- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Slow cooker, czyli wolnowar to przeciwieństwo tendencji do dań błyskawicznych i szybkich posiłków. Tutaj gotujesz wolno, zdrowo i smakowicie, a jednocześnie prosto. Zobacz co w slow cooker można wyczarować! Jak działa wolnowar? Czy potrawy z wolnowaru są zdrowsze? Jak gotować bez utraty witamin?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
To urządzenie, które w niskiej temperaturze przygotowuje posiłek nawet przez 10 godzin! Dzięki temu produkty zyskują na aromacie, soki nie wyciekają, potrawa nie przywiera, a sos pozostaje w naczyniu. Wszystko odbywa się w temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza, najczęściej jest to 70-80 stopni, zależy to od wyboru temperatury w programie urządzenia (low, medium, high). Dzięki temu straty witamin i składników mineralnych są mniejsze niż w przypadku tradycyjnego gotowania. Mimo tego, że sam proces gotowania trwa długo, najczęściej nie wymaga to wiele pracy. Wystarczy wrzucić wszystkie składniki do misy, ustawić czas gotowania (często można również wyznaczyć moment, w którym sprzęt ma zacząć działać) i poczekać, aż posiłek sam się zrobi. Co ciekawe mimo, iż jest to długotrwały proces, warzywa przygotowane w ten sposób nie rozpadają się i nie są rozgotowane. Wart uwagi jest również fakt, że nie jest to nowinka techniczna. Slow cooker na amerykański rynek trafił już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
Jest kilka zasad, które dodatkowo warto mieć na uwadze przy gotowaniu w wolnowarze:
Składniki:
2 marchewki
½ selera
1 cebula
10 pieczarek
1 cukinia
Puszka pomidorów
Puszka fasoli (białej lub czerwonej)
3 szklanki soku pomidorowego
1 łyżka oliwy
Sól, pieprz, chili, suszona bazylia
Przygotowanie:
Składniki:
8 szklanek wody
2 szklanki płatków
1/3 szklanki suszonych rodzynków lub żurawiny
2 jabłka pokrojone w kostkę
Cynamon
Przygotowanie:
Składniki:
700 ml soku pomidorowego
1 cebula
2 ząbki czosnku
3 szklanki ugotowanego ryżu
2 cukinie
150 g sera typu Feta
4 duże czerwone papryki
Sól, pieprz, zioła prowansalskie, świeża bazylia
Przygotowanie:
Używaliście kiedyś wolnowaru? Wolicie wolnowar czy szybkowar? Jaka jest Wasza opinia?
Komentarze
Eli1605
25 maja 2015, 11:49
Ciekawe.
Wiedzmowata
25 maja 2015, 08:39
Mam małą kuchnię, kolejny sprzęt mi się nie zmieści i poprzestanę na garnku do gotowania na parze.
SilaSprawcza
25 maja 2015, 07:21
Mam wolnowar od 7 lat i bardzo sobie chwale! Jest idealny dla osob , ktore nie maja czasu na gotowanie. Mozna wieczorem przygotować składniki, a rano przed wyjściem do pracy włączyć wolnowar, by po powrocie czekał na nas gotowy ciepły posiłek. Wolnowar jest swietny do wszystkich duszonych dań jak np bigos, gołąbki , dań jedongarkowych (kombinacje warzyw i miesa) oraz zup( zwykły rosol z wolnowara jest genialny) . Warzywa ugotowane na sałatkę jarzynowa w wolnowarze beda twardsze i jędrniejsze niz np ugotowane na parze. Do uwagi nt dodawania śmietany przed końcem gotowania dodam, ze zalecane jest nieotwieranie wolnowaru w trakcie jego pracy, gdyz obniża to temperaturę dania i wydłuża czas gotowania bodajże o 1 h. Poza surowym makaranomem wolnowar nie poradzi sobie z ryżem, kaszami i roślinami strączkowymi . Mam model bez timera , ale uważam, ze warto zainwestować w taki z timerem.
Lela6
25 maja 2015, 05:04
Ciekawe ile prądu zużywa takie urządzenie gotujace 10 godz.....
SilaSprawcza
25 maja 2015, 07:11
Nie az tak duzo, bo nie wytwarza zbyt wysokiej temperatury.