- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Bezglutenowa, wartościowa mąka gryczana może w wielu przepisach zastąpić tradycyjną mąkę pszenną. Chociaż rezygnacja z glutenu w większości przypadków jest raczej modą, gryka to doskonały sposób na zwiększenie wartości odżywczej jadłospisu! Czy mąka gryczana jest zdrowa? Jaką wartość odżywczą ma mąka gryczana? Przepis na naleśniki z mąki gryczanej. Przepisy z mąki gryczanej. Do czego używać mąki gryczanej?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Kasze gryczaną w Polsce zna każdy. Sięgamy po nią częściej lub rzadziej, nie zawsze akceptując jej specyficzny smak. Zawdzięcza go palonym ziarnom. Można jednak dostać kaszę gryczaną niepaloną, która jest nieporównywalnie delikatniejsza w smaku. Taką jej wersje można z powodzeniem przygotować zarówno na słono, jak też na słodko.
Gryka jest bardzo wartościową rośliną (nie jest zbożem). Jest źródłem witamin z grupy B oraz witaminy E. Zawiera w składzie cynk, potas, miedź, wapń, mangan, magnez, selen, kwasy fenolowe, rutynę, katechinę. Obfituje w aminokwasy egzogenne lizynę i metioninę oraz błonnik pokarmowy. O właściwościach zdrowotnych gryki pisaliśmy już wcześniej.
Ma niski indeks glikemiczny (IG = 40), przez co może być z powodzeniem stosowana przez diabetyków oraz osoby mające problemy z poziomem cukru we krwi. Jej dodatek zwiększa wartość odżywczą oraz wodochłonność produktu, ale także wydłuża jego trwałość. Ma lekko gorzkawy posmak, dlatego najczęściej jest stosowana w połączeniu z innymi mąkami. Tradycyjnie jest wykorzystywana w Japonii do produkcji makaronu (soba), w Rosji do produkcji blinów, a w Niemczech naleśników. Można z niej również przygotować pyszny chleb. Przepis na niego znajdziesz w artykule dietetyk Justyny Piechockiej na temat glutenu.
Składniki:
1 szklanka mąki gryczanej
½ łyżeczki sody
2 łyżki masła
3 łyżki cukru
¼ szklanki wody
½ łyżeczki cynamonu
Szczypta imbiru, szczypta soli
Wymieszaj masło z cukrem. W osobnej miseczce połącz mąkę, sodę, cynamon, imbir, sól. Dodawaj powoli wodę, aż do uzyskania ciastowatej konsystencji. Dodaj masło z cukrem i zagnieć ręką. Powstałą kulę ciasta spłaszcz, włóż do woreczka foliowego i wstaw do lodówki na około 30 minut. Po wyjęciu z lodówki rozwałkuj cienko jak na ciastka (najlepiej wałkować przez folię) i powycinaj prostokąty. Ponakłuwaj widelcem. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza na 25 minut.
Składniki:
¼ szklanki mąki gryczanej
1 łyżka surowej kaszy gryczanej niepalonej
1 łyżka siemienia lnianego
¼ łyżeczki sody
1 duże jajko
2 łyżki mleka
2 łyżki musu jabłkowego
1 ząbek czosnku
2 łyżki żółtego sera
½ szklanki posiekanego szpinaku
2 posiekane pieczarki
1 mały pomidor
Sól, pieprz
Wymieszaj jajko z mlekiem i musem. Dodaj mąkę, sodę, kaszę, siemię, czosnek, pieprz, sól i połącz ze sobą. Wrzuć szpinak i pieczarki. Wymieszaj. Przełóż do małych naczyń żaroodpornych (kokilek). Na wierzchu ułóż plasterki pomidora. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza na 35 minut. Posyp serem i wstaw jeszcze na chwilę, do czasu aż ser się rozpuści.
Składniki:
2 szklanki mąki gryczanej
4 łyżeczki proszku do pieczenia
1/3 szklanki oleju lub stopionego masła
1 łyżka cukru lub miodu
1 i ¾ szklanki mleka
szczypta soli
½ łyżeczki cynamonu
½ łyżeczki kardamonu
2 duże jajka
Rozdziel białka od żółtek. Wymieszaj żółtka z pozostałymi składnikami. Białka ubij. Delikatnie wymieszaj białka z resztą masy. Piecz w nagrzanej gofrownicy wysmarowanej tłuszczem. Podawaj ze świeżymi owocami, dżemem, serkiem homogenizowanym czy śmietaną.
Używacie mąki gryczanej w kuchni? Jakie są Wasze sprawdzone przepisy z mąką gryczaną? Jakie są Wasze zamienniki dla mąki pszennej?
Zdjęcie główne pochodzi z: Photo credit: Alygirl00 / iWoman / CC BY
Zdjęcie 1 w treści pochodzi z: Photo credit: Skakerman / iW / CC BY
Zdjęcie 2 w treści pochodzi z: Photo credit: Dani P.L. / IWoman / CC BY
Zdjęcie 3 w treści pochodzi z: Veganbaking.net / iWoman / CC BY-SA
Komentarze
flisowna
26 marca 2016, 21:35
Mam nadzieję że nie mają dużo kalorii skoro przepisy polecacie
patrysina
26 lutego 2016, 14:27
na pewno skorzystam z przepisów - tyle że jak zwykle nie podano kaloryczności
Rakietka
2 stycznia 2015, 16:35
Smakowite przepisy ;)
ewi82
2 stycznia 2015, 15:44
ciekawe babeczki
Eli1605
1 stycznia 2015, 14:29
Gofry wyglądają całkiem nieźle. Chyba spróbuję.