Temat: co sądzicie o operacjach CHLO


jestem bardzo ciekawa co sądzicie o takim rozwiązaniu problemu otyłości,sama  niedługo będe miała zakładaną opaskę na żołądek i zastanawia mnie jak odbierają to inni ludzie ,szczególnie ci okrąglejsi.Zapraszam do dyskusji!
 ( to co tu wkleiłam pochodzi z profesjonalnego portalu poświęconemu otyłości)

Jest wiele typów operacji i coraz więcej ośrodków w Polsce (w tym również prywatnych) zajmuje się ich przeprowadzaniem. Najstarszym i oferującym najwięcej typów zabiegów jest szpital w Zabrzu. Wiele osób zadaje sobie pytanie, który typ operacji jest najlepszy? Odpowiedź: nie ma takiego, który moglibyśmy uznać za najlepszy. Ponieważ każdy pacjent jest inny trzeba rozważyć za i przeciw w konkretnej sytuacji. Inna operacja może być doskonała dla jednej osoby, a inna dla drugiej.

Poniżej znajdziecie krótki opis wszystkich metod spotykanych w Polsce, wraz z podstawowymi za i przeciw. Najważniejsze to zrozumieć działanie każdej z nich a następnie wraz z chirurgiem wyjaśnić ewentualne niejasności i dokonać wyboru metody. Ostatnie słowo co do wybranej metody powinno należeć do lekarza - pamiętajmy jeżeli jesteśmy w rękach dobrego specjalisty on będzie lepiej niż my wiedział jaka metoda sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku.

Istnieją zasadniczo dwa sposoby zmniejszania wagi: radykalne ograniczenie przyjmowanych przez pacjenta pokarmów oraz zmniejszenie wchłaniania (absorpcji) wartości odżywczych ze spożytego jedzenia. Są dwie grupy operacji: wyłącznie ograniczające ilość przyjmowanego jedzenia (należą tu min. VBG - Mason i AGB - Opaska) oraz łączące te dwa typy (BPD - Scopinaro, Roux-en-Y Gastric Bypas)


VBG - Mason - Pionowa plastyka żołądka (ang. Vertical Banded Gastroplasty)

Operacja autorstwa Dr Edwarda E. Masona (rozpoczął jej wykonywanie w początku lat 80'tych) polega na podzieleniu żołądka na dwie części przy pomocy pionowego szwu wykonywanego tzw. staplerem, oraz ograniczeniu przepływu jedzenia z mniejszej do większej części przy pomocy opaski zakładanej na stałe (nie regulowanej). Celem tej metody jest trwałe zmniejszenie ilości pokarmu zjadanego przez pacjenta. Po tej operacji następuje relatywnie szybka utrata wagi.


Zalety:
  • całkowicie odwracalna
  • mało zmieniająca anatomię układu pokarmowego
  • brak zespołu przeciążenia cukrem (dumping syndrom)
  • nie występują raczej problemy z niedożywieniem
Wady:
  • wymaga ścisłego przestrzegania diety
  • nie ma elementu zmniejszającego absorpcję pokarmu
  • częste wymioty, jeżeli jedzenie nie jest dokładnie przeżuwane lub jedzone za szybko lub za dużo lub z innego powodu
  • możliwe pęknięcie staplera lub rozciągnięcie mniejszej części żołądka po kilku latach powoduje ponowny przyrost wagi ciała - potrzebna jest wtedy nowa operacja ChLO


AGB - Opaska regulowana (Adjustable Gastric Band)

Ta metoda popularnie zwana "opaską" polega na podzieleniu żołądka poziomo na dwie części - górną mniejszą i dolną większą. Osiąga się ten efekt umieszczając na żołądku opaskę. Operacja najczęściej wykonywana jest metodą laparoskopową, ale może być wykonywana również tradycyjnie. Opaska składa się z części opasającej żołądek, wyposażonej w balonik zaciskający się pod wpływem napełniania specjalnym płynem (podobny do malutkiej dętki rowerowej), portu umieszczonego pod skórą, przez który można regulować ilość płynu w opasce oraz przewodu łączącego opaskę z portem. W zależności od stopnia zaciśnięcia opaski pacjent może przyjmować mniej lub więcej jedzenia. Umożliwia to regulowanie szybkości zmiany masy ciała. Nie należy przesadzać regulowaniem opaski w jedną i drugą stronę bo częste zmiany jej zacisku mogą doprowadzić do przerostu jej przez ścianki żołądka i ponowny przyrost masy ciała. Działa podobnie jak VBG - Mason.

