- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Przeciwzapalne produkty można w łatwy sposób wprowadzić do swojego jadłospisu. Niektóre z nich działają tak samo skutecznie jak farmaceutyki. Warto mieć je pod ręką!
Rekcja przeciwzapalna jest zupełnie normalną odpowiedzią organizmu na skaleczenia, infekcje czy urazy i częścią procesu zdrowienia. Problem pojawia się, gdy trwa zbyt długo i staje się stanem chronicznym. Wtedy zaczynają pojawiać się coraz to nowe problemy zdrowotne. Zdrowa dieta bogata w składniki odżywcze pomaga przywrócić równowagę w organizmie i wyciszyć zapalenie. Zobacz jakich produktów o działaniu przeciwzapalnym nie powinno zabraknąć w twoim menu.
Są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych jednonienasyconych korzystnych dla zdrowia naczyń krwionośnych. Dostarczają także witaminy E, która jest ważna dla ochrony organizmu przed działaniem prozapalnych substancji – cytokin. Migdały to także źródło manganu i magnezu.
Fasola, groch, bób, soczewica, ciecierzyca, soja, wszystkie one są bogatym źródłem białka roślinnego, witamin z grupy B, ale również polifenoli, zwłaszcza izoflawonów działających przeciwzapalnie. Badania wskazują na ich protekcyjne działanie, jeśli chodzi o choroby serca, cukrzycę, nadciśnienie i redukcje procesów zapalnych.
Jarmuż, szpinak, kapusta, burak liściowy i pozostałe warzywa należące do tej grupy to bogate źródło chlorofilu, witaminy K czy kwasu foliowego. Dostarczają organizmowi również polifenoli, karotenoidów i witaminy C, które działają antyoksydacyjnie.
To produkt wszechobecny w diecie śródziemnomorskiej znanej ze swojego korzystnego działania na organizm, w tym również z redukcji stanów zapalnych. Stosowanie tej diety wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Oliwa jest bogata w tłuszcze jednonienasycone działające korzystanie na naczynia krwionośne. Zawiera również przeciwutleniające polifenole oraz przeciwzapalną witaminę E.
Łosoś, makrela, halibut, śledzie, to ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Wiele badań wskazuje, że ten rodzaj tłuszczu ma szczególne znaczenie w zmniejszaniu stanu zapalnego w organizmie. Ważne jednak jest, by ryba była przygotowana w odpowiedni sposób, najlepiej gotowana lub pieczona. Smażona ryba ma mniejszą wartość zdrowotną. Poza tym, by odczuwać korzyści z jedzenia tłustych ryb musisz je wprowadzać do swojego menu kilka razy w tygodniu.
Zawierają najwięcej ze wszystkich orzechów kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Dodatkowo są źródłem wielu fitozwiązków i polifenoli, które wykazują działanie przeciwzapalne. Do tego są skarbnicą magnezu oraz witaminy E.
Oba produkty są znane ze swojego przeciwzapalnego działania i są szeroko wykorzystywane w kuchni azjatyckiej. Jak wskazują badania kurkuma pomaga organizmowi w blokowaniu działania NF-κB, substancji, która reguluje działanie układu odpornościowego i wywołuje proces zapalny. Imbir również zmniejsza proces zapalny i przynosi ulgę w takich chorobach jak artretyzm.
Bazylia, tymianek, estragon, oregano, cynamon, goździki, pokrzywa i wiele innych, to bogate źródła biologicznie czynnych substancji. Cześć z nich działa przeciwzapalnie. Stąd w jadłospisie nie powinno zabraknąć dodatku ziół do potraw, ale też warto popijać herbatki ziołowe.
Jest wykorzystywany jako medykament na wiele schorzeń od wieków. Leczy się nim zarówno prozaiczne przeziębienia, jak też poleca w poważnych schorzeniach. Swoje wysokie miejsce w naturalnej apteczce zawdzięcza właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, przeciwgrzybiczym oraz przeciwzapalnym. Jak wskazują badania, czosnek działa podobnie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. nurofen) zatrzymując proces zapalny.
Herbata jest źródłem katechin działających przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Zwłaszcza herbata zielona matcha ma wysoki potencjał antyoksydacyjny. Ma siedem razy więcej przeciwutleniaczy niż czekolada. Na organizm korzystnie działa również picie herbaty czerwonej, białej czy innych herbat zielonych. Także herbata czarna jest źródłem polifenoli.
#10latVitalii
Zajrzyj na vitalia.pl/10lat
Komentarze
grazia66
5 października 2015, 18:14
jadam regularnie wszystkie ale oliwe zamieniam na olej lniany albo z wiesiołka ;) i koniecznie kiszonki :) to one sprawiają że nasze jelita zasiedlają dobre bakterie a zdrowie zawsze zaczyna sie w jelitach :)