Temat: buldog francuski

dziewczęta drogie! czy któraś z was ma albo zna kogos kto posiada :buldoga francuskiego: zastanawiam się nad kupnem i chce wiedzieć jakie to psy :)

Źródło 


Usposobienie
Buldog francuski to najlepsze ucieleśnienie psa do towarzystwa. Jest żywy, wesoły, uwielbia zabawy i pieszczoty. To idealny towarzysz zabaw dzieci, nie ma skłonności do dominacji, więc nie będzie starał się podporządkować sobie swoich opiekunów. Nie ma zbyt dużych wymagań dotyczących ruchu, w związku z czym świetnie nadaje się do hodowli zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i do domu z ogrodem. Buldożki francuskie to psy o spokojnym usposobieniu, które lubią być blisko ludzi, przebywać z nimi, dzielić się z opiekunami radościami i smutkami. Łatwo wyczuwają nastrój opiekuna. Domagają się zainteresowania i miłości, którą potrafią na swój psi sposób odwzajemnić. Uwielbiają razem z domownikami witać gości. Skaczą przy tym i cieszą się niesamowicie.
Ze względu na niezbyt dużą popularność oraz przekomiczny wygląd na spacerach wzbudzają duże zainteresowanie. Ileż to razy słyszeliśmy: "....Patrz królik!..." , albo "... - Jaki śmieszny kotek......, - No co Ty. Kotek na takiej smyczy?!.."
Wygląd buldoga francuskiego wywołuje dwie skrajne reakcje: "..jaki śliczny, fajny", albo "................ eeee , jaka paskuda". Rzeczywiście , nietoperzowate uszy , duża głowa ze spłaszczoną kufą, niewielkie masywne ciało powodują że ten mały pies wygląda trochę śmiesznie, ale jednocześnie sympatycznie. Niektórzy mówią, że to kot w ciele psa.

Wady, a raczej niedogodności
Największa to chyba chrapanie. Chrapią głośno i namiętnie. Tak bardzo, że potrafią pobudzić domowników. Na początku, bo później człowiek się przyzwyczaja. Chrapanie związane jest z charakterystyczną budową górnych dróg oddechowych. Czasami, zwłaszcza po wysiłku buldożki intensywnie posapują. Jeżeli posapywanie nie przechodzi w charczenie nie należy się tym zbytnio przejmować. Taki urok...
Buldożki francuskie źle znoszą skrajnie wysokie i niskie temperatury. W czasie upałów jak i mrozów lepiej niech pozostaną w domu. W gorące lato buldożki szybko się męczą, nawet krótka podróż samochodem bez klimatyzacji może być dla nich niebezpieczna. Pomóc mogą butelki z zimną wodą zabierane do samochodu. Przykrywaliśmy je ręcznikiem i na nich kładła się nasza buldożka.
Osobną kwestią są porody. Buldożek francuski należy do tak zwanych ras wielkogłowych, to powoduje, że narodziny często muszą być rozwiązywane przez cesarskie cięcie.

Żywienie i pielęgnacja
Buldożki nie są specjalnie wybredne, najlepiej im służą dobrze zbilansowane suche karmy, chociaż nie gardzą różnymi smakołykami: ciasteczkami, chrupkami. Nasza buldożka uwielbia owoce: jabłka, winogrona, mandarynki oraz poziomki i truskawki zjadane bezpośrednio z krzaczka. To jej przysmaki. Pielęgnacja ogranicza się do cotygodniowego szczotkowania oraz czyszczenia uszu. Należy również dość często przecierać wilgotną ściereczką fafle aby nie ulegały podrażnieniom. To by było na tyle w kwestii opisu...

Standard Buldoga Francuskiego

FCI - standard nr 101 (28.04.1995)


KRAJ POCHODZENIA RASY: Francja

PRZEZNACZENIE UŻYTKOWE: pies do towarzystwa, stróżowania i zabawy

KLASYFIKACJA FCI: Grupa IX. Psy do zabawy i towarzystwa.
                                          Sekcja 11. Psy bojowe małego formatu, nie poddawane próbom pracy,

WRAŻENIE OGÓLNE: typowy pies bojowy małego formatu. Potężny w swej malej postaci, proporcjonalnie krępy, o krótkiej sierści, krótkim pysku i płaskim nosie, stojących uszach i krótkim z natury ogonie. Musi mieć wygląd psa żywego, inteligentnego, bardzo muskularnego, o zwięzłej budowie i solidnym kośćcu.

USPOSOBIENIE I CHARAKTER: towarzyski, wesoły, sprawny i aktywny. Szczególnie przywiązany do swoich właścicieli i dzieci.

