Temat: co sądzicie o operacjach CHLO


jestem bardzo ciekawa co sądzicie o takim rozwiązaniu problemu otyłości,sama  niedługo będe miała zakładaną opaskę na żołądek i zastanawia mnie jak odbierają to inni ludzie ,szczególnie ci okrąglejsi.Zapraszam do dyskusji!
 ( to co tu wkleiłam pochodzi z profesjonalnego portalu poświęconemu otyłości)

Jest wiele typów operacji i coraz więcej ośrodków w Polsce (w tym również prywatnych) zajmuje się ich przeprowadzaniem. Najstarszym i oferującym najwięcej typów zabiegów jest szpital w Zabrzu. Wiele osób zadaje sobie pytanie, który typ operacji jest najlepszy? Odpowiedź: nie ma takiego, który moglibyśmy uznać za najlepszy. Ponieważ każdy pacjent jest inny trzeba rozważyć za i przeciw w konkretnej sytuacji. Inna operacja może być doskonała dla jednej osoby, a inna dla drugiej.

Poniżej znajdziecie krótki opis wszystkich metod spotykanych w Polsce, wraz z podstawowymi za i przeciw. Najważniejsze to zrozumieć działanie każdej z nich a następnie wraz z chirurgiem wyjaśnić ewentualne niejasności i dokonać wyboru metody. Ostatnie słowo co do wybranej metody powinno należeć do lekarza - pamiętajmy jeżeli jesteśmy w rękach dobrego specjalisty on będzie lepiej niż my wiedział jaka metoda sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku.

Istnieją zasadniczo dwa sposoby zmniejszania wagi: radykalne ograniczenie przyjmowanych przez pacjenta pokarmów oraz zmniejszenie wchłaniania (absorpcji) wartości odżywczych ze spożytego jedzenia. Są dwie grupy operacji: wyłącznie ograniczające ilość przyjmowanego jedzenia (należą tu min. VBG - Mason i AGB - Opaska) oraz łączące te dwa typy (BPD - Scopinaro, Roux-en-Y Gastric Bypas)


VBG - Mason - Pionowa plastyka żołądka (ang. Vertical Banded Gastroplasty)

Operacja autorstwa Dr Edwarda E. Masona (rozpoczął jej wykonywanie w początku lat 80'tych) polega na podzieleniu żołądka na dwie części przy pomocy pionowego szwu wykonywanego tzw. staplerem, oraz ograniczeniu przepływu jedzenia z mniejszej do większej części przy pomocy opaski zakładanej na stałe (nie regulowanej). Celem tej metody jest trwałe zmniejszenie ilości pokarmu zjadanego przez pacjenta. Po tej operacji następuje relatywnie szybka utrata wagi.


Zalety:
  • całkowicie odwracalna
  • mało zmieniająca anatomię układu pokarmowego
  • brak zespołu przeciążenia cukrem (dumping syndrom)
  • nie występują raczej problemy z niedożywieniem
Wady:
  • wymaga ścisłego przestrzegania diety
  • nie ma elementu zmniejszającego absorpcję pokarmu
  • częste wymioty, jeżeli jedzenie nie jest dokładnie przeżuwane lub jedzone za szybko lub za dużo lub z innego powodu
  • możliwe pęknięcie staplera lub rozciągnięcie mniejszej części żołądka po kilku latach powoduje ponowny przyrost wagi ciała - potrzebna jest wtedy nowa operacja ChLO


AGB - Opaska regulowana (Adjustable Gastric Band)

Ta metoda popularnie zwana "opaską" polega na podzieleniu żołądka poziomo na dwie części - górną mniejszą i dolną większą. Osiąga się ten efekt umieszczając na żołądku opaskę. Operacja najczęściej wykonywana jest metodą laparoskopową, ale może być wykonywana również tradycyjnie. Opaska składa się z części opasającej żołądek, wyposażonej w balonik zaciskający się pod wpływem napełniania specjalnym płynem (podobny do malutkiej dętki rowerowej), portu umieszczonego pod skórą, przez który można regulować ilość płynu w opasce oraz przewodu łączącego opaskę z portem. W zależności od stopnia zaciśnięcia opaski pacjent może przyjmować mniej lub więcej jedzenia. Umożliwia to regulowanie szybkości zmiany masy ciała. Nie należy przesadzać regulowaniem opaski w jedną i drugą stronę bo częste zmiany jej zacisku mogą doprowadzić do przerostu jej przez ścianki żołądka i ponowny przyrost masy ciała. Działa podobnie jak VBG - Mason.

