamiast choinki przystrojonego świątecznie modelu żaglowca.

Hiszpania -
Ważniejsza od choinki jest w Hiszpanii szopka. Mimo iż w Wigilię przygotowuje się uroczystą kolację, to jednak najważniejsze znaczenie ma święto Trzech Króli. To wtedy właśnie, dwanaście nocy po Bożym Narodzeniu, dzieci otrzymują prezenty, od Trzech Króli. W zamian za podarki dzieci przygotowują im słodycze i kostki cukru dla wielbłądów. Tradycyjnym ciastem jest keks, w którym zapieka się drobne niespodzianki, np. monety. Kto na nie trafi, musi w następnym roku upiec takie ciasto

Holandia - W Holandii nie ma ani wieczerzy wigilijnej, ani postu, ani prezentów pod choinką. Święty Mikołaj, Sinter Klaus, nie przyjeżdża tu do dzieci saniami lecz przypływa łodzią, a one wyczekują go w porcie Schevingen. Gdy dopłynie do brzegu (5 grudnia), rozpoczyna się świętowanie i obdarowywanie prezentami.

Irlandia - Tradycją jest przygotowywanie świątecznych wypieków, puddingu oraz mięsa zapiekanego w cieście - mince pie. Do świątecznego stołu zasiada się już o trzeciej po południu. Na pewno znajdą się na nim: wędzony łosoś z chlebem sodowym, sałatka z krewetek i inne dania z ryb. Post kończy się przed północą. Najpopularniejszą świąteczną potrawą jest gotowana wołowina. Główne potrawy świąteczne to: indyk, szynka, sos borówkowy, chleb, parówki, ziemniaki i warzywa. Podaje się też krakersy. Drzwi w święta pozostawia się otwarte - dla niespodziewanych gości, a przy stole - wolne nakrycie dla trzech osób i miskę wody, którą mogą pobłogosławić podróżni. Przed samą wieczerzą wigilijną zamiata się jeszcze raz podłogę. Tradycyjnie odwiedza się groby zmarłych, zostawiając na nich gałązki wiecznie zielonych roślin. O północy - na wiwat - oddaje się jeden wystrzał ze strzelby.

Luksemburg - Okres świąteczny rozpoczyna się w pierwszą niedzielę grudnia wielką paradą, która kończy się pod miejskim Ratuszem. Biorą w niej udział Klees`chen (Święty Mikołaj) i Houseker (Czarny Piotruś), którzy wszystkim napotkanym dzieciom rozdają słodycze. Podobnie jak w Niemczech, tak i tutaj przysmakiem bożonarodzeniowego stołu jest bakaliowe ciasto stollen. Do tradycji należy również podanie buche de Nol (świąteczne lody).

Niemcy - Charakterystycznym przysmakiem, który pojawia się na niemieckich stołach podczas świąt Bożego Narodzenia jest bakaliowe ciasto stollen. Kształtem przypomina nowo narodzone dzieciątko zawinięte w becik.

Portugalia - Na kolację wigilijną jada się tu wieprzowinę i frutti di mare, czyli owoce morza z nieodzownym dorszem.

Szwecja - Wigilia nie jest postna, a jej obfitość to nawiązanie do czasów pogańskich i składania darów pogańskim bożkom, podobnie jak zapalanie świec. Z drugiej zaś strony: choinka, prezenty i Pasterka, poranna msza pierwszego dnia świąt, nawiązują do tradycji chrześcijańskiej.

Ukraina -
Boże Narodzenie, zwane Rizdwem (Різдво), jest obchodzone 7 stycznia, a Wigilia nazywana jest "Swiatyj Weczir" (Святий Вечір) i obchodzi się ją dzień wcześniej. Obchodzona jest podobnie jak w Polsce. Pod stół wigilijny zawsze wkłada się siano, które ma się tam znajdować aż do święta Jordan. Zamiast opłatka jest prosfora. Podczas wieczerzy na stole znajduje się 12 potraw, między innymi gołąbki z kaszą gryczaną i gołąbki z ziemniakami, sos grzybowy, ryba, kompot z suszonych owoców, barszcz, jednak najważniejszym z dań jest kutia.

Wielka Brytania - ie obchodzi się tu Wigilii, a świąteczny posiłek spożywa się 25 grudnia, około piątej po południu. Wtedy rodzina i przyjaciele siadają do stołu, na którym króluje indyk nadziewany kasztanami. Na deser podaje się Christmas Pudding i placek z bakaliami. Wcześniej, o godz. 15.00 świąteczne orędzie wygłasza królowej. W Boxing day, 26 grudnia, rozpakowuje się prezenty.

Włochy - Przed Wigilią obowiązuje ścisły post, a święta rozpoczynają się 24 grudnia uroczystą wieczerzą. Tradycyjne potrawy to: ryby, sałatki, słodycze i owoce. Tego dnia nie jada się mięsa. Bożonarodzeniowe słodycze to głównie ciasteczka nadziewane figami i orzechami.

