Brak systematycznej aktywności fizycznej stanowi jeden z podstawowych czynników odpowiedzialnych za wzrost masy ciała, a w efekcie za nadwagę i otyłość. Oczywiście z nadmierną masą ciała można walczyć korzystając tylko z odpowiednio dobranego planu diety, jednak uwzględnienie w tym procesie regularnej aktywności fizycznej prowadzi do zmian i efektów, których nie sposób osiągnąć jedynie przy ingerencji w spożywane posiłki. Z tego też względu warto proces redukcji masy ciała oprzeć zarówno o dietę, jak i odpowiednio dobrany plan treningowy.

Aktywność fizyczna – spalacz tłuszczu

Udział aktywności fizycznej w dziennym wydatku energetycznym jest niewielki. Szacuje się, że jedynie 15 – 30 procent wykorzystywanej w ciągu dnia przez organizm energii przypada na aktywność fizyczną. Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, a konkretnie trzech treningów biegowych w tygodniu, trwających 30 minut i realizowanych z prędkością równą 11km/h, przyczynia się do spalenia dodatkowych 1305 kcal tygodniowo. Odpowiada to utlenieniu około 150 gram tłuszczu. Wydaje się, że to niewiele, jednak w perspektywie roku pozwala to na 'spalenie' prawie ośmiu kilogramów tłuszczu.

Zwiększ tempo przemiany materii

Podwyższone tempo przemiany materii panuje nie tylko w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych, ale utrzymuje się również kilka godzin po zakończonym treningu. W przykładzie opisanym w poprzednim akapicie (3 treningi w tygodniu po 30 minut składające się z biegu z prędkością 11km/h), podwyższona przemiana materii po zakończonym bieganiu doprowadzi do spalenia dodatkowych 225 kcal w tygodniu. Systematyczna aktywność fizyczna przyczynia się również do zwiększenia, nawet o kilka procent, tempa spoczynkowej przemiany materii.

aktywność fizyczna

'Podkręć' termogenezę

Na podstawie licznych badań naukowych zaobserwowano, iż systematyczna aktywność fizyczna przyczynia się do zwiększenia termogenezy bezdrżeniowej (poposiłkowej). Stanowi ona około 10 procent całkowitego dziennego wydatku energetycznego. Za powstanie termogenezy poposiłkowej odpowiada przede wszystkim swoiste dynamiczne działanie pokarmu (SDDP). Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż u osób otyłych bardzo często obserwuje się obniżone SDDP.

Popraw swój skład ciała

Najlepsze efekty w odchudzaniu przynosi połączenie planu diety z systematyczną aktywnością fizyczną ukierunkowaną na utlenianie tłuszczów. Takie dwutorowe działanie nie tylko przyśpiesza spadek masy ciała, ale również przyczynia się do zmiany składu ciała. Z czego to wynika? Otóż zastosowanie samej diety niskokalorycznej prowadzi do redukcji zarówno zbędnej tkanki tłuszczowej, jak i beztłuszczowej masy ciała – przede wszystkim mięśni. Połączenie optymalnego planu diety z systematyczną, odpowiednią dobraną aktywnością fizyczną w istotnym stopniu zmniejsza spadek masy mięśniowej. Co więcej, wyniki niektórych badań świadczą o tym, iż może nawet dochodzić do wzrostu beztłuszczowej masy ciała.

Uśmiechnij się

Liczne badania naukowe świadczą o tym, iż stosowanie przez osoby odchudzające się diety niskokalorycznej prowadzi do pogorszenia się ich nastroju. Systematyczna aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy nastroju. Zaobserwowano również, iż regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych działa przeciwlękowo. Wynika to przede wszystkim z tego, iż aktywność fizyczna prowadzi do zwiększonego wydzielania endorfin – substancji uznawanych za hormony szczęścia.

Zdjęcia: 1, 2