GŁOWA: powinna być znacząco duża i graniasta. Pokrywająca ją skóra winna tworzyć prawie systematyczne fałdy i zmarszczki. Głowa buldoga francuskiego charakteryzuje się szczególnym cofnięciem partii szczękowo nosowej, wynikiem, czego czaszka zyskała na szerokości tyle, ile straciła na długości. Głowa zbliżona do ideału

CZĘŚĆ TWARZOWA CZASZKI :
- Nos: szeroki, bardzo krótki, zadarty, nozdrza szeroko otwarte i symetryczne, ukośne skierowane do tyłu. Jednak ich położenie, jak i zadarty nos, muszą umożliwiać swobodne oddychanie.
- Kufa: bardzo krótka, szeroka, pokryta symetrycznymi, symetrycznie schodzącymi na fale fałdami (stanowi 1/6 całkowitej długości). Szczęki: szerokie, kwadratowe, potężne. Żuchwa tworzy łagodny łuk zachodzący przed szczękę górną. Przy zamkniętym pysku wysunięcie żuchwy jest limitowane przez wygięcie jej ramion.
- Zęby: siekacze żuchwy w żadnym przypadku nie mogą być cofnięte w stosunku do siekaczy szczęki górnej, tworzą łuk i nie mogą wykazywać jakichkolwiek bocznych skrzywień. Przesunięcia łuków szczęk względem siebie nie można ściśle określić. Konieczne jest, aby warga górna stykała się z dolną w taki sposób, by całkowicie przykrywać zęby.
- Fafle: grube, nieco luźne i czarne. Warga górna styka się z dolną na środku jej długości i zakrywa całkowicie zęby, które nie mogą być widoczne. Górna warga oglądana z profilu jest opadająca i zaokrąglona. Język nigdy nie może być widoczny.
- Policzki: Mięśnie policzkowe dobrze rozwinięte, ale nie wypukłe.
- Oczy : o żywym wyrazie, nisko osadzone, daleko od nosa, a szczególnie od uszu, ciemne, dość duże, wyraźnie okrągłe, nieco wypukłe, bez jakiegokolwiek widocznego śladu bieli, kiedy zwierzę patrzy wprost. Brzegi powiek bezwzględnie czarne.
- Uszy: średniej wielkości, szerokie u nasady i zaokrąglone na końcu. Osadzono wysoko na głowie, lecz niezbyt blisko jedno drugiego i noszone prosto. Małżowina uszna; skierowana do przodu, tak ze widać wnętrze ucha. skóra gładka i miękka w dotyku.
- Szyja : krótka, lekko zakrzywiona, bez wiszącego podgardla.

TUŁÓW:
- Linia grzbietu : wznosi się łagodnie ku górze aż do osiągnięcia lędźwi, by następnie opaść szybko w kierunku ogona. Te najbardziej pożądana linie warunkuje krótki odcinek krzyżowy.
- Grzbiet: szeroki i muskularny.
- Krzyż: krótki i szeroki.
- Zad: ścięty.
- Klatka piersiowa: cylindryczna i głęboka. Boki klatki beczkowate, bardzo zaokrąglone.
- Pierś : szeroka
- Brzuch i boki : podciągnięte, ale nie podkasane.
-Ogon: krótki, osadzony nisko na zadzie, przyklejony do pośladków, gruby u nasady, zawęźlony lub naturalnie złamany i zwężający się ku końcowi. Nawet w akcji musi pozostawać poniżej linii poziomej wyznaczonej przez nasadę ogona. Ogon dłuższy (nie przekraczający końca stawu skokowego), złamany i cienki jest dopuszczalny, ale nie pożądany.

KOŃCZYNY PRZEDNIE: ustawienie widziane z profilu i z przodu proste.
Łopatki i ramiona : krótkie, grube i okazałe muskularne. Ramię krótkie, łokieć ściśle przylegający do tułowia.
Przedramię : krótkie, dobrze zaznaczone, proste i muskularne. Nadgarstek i śródręcze : solidne i krótkie
Łapy : okrągłe, małe, zwane "kocimi", dobrze przylegające do podłoża, lekko skręcone na zewnątrz. Palce dobrze zwarte, pazury krótkie, grube i wyraźnie oddzielone. Poduszki twarde, grube i czarne. U osobników pręgowanych pazury powinny być czarne. U łaciatych i płowych pożądane ciemne, tolerowane jasne.

KOŃCZYNY TYLNE: mocne i muskularne, nieco dłuższe od poprzednich, przez co zad jest nieco uniesiony. Postawa nóg z profilu i tyłu.
Udo : muskularne, lecz niezbyt zaokrąglone.
Staw skokowy : nisko zlokalizowany o niezbyt ostrym kącie ani nazbyt stromy.
Śródstopie : silne i krótkie, buldog francuski rodzi się bez wilczych pazurów.
Łapa : dobrze zwarta.
Chód : swobodny, naturalny, kończyny przemieszczają się równolegle do linii środkowej ciała.