Szczegółowy opis metody

Zalety:
  • prosta i relatywnie bezpieczna metoda
  • nieliczne poważne komplikacje
  • wykonywana bez otwierania lub usuwania jakiejkolwiek części przewodu pokarmowego
  • bez zmian w anatomii żołądka
  • całkowicie odwracalna
  • jeżeli zakładana laparoskopowo to szybka rekonwalescencja po
Wady:
  • wymaga ścisłego przestrzegania diety
  • nie ma elementu zmniejszającego absorpcję pokarmu
  • częste wymioty jeżeli jedzenie nie jest dokładnie przeżuwane lub jedzone za szybko lub za dużo lub z innego powodu
  • możliwe wrośnięcie opaski lub przerośnięcie przez ściany żołądka lub powiększenie górnej części żołądka powoduje ponowny przyrost wagi ciała - potrzebna jest wtedy nowa operacja ChLO


BPD - Scopinaro - Wyłączenie żółciowo trzustkowe (Biliopancreatic Diversion)

Metoda łączy elementy restrykcyjne i zmniejszające absorpcję. Polega na usunięciu około 2/3 żołądka (pozostała część jest 4-5-krotnie większa niż w przypadku VBG - Masona), oraz podzieleniu jelita cienkiego na 3 części, z których dwie łączą się tworząc trzecią (tworzą razem kształt litery Y) pierwsza część biegnie od zmniejszonego żołądka i nią transportowane jest jedzenie, druga połączona z przewodami żółciowymi i trzustką jest drogą soków trawiennych, łączą się one około 100-150 cm przed ujściem jelita cienkiego do jelita grubego. Dopiero w tym trzecim 100-150 centymetrowym odcinku odbywa się proces trawienia. Zmiana biegu jelita cienkiego powoduje zmniejszenie absorpcji (wchłaniania) wartości odżywczych, a zmniejszenie żołądka powoduje zmniejszenie ilości przyjmowanego jedzenia. Te dwa efekty razem powodują utratę wagi. Pacjent jednak może przyjmować znacznie więcej jedzenia niż przy operacjach wyłącznie restrykcyjnych. Ze względu na zmniejszone wchłanianie pacjent powinien mieć robione badania krwi co jakiś czas, oraz przyjmować dodatkowe witaminy przez całe życie po operacji.

Zalety:
  • duży efekt zmniejszenia wchłaniania
  • bardziej długotrwały efekt utraty wagi
  • pacjent po operacji może jeść niemal normalnie
  • bardzo rzadkie wymioty
  • niemal nie występują późne powikłania powodujące przyrost wagi
Wady:
  • większe niebezpieczeństwo niektórych powikłań w szczególności niedożywienia, anemii, niedoboru witamin i mikroelementów
  • ryzyko wystąpienia zespołu przeciążenia cukrem (dumping syndrom)
  • zmiany trawienia - mogą wystąpić problemy z biegunkami, wzdęcia, bardziej cuchnące stolce itp.;
  • pacjent musi dożywotnio przyjmować dodatkowe witaminy i mikroelementy
  • tylko częściowo odwracalna i tylko w przypadku silnych powikłań
  • duże zmiany w anatomii


Roux-en-Y Gastric Bypas - RNY

To operacja podobna do BPD - Scopinaro, łączy elementy restrykcyjny i ograniczający wchłanianie. Żołądek dzielony jest przy pomocy staplera na dwie części, które są od siebie oddzielone. Do mniejszej (znacznie mniejszej niż w przypadku BPD) przyłączone jest jelito, jelito cienkie również tworzy kształt litery Y, i podobnie jak w przypadku BPD jedną częścią przesuwa się jedzenie, drugą spływają soki trawienne, trawienie odbywa się w trzeciej. Długość poszczególnych części jelita (szczególnie wspólnej) i objętość mniejszej części żołądka ustalana jest indywidualnie przez chirurga w zależności od pacjenta. Wspólna część jelita jest jednak zwykle dłuższa niż w przypadku BPD - Scopinaro. Również konieczny monitoring badań krwi i przyjmowanie dodatkowych witamin i mikroelementów. Wykonywana często u pacjentów u których zawiodły VBG-Mason lub AGB - Opaska.

