Temat: Matura z biologii + pytanko:)

Czego się spodziewacie na maturze  z biologii??:) rozszerzonej.

I mam pytanko bo 1 rzeczy nie rozumiem. Mam napisane w książce że dyfuzja prosta zachodzi zgodnie z gradientem, czyli ze stężenia wyższego do niższego, czego przykładem jest osmoza - ze stężenia niższego do wyższego. yyy...???
bo osmoza to zjawisko dyfundowania wody, woda zawsze wędruje do miejsca o wyższym stężeniu substancji, żeby roztwór rozcieńczyć.
(Mylące jest to, że zjawisko odnosi się do wody, a nie do substancji, trzeba to sobie jakby odwrócić. Tzn ja to tak rozumiem, jak myślę błędnie, to nie krzyczcie ;) )
A spodziewać się można wszystkiego, czasem dowalają na prawdę trudną, a czasem pytania są banalne, można na nie odpowiedzieć w oparciu o tekst dołączony do zadania, np. matura dwa lata temu - moim zdaniem większość pytań "na inteligencję"
Może to błąd w książce?

Dyfuzja prosta jest procesem biernym gdyż zachodzi zgodnie z gradientem stężeń. Przykładem dyfuzji prostej jest osmoza. Osmozadyfuzja rozpuszczalnika przez błonę półprzepuszczalną rozdzielającą dwa roztwory o różnym stężeniu. Osmoza spontanicznie zachodzi od roztworu o niższym stężeniu substancji rozpuszczonej do roztworu o wyższym, czyli prowadzi do wyrównania stężeń obu roztworów.

Spodziewam się czegoś odjechanego, bo w tym roku matury były dziwne.
Co jeszcze zdajesz?
Pasek wagi
osmoza jest charakterystyczna tylko dla wody, a reszta subst. przemieszcza się dzięki dyfuzji
tylko biologię. w tamtym roku jak widzialam mature z bio 2010 to nic nie widzialam;/ ale wzielam sie do nauki i byla trudna, ale w sumie większość zadan do przejscia, pomijajac te orzeszki:D

ale matury z poprzednich lat byly takie dosyć-dosyć. Niektore naprawde proste np. probna 2006

mam nadzieje ze trafią coś fajnego bo chce miec kolo 70% :D

to nie błąd w książce ;) dyfuzja prowadzi do wyrównania stężeń, więc woda jako rozpuszczalnik zawsze będzie wędrować do miejsca o wyższym stężeniu substancji
ale to dlaczego jest zgodnie z gradientem? :(
bo to zgodnie z gradientem odnosi się  do wody, czyli stamtąd gdzie więcej wody do miejsca gdzie wody mniej

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.