Zjadanie tych samych potraw kilka dni z rzędu może znudzić się każdemu. Nawet jeśli są to nasze ulubione potrawy. Istnieje bowiem coś takiego jak sytość sensorycznie specyficzna – polega ona na spadku zainteresowania potrawami aktualnie spożywanymi. Mamy na nie coraz mniejszą ochotę, w zamian za to chętniej sięgamy po produkty o zupełnie innym smaku. Ale co w takiej sytuacji zrobić ze świątecznymi resztkami?

Najlepszą metodą na przechowanie nadwyżki jedzenia jest mrożenie. Mrozić możemy właściwie większość produktów i potraw – jeśli zrobimy to dobrze, wartość odżywcza produktów zostanie zachowana.

Temperatura potrawy przeznaczonej do mrożenia

Mrozić należy produkty już uprzednio ostudzone. Gorące produkty wkładane do zamrażarki mogą nie tylko uszkodzić urządzenie, ale także wpłynąć na częściowe rozmrożenie produktów znajdujących się już w zamrażalce. To może wpłynąć na popsucie tego wcześniej zamrożonego produktu.

Odpowiednie opakowanie

Jedzenie przeznaczone do zamrożenia musi być odpowiednio zapakowane. Im mniej powietrza będzie w opakowaniu, tym lepiej, dlatego że działa ono negatywnie na produkt. Wysusza go, a zawarte w jedzeniu składniki są utleniane. Pożywienie może więc zmienić kolor i stracić na wartości. Najlepsze będą specjalne woreczki do mrożenia, gdyż je da się szczelnie zamknąć, wyciskając z nich jak najwięcej powietrza.

Do zup idealne będą plastikowe pojemniki specjalnie przeznaczone do zamrażania. Przy powolnym zamykaniu również usuniemy z nich zbędne powietrze. Warto pamiętać, że w przypadku potraw płynnych, nie zapełniamy całego pojemnika. W trakcie zamrażania zwiększa się objętość płynu, mogłoby to więc uszkodzić opakowanie i przyczynić się do zepsucia zupy.

Odatowanie zamrażanej potrawy

To bardzo ważne, dlatego że w zamrażarce czas się nie zatrzymuje. Co prawda procesy psucia zachodzą dużo wolniej, jednak nie wyeliminujemy ich całkowicie. Mrożona żywność ma określony czas przydatności do spożycia.

Jak długo przechowywać zamrożoną żywność?

Ugotowana żywność może być krócej przechowywana w zamrażarce w porównaniu do żywności surowej. I tak:

  • gotowe potrawy mięsne – należy przechowywać w zamrażarce maksymalnie 4-6 miesięcy. Im tłustsza potrawa, tym szybciej musi być zjedzona, ze względu na utlenianie się (czyli jełczenie) tłuszczu
  • potrawy rybne – powinny być mrożone max. 4 miesiące
  • potrawy warzywne oraz grzyby – do 8 miesięcy
  • owoce – do 6 miesięcy
  • ciasta i pieczywo – do 3-4 miesięcy

 Pomimo powyżej podanych czasów, przyjmuje się, że  jednak najbezpieczniej zamrożone gotowe potrawy zjeść w ciągu 2-3 miesięcy.

Jak rozmrażać gotowe dania?

Część potraw można bezpośrednio z zamrażarki przełożyć do garnka i od razu podgrzewać. Tak możemy zrobić z zupami, pierogami czy kluskami. Warzywa najlepiej podgrzewać na parze.

Mięso i ryby najlepiej na noc przełożyć do lodówki. Dzięki temu podczas podgrzewania zachowają właściwą strukturę, nie będą się kruszyć.

Potrawy warto mrozić w porcjach "na jeden raz", dlatego że raz rozmrożone danie nie może zostać ponownie zamrożone. Byłoby to niebezpieczne mikrobiologicznie (zatrucia pokarmowe). To co więc rozmrozimy, musimy zjeść w całości.