Szczegółowy opis metody

Zalety:
  • prosta i relatywnie bezpieczna metoda
  • nieliczne poważne komplikacje
  • wykonywana bez otwierania lub usuwania jakiejkolwiek części przewodu pokarmowego
  • bez zmian w anatomii żołądka
  • całkowicie odwracalna
  • jeżeli zakładana laparoskopowo to szybka rekonwalescencja po
Wady:
  • wymaga ścisłego przestrzegania diety
  • nie ma elementu zmniejszającego absorpcję pokarmu
  • częste wymioty jeżeli jedzenie nie jest dokładnie przeżuwane lub jedzone za szybko lub za dużo lub z innego powodu
  • możliwe wrośnięcie opaski lub przerośnięcie przez ściany żołądka lub powiększenie górnej części żołądka powoduje ponowny przyrost wagi ciała - potrzebna jest wtedy nowa operacja ChLO


BPD - Scopinaro - Wyłączenie żółciowo trzustkowe (Biliopancreatic Diversion)

Metoda łączy elementy restrykcyjne i zmniejszające absorpcję. Polega na usunięciu około 2/3 żołądka (pozostała część jest 4-5-krotnie większa niż w przypadku VBG - Masona), oraz podzieleniu jelita cienkiego na 3 części, z których dwie łączą się tworząc trzecią (tworzą razem kształt litery Y) pierwsza część biegnie od zmniejszonego żołądka i nią transportowane jest jedzenie, druga połączona z przewodami żółciowymi i trzustką jest drogą soków trawiennych, łączą się one około 100-150 cm przed ujściem jelita cienkiego do jelita grubego. Dopiero w tym trzecim 100-150 centymetrowym odcinku odbywa się proces trawienia. Zmiana biegu jelita cienkiego powoduje zmniejszenie absorpcji (wchłaniania) wartości odżywczych, a zmniejszenie żołądka powoduje zmniejszenie ilości przyjmowanego jedzenia. Te dwa efekty razem powodują utratę wagi. Pacjent jednak może przyjmować znacznie więcej jedzenia niż przy operacjach wyłącznie restrykcyjnych. Ze względu na zmniejszone wchłanianie pacjent powinien mieć robione badania krwi co jakiś czas, oraz przyjmować dodatkowe witaminy przez całe życie po operacji.

Zalety:
  • duży efekt zmniejszenia wchłaniania
  • bardziej długotrwały efekt utraty wagi
  • pacjent po operacji może jeść niemal normalnie
  • bardzo rzadkie wymioty
  • niemal nie występują późne powikłania powodujące przyrost wagi
Wady:
  • większe niebezpieczeństwo niektórych powikłań w szczególności niedożywienia, anemii, niedoboru witamin i mikroelementów
  • ryzyko wystąpienia zespołu przeciążenia cukrem (dumping syndrom)
  • zmiany trawienia - mogą wystąpić problemy z biegunkami, wzdęcia, bardziej cuchnące stolce itp.;
  • pacjent musi dożywotnio przyjmować dodatkowe witaminy i mikroelementy
  • tylko częściowo odwracalna i tylko w przypadku silnych powikłań
  • duże zmiany w anatomii


Roux-en-Y Gastric Bypas - RNY

To operacja podobna do BPD - Scopinaro, łączy elementy restrykcyjny i ograniczający wchłanianie. Żołądek dzielony jest przy pomocy staplera na dwie części, które są od siebie oddzielone. Do mniejszej (znacznie mniejszej niż w przypadku BPD) przyłączone jest jelito, jelito cienkie również tworzy kształt litery Y, i podobnie jak w przypadku BPD jedną częścią przesuwa się jedzenie, drugą spływają soki trawienne, trawienie odbywa się w trzeciej. Długość poszczególnych części jelita (szczególnie wspólnej) i objętość mniejszej części żołądka ustalana jest indywidualnie przez chirurga w zależności od pacjenta. Wspólna część jelita jest jednak zwykle dłuższa niż w przypadku BPD - Scopinaro. Również konieczny monitoring badań krwi i przyjmowanie dodatkowych witamin i mikroelementów. Wykonywana często u pacjentów u których zawiodły VBG-Mason lub AGB - Opaska.

