Temat: Dentysta NFZ

Zawsze chodziłam prywatnie do dentysty ale czytałam, że od kilku miesięcy zmieniły się plomby. Czy teraz te na NFZ to sa dokładnie te same co prywatnie światłoutwardzalne? Czy czymś się różnią? 

Dzwoniłam dziś do przychodni NFZ i tam pani w recepcji powiedziała, że jak chcę plomby światłoutwardzalne to koszt 160 złoty. Więc jakie teraz standardowo dostaje się na NFZ? 

i tak przy okazji czy znieczulenie na NFZ jest płatne? Bo prywatnie to koszt 30 złoty jak chodziłam

neverbebetter napisał(a):

krolowamargot napisał(a):

Proszę Cię bardzo: https://pacjent.gov.pl/aktualn...

Do czego masz prawo w ramach NFZ?

Dorośli, dzieci i młodzież mają prawo do:

leczenia bólu zęba ? jeśli zgłosisz się z bólem zęba do dowolnego dentysty lub przychodni stomatologicznej z umową z NFZ ? przyjmie Cię w dniu zgłoszenia. Po godzinie 19.00 pomoc otrzymasz w placówkach, które pełnią dyżur stomatologicznej pomocy doraźnej plomby ? ?białe plomby? przysługują Ci w zębach przednich górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3) ? w przypadku dorosłych jest to tzw. kompozytowy materiał chemoutwardzalny; w przypadku dzieci do 18 lat to szybkoschnący światłoutwardzalny materiał kompozytowy. W dalszych zębach (od czwartego) przysługują Ci plomby z materiału kapsułkowego stosowanego do wypełnień ubytków leczenia kanałowego ? jeśli jesteś dorosły, przysługuje Ci leczenie kanałowe od kła do kła (3?3). Dzieciom i młodzieży do 18 lat, kobietom w ciąży i połogu (do 42. dnia po porodzie) przysługuje leczenie kanałowe wszystkich zębów, ale tylko do 3 kanałów w zębie protezy ? masz prawo do protezy częściowej z zastosowaniem elementów doginanych od 5 brakujących zębów lub w przypadku bezzębia ? protezy całkowitej szczęki lub żuchwy. Świadczenia protetyczne przysługują Ci raz na 5 lat, naprawa protezy zębowej ? raz na 2 lata. Jeśli masz za sobą operacyjne leczenie nowotworów w obrębie twarzoczaszki ? protezy przysługują bez ograniczeń czasowych znieczulenia badania lekarskiego stomatologicznego z instruktażem higieny jamy ustnej ? raz w roku kontrolnego badania lekarskiego ? 3 razy w roku zdjęcia rentgenowskiego wewnątrzustnego leczenia zmian na błonie śluzowej jamy ustnej usunięcia kamienia nazębnego oczyszczanie kieszonek zębowych usunięcia zęba jedno- i wielokorzeniowego.

tylko tu nie ma odpowiedzi na moje główne pytanie czym się różni ta biała plomba od plomby światłoutwardzalnej. 

a o znieczulenie pytam przy okazji, bo moja bliska znajoma jest tak na 98% pewna, że ostatnio za nie też płaciła. A ja czytałam, że to jest na NFZ więc pytam jak to jest faktycznie

ja ostatnio robiłam na NFZ ekstrakcję dwóch ósemek. Za znieczulenie nic nie płaciłam. Ale z kolei musiałam zapłacić za rentgen/zdjęcie(a według wrzuconej przez margot listy nie powinnam?), więc może to zależy co dane miejsce robi w ramach kontraktu z NFZ (akurat byłam w miejscu które jest prywatną klinika, ale mają podpisany też kontrakt i robią też na NFZ)

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.