Temat: Testament! Pomocy...

Mam pytanie.

Jeżeli osoba , która spisuje testament i przepisuje majątek, jest w pełni świadoma tego co robi bez żadnych żółtych papierów i innych podważających jej poczytalność , może być spokojna , że nikt go nie podważy? Nawet ktoś z rodziny?

Np. przepisze synowi , mieszkanie , teren , lub jakieś papiery wartościowe , i chce aby został on jedynym właścicielem , to czy brat spadkobiercy ma prawo podważyć testament i domagać się całości lub połowy?

Ktoś orientuje się w takich notarialnych sprawach?

najlepiej takiej porady dowiedziec sie u notariusza jak to wyglada bo cos sie w tej kwesti zmienilo
Pasek wagi
Całości na pewno nie, zachowku tak. Poza tym jak się chce coś przepisać jednej osobie w rodzinie, to chyba najprościej dać darowiznę za życia. Do tego już chyba nikt nie może zgłosić pretensji. Ale nie jestem prawnikiem. Lepiej pytać notariusza.

AgnieszkaHiacynta napisał(a):

Całości na pewno nie, zachowku tak. 

 

Zachowku? Tzn...?



Izus222 napisał(a):

AgnieszkaHiacynta napisał(a): Całości na pewno nie,
tak.    Zachowku? Tzn...?
Poczytaj. Zachowek to  należna część spadku. Jest to ileś procent. Jeśli przepisuje się coś testamentem jednemu dziecku, drugie ma prawo domagać się spłaty zachowku. 

AgnieszkaHiacynta napisał(a):

Izus222 napisał(a):AgnieszkaHiacynta napisał(a):
na pewno nie,tak.    Zachowku? Tzn...?Poczytaj.
to  należna część spadku. Jest to ileś procent. Jeśli
się coś testamentem jednemu dziecku, drugie ma prawo
się spłaty zachowku. 

 

A jeżeli dziecko ma dostać wszystko , bo tak chce właściciel majątku i zapisze to w testamencie?



Dokładnie, jeżeli się nie mylę to jest to obecnie 50 proc. watrości spadku jaki byłby należny z mocy ustawy, czyli w przypadku braku testamentu. Zachowek nie jest należny jeżeli w testamencie syn zostałby wydziedziczony, ale do tego muszą być spełnione ustawowe przesłanki. Nie ma znaczenia to,że chce się przekazać całość jednemu dziecku, drugiemu należy sie jego część z mocy ustawy(brat musiałby go wtedy spłacić)
Pasek wagi

...to jakas czesc od calosci majatku-spadku,ktora nalezy sie najblizszym czlonkom rodziny.Chyba osoba wydziedziczona tez ma prawo do zachowku,ale lepiej poradz sie fachowca lub poszperaj w internecie.Testament spisany u notariusza chyba nie jest juz do podwazenia.Pozdrawiam

 

o zachowek wystepuje sie do sądu chyba ze sie dogadacie .% zalezy od ilosci członkow w rodzinie.np jezeli mama  i tata umarłi i maja dwoje dzieci  a tylko jedno bierze wszystko w testamencie  to zachowek jest to 1/2 wartosci spadku lub 1/2  polowy wartosci  nie jestem pewna
A jeżeli dziecko ma dostać wszystko , bo tak chce właściciel majątku i zapisze to w testamencie?

To nie ma znaczenia. Ustawowo należnej części spadku można się domagać. To chyba rzeczywiście jest 50% tego, co by się należało, gdyby nie był pominięty w testamencie.

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.