Rysunek innej wersji operacji Roux-en-Y

Zalety:
  • silna kontrola ilości przyjmowanego jedzenia
  • efekt zmniejszenia wchłaniania
  • odwracalna w przypadku powikłań, jednak traktowana jako operacja na stałe
Wady:
  • przerwanie staplera,
  • możliwe zwężenie lub zablokowanie połączenia pomiędzy żołądkiem a jelitem
  • wymaga ścisłego przestrzegania diety
  • możliwe wymioty jeżeli jedzenie nie jest dokładnie przeżuwane lub jedzone za szybko
  • duże ryzyko wystąpienia zespołu przeciążenia cukrem (dumping syndrom)
  • pacjent musi dożywotnio przyjmować dodatkowe witaminy i mikroelementy
  • duże zmiany w anatomii

asiorek1982 napisał(a):

według  mnie oczywiście,takpewnie zaraz mi napiszesz że
stylu życia,odzywiania,ale uwierz mi ja to naprawde
,zawsze wracało,zawsze......ta operacja to jest dla
ostatnia deska ratunku...sama nie jestem w stanie
sie w ryzach całe życiee,a to własnie jest cena bycia
dla grubasa
Zawsze wracalo piszesz to normalne jak sie wraca do lenistwa na kanapie i jedzenia slodyczy i innych smieci.Dla mnie to rozwizanie dla leniwych,Chcialo sie zrec to niech tez sie chce cwiczyc i zdrowo jesc pozniej.I nie tylko do czasu uzyskania wymarzonejwagi tylko juz zawsze.

Pasek wagi
Zawsze wracalo piszesz to normalne jak sie wraca do lenistwa na kanapie i jedzenia slodyczy i innych smieci.Dla mnie to rozwizanie dla leniwych,Chcialo sie zrec to niech tez sie chce cwiczyc i zdrowo jesc pozniej.I nie tylko do czasu uzyskania wymarzonejwagi tylko juz zawsze.-------nie żrem  tylko jem i nie jestem typen leniwca przezucającego kanały w tv ,nie mniej jednak nie wydaje mi się że  masz prawo mnie obrażać  w ten sposób, nie mam czasu na pewne sprawy a do lenistwa naprawde mi daleko(troje dzieci,praca,studia ) waga wróciła bo nie potrafiłam sie powstrzymać od jedzenia ,rozumiesz cały czas chodziłam głodna i nie mogłam sie najeśc ,dlatego uznaliśmy z moim lekarzem że  ta operacja jest dobrym rozwiązaniem  ponieważ pomoże mi poczuc sie sytą!
nie znasz mnie więc mi nie ubliżaj !
a i znam osobę po tej operacji. moja katechetka. była naprawdę potężną kobietą. gdy przyszliśmy po wakacjach wszyscy byli w szoku jak ona schudła... potem w ciągu roku jeszcze zrzuciła parę kilo i wyglądała super :)
niestety minęły 4 lata a ona teraz wygląda nawet gorzej niż na początku :(----rozumiem zawsze jest takie ryzyko bez względu czy masz założoną opaskę czy odchudzasz sie klasycznie

Poczytałam twój pamiętnik trochę.
Może polecą baty od zwolenniczek diety Dukana, ale nikt mi nie wmówi, że ktoś kto próbował tej diety odżywia się zdrowo, racjonalnie i zna choćby podstawy zdrowej diety!
To do cholery wyniszcza organizm, a kg wracają.
Nie, nie uwierzę, że nie da się utrzymać zdrowej wagi. Silna wola i rozsądek! rozsądek a nie diety cud. Poza tym Dukan jest "rewelacyjny" bo można "jeść bez ograniczeń". Ktoś kto daje się na to skusić guzik ma a nie silną wolę. Jeść  a odżywiać się racjonalnie to dwie różne rzeczy!
Sama piszesz, że jesteś gruba bo żresz.(nie masz żadnej choroby)
To nie do chirurga tylko psychologa (może są jakieś przyczyny tego, i nie jestem tu złośliwa, ale tak może być prawda)
"W Polsce są miejsca ,gdzie można tego typu operacje  wykonać na NFZ" - i to wkurwia niezmiernie bo np. na operację stawu kolanowego, który uszkodzony jest w wypadku i nie można się normalnie poruszać czeka się 2 lata - bo limity i fundusze. Chora akcja z ta opaską.
Ja jestem zdecydowanie za. Jeśli mamy możliwość korzystać z techniki to trzeba to robić. Jesli próbowałaś wszystkiego by schudnąc i zadnych trwalszych efektów, tjesli otyłość zagraża życiu itd. to opaska może być dobrym rozwiązaniem. 
pamiętnik jest tylko z ostatnich 2 lat ,zatem dukan tylko się tam przewinął ,ja walcze z samą sobą już prawie 20 lat ....i próbowałam wszelkich metod i sposobów...wszystkie zawodzą w zderzeniu z rzeczywistością///
pisała tu kiedyś jakaś osoba z balonem w żołądku, z tego co pamiętam bardzo cierpiała po operacji i gdyby mogła cofnąć czas to by się nie zdecydowała...
Jeśli próbowałaś Dukana to nie dziw się że kg wróciły.
Ile najdłużej wytrwałaś na zdrowej, racjonalnej diecie (ok 1700-2300 kcal, 5 małych posiłków dziennie itd.) ?
Rok ? Półtorej ?
Mało, mało mało.
Zdrowe nawyki są na całe życie a nie na okres diety.
to kwestia podejścia a nie ciągłych prób.
I sportu, ruchu (w sumie to najważniejsze)

