Właśnie w tym celu opracowane zostały zasady tak zwanego pływania zdrowotnego. Ich przestrzeganie pozwala nie tylko zachować, ale również poprawić stan zdrowia. Zasady pływania zdrowotnego obejmują takie aspekty jak: tempo pływania, częstotliwość treningów pływackich, preferowane style pływackie, a także ilość przerw oraz optymalne dystanse, które powinno się pokonywać w czasie treningu.

Pływanie zdrowotne – opis

Do pływania zdrowotnego zalicza się wszelkie zajęcie ruchowe wykonywane w środowisku wodnym i wykorzystujące umiejętność pływania. Pozwalają one zwiększyć poziom wydolności fizycznej organizmu, a także przyczyniają się do opóźnienia oznak starzenia się. Niewątpliwą zaletą pływania zdrowotnego jest również przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym, hartowanie organizmu, a co za tym idzie zmniejszenie zachorowalności. Jedną z głównych zalet pływania zdrowotnego jest niewielka ilość przeciwwskazań do praktykowania tej formy ruchu.

pływanie zdrowotne

Pływanie zdrowotne – zasady

Zasady pływania zdrowotnego zostały opracowane przez prezesa Komitetu Medycznego FINA Zachariasza Firsow’a w 1983 roku. Dotyczą one ludzi w wieku od 13 do 75 lat. Do najważniejszych wytycznych pływania zdrowotnego zaliczają się następujące zasady:

  • pływać można dowolnym stylem z umiarkowanym tempem bez wykonywania przerw przeznaczonych na odpoczynek (osoby w wieku 50 lat i więcej mogą wykonać 1-2 przerwy, ale nie dłuższe niż 90-180 sekund),
  • najlepsze efekty przynosi pływanie kraulem na piersiach oraz stylem klasycznym (popularną „żabką”), w dalszej kolejności jest to kraul na grzbiecie oraz pozostałe formy umożliwiające poruszania się w wodzie,
  • pływanie zdrowotne przynosi efekty po 2-3 zajęciach w tygodniu, jednak jego pozytywne oddziaływanie na organizm znacznie się zwiększa w sytuacji, gdy w tygodniu wykonuje się 4-5 treningów tego typu,
  • niezbędne jest przestrzeganie zasady systematyczności oraz stopniowania trudności,
  • przed rozpoczęciem pływania zdrowotnego należy koniecznie poddać się badaniom lekarskim w celu ustalenia, czy nie posiada się żadnych przeciwwskazań do tego typu aktywności fizycznej.

Zasady pływania zdrowotnego zawierają również optymalne dystanse, których pokonywanie w czasie jednych zajęć przynosi najlepsze efekty. I tak:

  • osoby w wieku 13-50 lat powinny przepływać ponad 1000m,
  • osoby w wieku 51-60 lat powinny pokonać dystans 800-700m lub pływać ciągiem przez 45-50 minut,
  • osoby w wieku 61-70 lat powinny pokonać dystans 600m-500m lub pływać ciągiem przez 25-30 minut,
  • osoby w wieku ponad 70 lat powinny przepływać 400-300m

Zalety pływania

Nawet jeśli nie uda się w 100 procentach przestrzegać wszystkich zasad pływania zdrowotnego, to i tak warto wykonywać treningi pływackie. Wynika to z tego, iż środowisko wodne ma niezwykle pozytywny wpływ na ludzki organizm. Przebywanie w środowisku wodnym znacznie ułatwia wykonywanie ruchów, pozornie zmniejsza masę ciała poprze ograniczenie siły grawitacji oddziałującej na człowieka zanurzonego w wodzie, a także redukuje napięcie mięśni posturalnych. Do innych zalet aktywności fizycznej wykonywanej w wodzie (nie tylko pływania samego w sobie) zalicza się poprawę hemodynamiki układu krwionośnego (lepsze dostarczanie tlenu do mięśni), wzmacnianie mięśni oddechowych (przyczynia się do tego ciśnienie, które oddziałuje na zanurzone w wodzie ciało) oraz poprawę wentylacji płuc. Pływanie pozytywnie wpływa również na cechy psychiczne takie jak: odwaga, zdecydowanie, siła woli, a także sprzyja zachowaniu systematyczności oraz zdyscyplinowaniu.

Zdjęcie 1: Flickr

Zdjęcie 2: Photo on Foter.com