Gdzie leży przyczyna?

Jeśli to kolejny rok, w którym motywacja do zmian kończy się już w styczniu, warto zastanowić się co może być tego powodem. Przeanalizuj szczegółowo swoje dotychczasowe postanowienia i sposób ich realizacji, a następnie przyjrzyj się czego mogło w nich zabraknąć. Może był to brak wiary w swoje możliwości, brak determinacji czy samodyscypliny?  Częstą przyczyną jest również wyznaczenie celów niemożliwych do zrealizowania jak np. utrata 10 kilogramów w ciągu miesiąca. Uważna analiza zapobiegnie zatem ponownemu popełnianiu tych samych błędów.

Zbyt wiele zadań i brak planu na realizację

Lista noworocznych postanowień powinna być krótka i zawierać tylko nasze priorytety. Spoglądając na nią, nie będziemy odczuwali przytłoczenia w związku z dużą ilością zadań i jednocześnie skupimy się wyłącznie na tym, co naprawdę istotne. Wypisanie swoich postanowień w postaci listy to nie wszystko.  Najważniejszym elementem jest bowiem szczegółowy plan wprowadzenia ich w życie. Warto podzielić go na małe, łatwe do wykonania kroki.  Chcąc wytrwać w postanowieniu, powinniśmy również wyznaczać sobie małe nagrody za kolejne osiągnięcia. Nagroda w postaci wyjścia na koncert ulubionego zespołu czy relaksującej wizyty u kosmetyczki zachęci do dalszego trwania w złożonych postanowieniach.

Jakość, a nie ilość

Zadania należy uporządkować chronologicznie, zaczynając od tych, które są najistotniejsze i chcemy je jak najszybciej wprowadzić w życie. Spróbujmy na początek wyznaczyć sobie czas, jaki zajmie nam zrealizowanie dwóch lub trzech pierwszych punktów z listy. Kolejno wybierajmy te zadania, których wykonanie przyniesie nam najwięcej korzyści. Metoda małych kroków pozwoli również wydłużyć czas na wykonanie poszczególnych postanowień oraz uniknąć przytłoczenia ich nadmiarem w pierwszych miesiącach nowego roku.

Nowe hobby

Skoro postanawiasz rozprawić się ze zbędnymi kilogramami, koniecznie musisz zapoznać się ze zdrowym odżywianiem. Nie traktuj tego jednak w kategoriach przykrej nauki. Może stać się ono bowiem Twoją nową pasją.  Obecnie dostępna jest cała gama książek, blogów kulinarnych czy warsztatów, z których czerpać można nowe pomysły o tym jak gotować smacznie, prosto i zdrowo.

Kontroluj wagę raz w tygodniu

Nie ma konieczności, aby masę ciała sprawdzać częściej niż raz w tygodniu. Jeśli dokonujemy pomiarów częściej, o różnych porach, pomiędzy posiłkami i w różnych strojach, wyniki nie są dokładne, co rzutuje na spadek chęci do działania.  Zaplanuj jeden dzień w tygodniu na regularne pomiary. Wykonuj je rano, na czczo, po toalecie i w lekkim ubraniu. Pozwoli to na dokładną obserwację swoich postępów.

Motywacja

Z pewnością nie raz na drodze do celu pojawi się zwątpienie.  Warto zawsze w takich sytuacjach przypominać sobie główny powód, dla którego zdecydowaliśmy się na zmiany oraz korzyści wynikające z dalszego dążenia do ich realizacji. Aby utrzymać motywację na wysokim poziomie, pomocne może być również wsparcie dietetyka, trenera, bliskich czy innych osób, które wyznaczyły sobie podobny cel.

Zdjęcie główne pochodzi z: www.pexels.com