Rysunek innej wersji operacji Roux-en-Y

Zalety:
  • silna kontrola ilości przyjmowanego jedzenia
  • efekt zmniejszenia wchłaniania
  • odwracalna w przypadku powikłań, jednak traktowana jako operacja na stałe
Wady:
  • przerwanie staplera,
  • możliwe zwężenie lub zablokowanie połączenia pomiędzy żołądkiem a jelitem
  • wymaga ścisłego przestrzegania diety
  • możliwe wymioty jeżeli jedzenie nie jest dokładnie przeżuwane lub jedzone za szybko
  • duże ryzyko wystąpienia zespołu przeciążenia cukrem (dumping syndrom)
  • pacjent musi dożywotnio przyjmować dodatkowe witaminy i mikroelementy
  • duże zmiany w anatomii
Skoro nie możesz utrzymać wagi po tradycyjnym rozwiązaniu, to po opasce też nie dasz rady. Sorry, ale to tego potrzeba trochę samozaparcia i siły psychicznej, której Tobie chyba jednak brakuje. Opaska to nie żadne czary-mary. Operacja, bach, koniec z obżeraniem się. Nawet jeśli będziesz się czuła syta to i tak będziesz jadła dalej, bo problem nie leży w Twoim żołądku, a w Twojej głowie. Całkiem subiektywnie to moim zdaniem takie rozwiązanie to oznaka zwyczajnego tchórzostwa i słabości.
nigdy w  życiu ;/
Pasek wagi
Jestem przeciwna takiej operacji....Ja tez wazylam ponad setke przy wzroscie 163  i mi sie jakos udalo prawie 40 kg schudnac :)
Pasek wagi

asiorek1982 napisał(a):

pracuje w cukierni 9 godzin dziennie z
15 minutową przerwą ,po pracy gnam po dzieci ,powrót do
,gotowanie sprzątanie lekcje ,karmienie,usypianie....to
jest żadną wymówką ,to są realia w jakich żyje na
,nie mam czasu na 5 częstszych posiłków,na
zimą i jesienią),siłownie itd...weekend mam zawalony
...brak czasu  ....tp mój wróg nr 1,jem szybko w
i byle co byle się najeść, i są efekty niestety.......

A nie uważasz, że skoro taki styl życia to twój wróg nr 1 to opaska niewiele tu zmieni i nadal będziesz żyła w pośpiechu? Wydaje mi się, że opaska nie sprawi że będziesz miała więcej czasu żeby o siebie zadbac?


Pasek wagi

Rozumiem ciebie i twoje powody. Sama zastanawialam sie dlugo nad jakims chlo, ale postanowilam sobie jeszcze dac szanse. Poza tym boje sie powiklan. Zycze ci pomyslnej operacji i zdrowia, trzymam kciuki!

 

Pasek wagi

fanta.1988 napisał(a):

asiorek1982 napisał(a):pracuje w cukierni 9 godzin
z15 minutową przerwą ,po pracy gnam po dzieci ,powrót
sprzątanie lekcje ,karmienie,usypianie....tojest żadną
,to są realia w jakich żyje na,nie mam czasu na 5
posiłków,nazimą i jesienią),siłownie itd...weekend mam
czasu  ....tp mój wróg nr 1,jem szybko wi byle co byle
najeść, i są efekty niestety.......A nie uważasz, że
taki styl życia to twój wróg nr 1 to opaska niewiele tu
i nadal będziesz żyła w pośpiechu? Wydaje mi się, że
nie sprawi że będziesz miała więcej czasu żeby o siebie
Dokładnie. Operacja nic nie zmieni jak dalej będzie się niszczyło własne zdrowie swoim trybem życia.
A życie w pośpiechu ? - większe spalanie kalorii :P Ja też żyje w biegu (uwierz, choć niewiele mam lat) ale np. wypicie kefiru między biegiem na przystanek , kolejnymi zajęciami itd. nie stanowi dla mnie problemu (może niezbyt zdrowe to w biegu ale na pewno zdrowiej w biegu 5 razy i dobrze, niż raz porządnie się nafutrowac byle gównem na wieczór).
A że taszczę ze sobą 2 kg jedzenia w torbie to też mnie już nie rusza. Wyciągam paprykę na przystanku i jem.
Poza tym piszesz, że chcesz żeby Twoje dzieci miały zdrową mamę - żyjąc w ten sposób nawet chudsza nie będziesz zdrowa.

A co do Dukana - chciałam powiedzieć, że nie wiecie jak się odżywiać (z resztą sama przyznałaś, że to był krótki epizod), tylko w pamiętniku autorki tematu, dukan pojawia się jako jedna z ostatnich prób.


opaska ma pomóc mi poczuć sytość ,ja nie mam problemów z odzywianiem w głowie ale w brzuchu,jem bo jestem głodna,rzadko zdarza mi sytuacje ,gdzie jem bom mam na coś ogromna ochote,opaska jest dla mnie i według mnie dobrym rozwiązaniem ponieważ być może to nie zmieni tempa życia ,a le sprawi to że na raz nie zjem tyle ile zjadam teraz ,to jest własnie to czego potzrebuje
nie mniej jednak bardzo Wam wszystkim dziękuje za wyrażenie swojego zdania!!!!To wiele dla mnie znaczy

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.