- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Producenci żywności od jakiegoś czasu zaczęli wprowadzać na rynek serie produktów MEN. Opakowania w ciemnych kolorach, zastosowanie znaku płci męskiej oraz duży napis MEN to zabiegi, które mają na celu utożsamiać produkt z męską częścią społeczeństwa. Ale czy poza opakowaniem, różnią się czymś w składzie na tyle, aby rzeczywiście być specjalnie przeznaczonym dla mężczyzn?
Poprzez dodanie do produktu białek mleka uzyskano podwyższoną zawartość protein (8,0 g/ 100g). Jednak czy ze względu na tę cechę warto pokusić się o sięgnięcie po ten jogurt? Otóż na drugim miejscu w składzie pojawia się cukier. Jego zawartość to aż 17,0 g w 100 g produktu! Warto więc zastanowić się czy jest to produkt bogaty w proteiny czy może raczej wysokocukrowy?
Niestety oprócz dużej zawartości cukru, również na ilość owoców można ponarzekać. Morele, w które jak sugeruje nazwa, powinien być bogaty jogurt stanowią zaledwie 2 proc. Zamiast nich producent pokusił się o barwnik i aromat, aby produkt choć wizualnie odnosił wrażenie, że dane owoce posiada.
Producent na swojej stronie internetowej podkreśla: 'Ważną rolę w diecie mężczyzny odgrywa białko. Ten składnik odżywczy pomaga w utrzymaniu odpowiedniej masy mięśniowej, jak również zapobiega nadmiernemu przybieraniu na wadze'. Stwierdzenie to można jednak odnieść do obu płci, więc co jest tak szczególnego w tym produkcie? Niestety na rynku nie ma 'zwykłego' odpowiednika jogurtu wysokoproteinowego MEN. Analizując natomiast jogurt 7 zbóż, z jego odpowiednikiem z serii MEN, zauważyć można, że w składzie różnice sięgają zaledwie 0,1 – 0,4g. Produkty są niemalże identyczne, a i tu producent na wstępie zaznacza 'Kobiety i mężczyźni mają inne potrzeby w zakresie odżywiania'. Skoro według producenta jest to istotny aspekt, czemu nie przekłada się na różnice w produktach?
Jogurt obfitujący w cukier możemy łatwo i smacznie zastąpić. Dla porównania w jogurcie naturalnym cukier stanowi jedyne 4,2g/100g przy jednoczesnej zawartości białka 4,9g/100g produktu. Jeśli rzeczywiście zależy nam na zwiększeniu ilości białka, możemy dodać zarodki pszenne (28g białka/100g), czy płatki owsiane(12,6 g białka /100g), które oprócz protein dostarczą nam cennego błonnika pokarmowego, który wspomoże pracę naszego układu pokarmowego. Do tego wystarczy dodać świeże morele, bogate w liczne witaminy i składniki mineralne lub w przypadku ich braku, sięgnąć możemy po owoce w postaci suszonej. Gdy pragniemy uzyskać podobną konsystencję do omawianego produktu, całość wystarczy zblendować.
Autorką artykułu jest: Martyna Przybyłko
Komentarze
jacekEs
26 lutego 2017, 00:13
Teraz (w 2017) ten jogurt znowu powrócił w reklamie telewizyjnej i radiowej. Widać, że producent próbuje zagospodarować ten segnent rynku jakim są aktywni faceci - czy skurecznie? Jak wyjdzie - zobaczę, ale jak na razie jogurt dumnie stoi na połkach. A ja pokusiłem się nawet o recenzję.. http://www.jestesmyfajni.pl/2017/02/17/316-bakoma-men-czyli-ile-jest-wart-jogurt-dla-mezczyzn/
aniulewa
5 maja 2015, 13:15
Ojj pewnie wielu facetów się na to złapie, bo przecież taki damski produkt jak delikatny jogurcik, nagle dzięki reklamie po jego zjedzeniu staniesz się super męski, ehh te reklamy, niestety to my konsumenci za tym stoimy, ponieważ bardzo lubimy słodkie jogurty jako społeczność.
magwiz
5 maja 2015, 12:12
No przecież wiadomo, że na "jogurcik" od męskiego niczym się nie różni :P
Wiedzmowata
5 maja 2015, 09:31
Od dawna nie kupuję jogurtów smakowych z powodu zbyt słodkiego smaku. Jeśli bardzo mi się chce słodkiego, dodaję owoce i miód do jogurtu naturalnego czy do maślanki naturalnej.
Eli1605
5 maja 2015, 10:11
Popieram, robię tak samo.
Peysti
5 maja 2015, 14:28
Ja też kupuje naturalne i dodaje owoce, ewentualnie syrop klonowy, miód do smaku :)