remindme napisał(a):

Jeśli próbowałaś Dukana to nie dziw się że kg
najdłużej wytrwałaś na zdrowej, racjonalnej diecie (ok
kcal, 5 małych posiłków dziennie itd.) ?Rok ? Półtorej
mało mało.Zdrowe nawyki są na całe życie a nie na okres
kwestia podejścia a nie ciągłych prób.I sportu, ruchu
sumie to najważniejsze)
zupełnie się zTobą zgadzam...najdłużej rok ,ale tożycie zweryfikowało pewnne sprawy, pracuje w cukierni 9 godzin dziennie z jedną 15 minutową przerwą ,po pracy gnam po dzieci ,powrót do domu ,gotowanie sprzątanie lekcje ,karmienie,usypianie....to nie jest żadną wymówką ,to są realia w jakich żyje na codzień ,nie mam czasu na 5 częstszych posiłków,na spacery(szczególnie zimą i jesienią),siłownie itd...weekend mam zawalony wykladami ...brak czasu  ....tp mój wróg nr 1,jem szybko w pośpiechu i byle co byle się najeść, i są efekty niestety.......
a nurtuje mnie w zasadzie to co pisze większośc z Was,skoro uważacie że operacja to jest łatwiejsza droga to czemu  się nie decydujecie? bo nie rozumiem
prosze nie myśleć że ja kogoś namawiam czy wykłócam sie o swoje racje ni e,ja decyzje juz podjęłam zastanawiam sie tylko nad reakcją otoczennia czyli Was moje drogie.
a odnośnie terminów,fakt NFZ ma duże problemy z organizacją własciwie czegokolwiek ,terminy sa niedługie ,poniewąz jest niedużo chętnych ,inaczej niż na inne zabiegi ,a wykonanie takiej operacji na otyłym pacjencie daję jakie takie prawdopodobieństwo że ów delikwent w przyszłości nie będzie musiał sie w takiej kolejce ustawiać i zwolni sie miejsce dla innych

mogewszystko.aga napisał(a):

pisała tu kiedyś jakaś osoba z balonem w żołądku, z
co pamiętam bardzo cierpiała po operacji i gdyby mogła
czas to by się nie zdecydowała...
czytałam dużo o wszystkich metodach ,balon odpadł na wstępie ,ponieważ on po jakimś czasie zostaje usunięty ,ja potrzebuje ,,smyczy,, na całe życie

Mój T ma założona opaskę już 2 lata schudł z 149 do 85 kg i trzyma wagę bez wyrzeczeń. Znosi to bardzo dobrze. Może jest to droga na łatwiznę ale przy bardzo wysokim BMI to konieczność.  Po za tym lekarz robi wywiad z pacjentem i decyduje, czy możliwa jest taka operacja, czy lepiej schudnąć na własną rękę.

Mój T schudł po AGB o połowę siebie i dobrze się czuje, a w tym samym szpitalu, na to samo i w tym samym czasie miał operacje inny facet i zaraz musieli mu ściągnąć opaskę bo przytył z nią i źle ją znosił.

Jedni znoszą takie operacje bardzo dobrze inni gorzej, zależy od człowieka i organizmu.
Pasek wagi

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.