Dlaczego zaparcia w ogóle się pojawiają?
Zaparcia to nic innego jak zaleganie treści pokarmowej w jelitach. Treść ta powinna przemieścić się maksymalnie w ciągu 72 godzin przez przewód pokarmowy. Gdy więc przez taki czas nie następuje wypróżnienie, możemy mówić o spowolnionym pasażu jelitowym. Wpływ na to ma przede wszystkim niewłaściwe odżywianie i brak ruchu.
Zaparcia a dieta Smacznie Dopasowana
Zdarza się, że stosując naszą dietę zgłaszacie, że pojawiły się zaparcia. Chociaż wydawałoby się, że odpowiednio zbilansowany jadłospis pozwoli uniknąć tego typu problemów, to taka sytuacja może mieć miejsce. Zazwyczaj ma to związek ze zmianą sposobu odżywiania. Jeśli przed rozpoczęciem diety wasze menu uwzględniało zupełnie inne rodzaje produktów, to teraz organizm doznaje swego rodzaju szoku. Najczęściej to nagłe zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego ma taki skutek. Pamiętaj, że im wyższa podaż błonnika pokarmowego w diecie, tym więcej płynów powinnaś wypić. Wtedy błonnik może prawidłowo działać i usuwać zalęgające w jelitach resztki pokarmowe.
Skuteczne sposoby na zaparcia
Jeśli pomimo prawidłowo zbilansowanej diety cierpisz na zaparcia, zastosuj poniższe metody:
Regularnie jedz!
Regularne spożywanie posiłków pozwala uregulować pracę organizmu, w tym także pasaż jelitowy. Zacznij więc od śniadania, a kolejne posiłki spożywaj co 3-4 godziny.
Regularnie pij!
Powinnaś pić co najmniej 2-2,5 litra płynów dziennie. Najlepiej aby była to woda, jednak dozwolone są także wszystkie rodzaje herbat, ale bez cukru, a także świeżo wyciskane soki warzywne lub owocowe.
Regularnie ćwicz!
Siedzący tryb życia sprzyja zaparciom. Niestety dzisiaj coraz częściej przemieszczamy się za pomocą samochodów, a w pracy głównie siedzimy lub stoimy. To wszystko rozleniwia nasze jelita. Dlatego poświęćmy chociaż kilka minut dziennie na aktywność fizyczną. Wcale nie muszą to być wyszukane ćwiczenia, wystarczy 0,5-godzinny spacer i kilka brzuszków dziennie, aby pobudzić jelita do pracy.
Pij wodę z cytryną!
W cytrynie znajdują się terpeny, czyli związki, które pobudzają produkcję śliny i enzymów trawiennych, a także żółci. Dzięki temu proces trawienia zachodzi sprawniej, a wszelkie zanieczyszczenia zostają z organizmu szybciej usunięte. Zaleca się, aby taki napój przygotowany z soku z połówki cytryny i szklanki wody wypić na czczo, 30 min. przed śniadaniem.
Jedz śliwki!
Zarówno świeże, jak i suszone śliwki pomocne są w zwalczaniu zaparć, lepiej jednak wybrać te drugie. Zawierają aż 7 razy więcej błonnika pokarmowego, który działa jak miotełka i wymiata z jelit zalęgające masy kałowe.
Ponadto, skórka śliwki zawiera sorbitol, który stwarza odpowiednie środowisko do rozwoju pożytecznych bakterii jelitowych, o czym w ostatnim artykule pisała dietetyk Justyna Piechocka.
Nie stosuj herbatek przeczyszczających!
Sama nigdy nie powinnaś decydować się na takie rozwiązanie. Tylko lekarz może zalecić tego typu preparaty. Herbatki przeczyszczające działają uzależniająco, rozleniwiając jelita. Jeśli zaczniesz je stosować, to może się okazać, że przy kolejnym wypróżnianiu nie obejdziesz się bez nich.
Idź do lekarza!
Jeśli problem zaparć towarzyszy ci od dłuższego czasu, a powyższe metody nie skutkują, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Nie wstydź się, przecież to lekarz i nie z takimi problemami miał on już do czynienia. Takie chroniczne zaparcia mogą świadczyć o rozwijających się chorobach, np. o zespole jelita nadwrażliwego, nowotworze jelita grubego, cukrzycy lub niedoczynności tarczycy. Nie bagatelizuj więc tego.
Zdjęcie główne pochodzi z: Photo credit: Robert McDon. / Foter / CC BY
Komentarze
Maximm
15 lipca 2016, 15:18
Błonnik jest potrzebny ale też u wielu osób wywołuje wzdęcia, u mnie niestety też. Muszę go ograniczać a na zaparcia u mnie się sprawdza dicopeg, można go stosować nawet przez dłuższy czas, nie wchłania się z przewodu pokarmowego.
Tellmaa
27 stycznia 2016, 09:35
Błonnik też jest potrzebny tylko jak wszystko w odpowiedniej ilości. Mi błonnik pomógł na problemy jelitowe i wagę staciłam. Polecam lekturę książki odchudzanie z elementami fizjologii i biochemii. Mozna jeść zdrowo niedrogo i wyglądać jak trzeba
gosienka008
18 października 2015, 12:30
jesli chodzi o zaparcia w ciayz to pomagaly mi czopki eva/qu
angelisia69
9 października 2015, 16:57
3-4 jablka codzien i problemow nigdy nie mialam
Kenzo1976
9 października 2015, 15:45
Ciepła woda z wyciśnięta połówka cytryny każdego poranka na czczo , bardzo polecam , bo działa !
_Pola_
9 października 2015, 13:37
Na zaparcia najlepsze jest zdrowe jedzenie bez wypełniaczy, konserwantów itp. Jesz naturalne jak najmniej przetworzone produkty a nie wiesz co to zaparcia.
atlanta84
9 października 2015, 13:15
Zaparcia występują sporadycznie lub często. Artykuł dotyczy raczej tych drugich. W przypadkach sporadycznych zaparć powinno się oczyścić jelita środkami przeczyszcającymi, bo po to są produkowane i na pewno nie zaszkodzą wtedy. Ja polecam czopki glicerynowe, bo ich skuteczność jest wysoka, a jednocześnie są najbardziej naturalne i łagodne w działaniu. Nie powodują również skutków ubocznych i nie można ich przedawkować.
am1980
9 października 2015, 11:19
Bieganie, bieganie i raz jeszcze bieganie... na mnie działa niesamowicie, polecam bo perystaltyka jelit wzmaga się 100 krotnie!!!