Norwegia - Podczas Adwentu Norwegowie zaczynają generalne porządki oraz pieczenie swoich ulubionych ciasteczek. A musi ich być przynajmniej 7 rodzajów. Norweski Mikołaj bardziej przypomina elfa lub gnoma i lubi płatać figle. W Wigilię należy go poczęstować dużą porcją owsianki, wtedy będzie grzeczny.

Australia - Święta Bożego Narodzenia wypadają w Australii w środku lata i są obchodzone niezwykle oryginalnie – na plaży! 25 grudnia australijskie rodziny zbierają się nad brzegiem oceanu przy wspólnym grillu. Wszyscy wymieniają się prezentami, śmieją się i żartują, zażywają także kąpieli, grają w plażowe gry oraz w krykieta.

USA - Amerykanie zebrali do jednego świątecznego worka różnorodne piosenki, historie, zabawy z niemal całego świata.

Meksyk - Meksykanie zaczynają świętować dosyć wcześnie – już na 2 tygodnie przed świętami prawie wszyscy starają się mieć wolne od pracy. Czas ten spędzają w radosnej atmosferze z rodziną i przyjaciółmi. Podstawowym symbolem świąt jest pasada – szopka bożonarodzeniowa. W zależności od regionu, pasada obchodzona jest jako wzruszające, duchowe doświadczenie lub jako wielka parada.
Na 12 dni przed Bożym Narodzeniem ulicami miast przechodzą procesje, prowadzące do Kościołów, gdzie ma miejsce uroczysta msza. Po niej dzieci bawią się na piñata - świątecznym przyjęciu.

Kanada - Kanada, podobnie, jak Stany Zjednoczone, to kraj wielonarodowościowy, w którym tradycje i kultury przenikają się wzajemnie.

Jeżeli żyjecie w którymś w tych krajów i wiecie, że jest inaczej
albo chcecie dodać jakieś ciekawe państwo,
zapraszam do dyskusji :-)
Co Kraj to obyczaj i każda tradycja jest tą wyjątkową

Paryż - Moja rodzina mieszka tam już 12 lat.W otoczeniu ludzi różnych kultur,ras itd. Choinkę oni jak również inni rodowici paryżanie mają w swoim mieszkaniu jeszcze długo po świętach. Nie kupisz wprawdzie tam karpia (a jak już to strasznie śmierdzącego) dlatego też na stołach podstawa to indyk lub owoce morza.

Kanada -Wujek wyjechał tuż przed stanem wojennym,jego zona to Argentynka. Zgodzę się ze ich zwyczaje są na bazie USA. Na stole gości indyk ,do tego ziemniaki i warzywa i tak oto wygląda ich wieczerza. Mają tam zwyczaj gościć na proszonych obiadach,kolacjach sąsiadów,dalszych i bliskich znajomych.W każdy razie stoły się u nich nie uginają jak w PL :)
kocham Norwegów za owsiankę ... :P
W coraz wielu krajach święta Bożego Narodzenia stają się bardziej komercją niż naprawdę świętami. Ludzie liczą zysk ile to zarobią w tym okresie. bardziej tym się przejmują niż jakimiś tradycjami/ obchodami/ucztowaniem etc.
Podoba mi sie Holandia-totalne odwrotowce

ja spędzam święta w Danii i rzeczywiście prezenty to główny aspekt ich świąt, bo głównie nie są to chrześcijanie, ale bardzo ciepło i radośnie spędzają i przeżywają święta... pieczona kaczka i gęś - tak! i żadnej ryby w przeciwieństwie do Polski. a do tego wszystkiego czerwone wino i koniak. :)

 

popularne są tu też imprezy 'julefest-y' czyli tańczenie wokół ogromniastej choinki i śpiewanie piosenek świątecznych

> ja spędzam święta w Danii i rzeczywiście prezenty to główny aspekt ich świąt, bo głównie nie są to chrześcijanie...

to jak mogą świętować Boże Narodzenie?

nigdy nie tego nie zrozumiem... przecież chodzi o Narodzenie Jezusa Chrystusa

Pasek wagi
no to co że świętują mimo że nie chrześcijanie? może dla nich ważna jest tradycja, spotkanie z rodziną, każdy co innego ceni w tych świętach :)
ale to są święta Bożego Narodzenia - narodzenie Chrystusa - święto chrześcijańskie
tak jak Wielkanoc to świętowanie Zmartwychwstania Chrystusa....
Pasek wagi
> ale to są święta Bożego Narodzenia - narodzenie
> Chrystusa - święto chrześcijańskietak jak
> Wielkanoc to świętowanie Zmartwychwstania
> Chrystusa....

Nie zgadzam się z Tobą :-) U mnie w rodzinie nikt nie jest wierzący, a mimo wszystko pielęgnujemy tradycję i Bożego Narodzenia i Wielkanocy, jako czasu spędzonego wspólnie, w rodzinnym gronie, a nie narodzin czy śmierci kogoś tam sprzed wieków.

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.