SZATA :
Włos : sierść krótka, gęsta, błyszcząca i gładka.
Maść : jednolita barwa płowa, pręgowana lub nie, znaczenia w niewielkiej ilości, płowy pręgowany lub nie, ze średnią lub przeważająca liczbą znaczeń. Wszystkie odcienie koloru płowego są dopuszczalne, od czerwieni do kawy z mlekiem. Psy całkowicie białe są klasyfikowane jako "płowy pręgowany z dominującą liczbą znaczeń". Jeżeli pies posiada bardzo ciemne nos i oczy, otoczone ciemnymi powiekami, to niewielkie braki w pigmentacji pyska mogą być wyjątkowo tolerowane u bardzo znanych okazów.

WZROST I WAGA: nie mniejsza niż 8 i nie większa niż 14 kilogramów, proporcjonalnie zbudowany buldog mieści się w tym przedziale wagowym.

 

WADY
Każde odchylenie od powyższego opisu musi być uznane jako wada w stopniu zależnym od jej istoty.
-nos wąski lub ściśnięty z chronicznie charczącym oddechem;
-nie schodzące się wargi;
-jasne oczy;
-podgardle;
-odstające łokcie;
-staw skokowy stromy lub poddany do przodu;
-ogon wzniesiony, zbyt długi lub nienormalnie krótki;
-szata cętkowana;
-włos niezbyt długi;
-odbarwienie warg;
-nieprawidłowy chód;

WADY POWAŻNE
-widoczne siekacze przy zamkniętym pysku;
-ukazujący się język przy zamkniętym pysku;
-pies "grający na bębnie" (sztywny ruch przednich kończyn);
-miejsca pozbawione pigmentu na głowie płowych osobników;
-nadmierna lub niedostateczna waga.

WADY ELIMINUJĄCE
-oczy niejednakowego koloru;
-nos o barwie innej niż czarna;
-zajęcza warga;
-pies, którego żuchwa układa się za szczęką górną;
-stale widoczne zęby przy zamkniętym pysku;
-uszy nie noszone prosto;
-okaleczenia uszu, ogona lub kończyn tylnich;
-ostrogi (wilcze pazury);
-szata koloru czarnego, podpalana, myszata, kasztanowata;
-brak ogona.

UWAGA: Samce muszą mieć oba jądra całkowicie opuszczone do moszny, wyraźnie w niej widoczne.

Pasek wagi
szukam z podkarpacie bo obecnie tutaj mieszkam ale nie moge nic znalezc niestety
miałam buldożka, polecam tą rasę- nie szczekają za dużo, lubią ludzi, spanie i zabawy. trzeba je przyuczyć do ładnego chodu na smyczy, bo inaczej lubią się ciągnąć, dbać o dobrą karmę i stan uszek (od czasu do czasu miewają infekcje).
Temu, że chrapie z takim krótkim pyszczkiem to się nie dziwię. Pamiętam jak kiedyś w czasie wizyty w ZKWP w Gdyni kobitka obok siedziała z mopsem na kolanach. Jeju, jak toto ciężko oddychało :D

>Buldogi francuskie to psy o mocnych charakterach.
>Samce mogą być dominujące, dlatego ważne jest
>konsekwentne wychowanie.
Uwierz mi, że termin "konsekwentne wychowanie" w przypadku małego dominującego samca buldożka, który ma w kłębie ok. 30 cm nie brzmi tak przerażająco jak w przypadku większych psów ;)
Mojemu koledze niedawno się suczka oszczeniła, niestety w Łodzi ;]
2 moje znajome mają buldożki, są to przesłodkie psy. Co do chrapania - mam cavaliera i nowofundlanda, oba chrapią i to nie przeszkadza mi wcale. Jeżeli nie znajdziesz hodowli w swoim województwie to pojedź do innego, ja pojechałam na II koniec Polski po moje psy i nie żałuję. Kupujesz przyjaciela na kilkanaście lat, więc nie kieruj się odległością od domu do hodowli, a badaniami rodziców, renomą hodowli, warunkach w jakich psy są hodowane, zdrowiem szczeniaczka etc :)
Pasek wagi
smieszne sa. ale zauwazyla, ze jest na nie jakas mega moda, wszedzie buldogi fr i wszyscy chca takiego psa miec
Tutaj  masz listę wszystkich hodowli polecanych przez Royal Cannin

Jest tego masa, np.:
Baflo
Zofia Buczkowska
Podkarpackie
017 855 66 00, 606 431 816, baflo@baflo.pl
www.baflo.pl


Lazlo
Jadwiga, Zofia Cholewa, Buczkowska
Podkarpackie
017 855 66 01, baflo@baflo.pl
www.lazlo.pl

Jak dobrze poszukasz to na pewno znajdziesz :) Pozdrawiam
Pasek wagi
Świetne, kochane przytulaski i leniuszki w większości :D chrapią i puszczają bąki ;D

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.