Niedobór żelaza jest spotykany dość często. Jego przyczyn może być wiele, jednak najczęściej jest to wynik zaburzeń wchłaniania tego mikroelementu lub zbyt małej podaży wraz z dietą. Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, więc jego niedobory mogą prowadzić do niedokrwistości. Objawia się ona obniżoną sprawnością fizyczną, bladością skóry, łamliwością włosów i paznokci oraz trudnością z zachowaniem koncentracji. Odpowiednio zbilansowana dieta oraz ewentualna suplementacja z pewnością pomogą Panu zwiększyć poziom tego pierwiastka we krwi. Stopień przyswojenia żelaza pochodzącego z produktów spożywczych zależny jest od formy w jakiej on występuje oraz od czynników ułatwiających, bądź utrudniających jego wchłanianie.
Żelazo hemowe i niehemowe
Panie Konradzie warto wiedzieć, że to iż dany produkt zawiera znaczne ilości tego mikroelementu jeszcze nie oznacza, że jego spożycie przyniesie wiele korzyści dla organizmu. Żelazo występujące w żywności możemy podzielić na niehemowe (pochodzenia roślinnego), oraz hemowe (pochodzenia zwierzęcego). Żelazo występujące w produktach zwierzęcych jest znacznie lepiej przyswajalne przez ludzki organizm niż to pochodzące ze zbóż czy warzyw. Wchłanianie żelaza niehemowego wynosi od 1 do 8%, natomiast w przypadku żelaza hemowego może to być nawet 25%. Tak więc mimo, dużej zawartości żelaza w roślinach strączkowych, czy otrębach to mięso i ryby będą najważniejszym jego źródłem dla organizmu.
Produkty o wysokiej zawartości żelaza (w 100 g produktu):
Wątróbka wieprzowa | 18,7 mg |
Pestki dyni | 15,0 mg |
Otręby pszenne | 14,9 mg |
Płatki kukurydziane wzbogacane | 14,0 mg |
Kakao | 10,7 mg |
Zarodki pszenne | 9,0 mg |
Żółtko jaja kurzego | 7,4 mg |
Wołowina | 3,1 mg |
Cielęcina | 2,9 mg |
Szpinak | 2,8 mg |
Sardynka | 2,8 mg |
Zalecane dzienne spożycie żelaza wynosi 10 mg/dzień wśród mężczyzn i 18 mg/dzień wśród kobiet w wieku 19-50 lat ( >50 r.ż. zalecane dzienne spożycie wynosi 10 mg/dzień)
Zwiększenie przyswajalności żelaza
Odpowiednio dobierając składniki potraw może Pan zwiększyć wchłanianie znajdującego się w pożywieniu żelaza. Szczególną uwagę trzeba tu zwrócić na witaminę C. Jest ona głównym czynnikiem zwiększającym wykorzystanie tego pierwiastka i dzięki jej obecności może ono wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Tak więc proszę zawsze pamiętać o odpowiedniej porcji świeżych warzyw, owoców i soków do każdego posiłku. Wpływ na zwiększenie przyswajalności żelaza mają również m.in. kwas foliowy oraz miedź.
Co utrudnia jego wchłanianie?
W codziennej diecie jest mnóstwo składników, które mają odmienne do witaminy C i utrudniają przyswajanie żelaza. Do związków ograniczających należą:
- szczawiany (znajdujące się głównie w produktach roślinnych takich jak szczaw, rabarbar, czy szpinak)
- fityniany (występujące przede wszystkim w zbożach i nasionach strączkowych)
- błonnik pokarmowy (którego źródłem są m.in. pieczywo i płatki śniadaniowe)
- wapń (obecny w mleku i jego przetworach)
Oczywiście nie należy zupełnie eliminować tych składników z menu. Warto jednak zadbać o to by nie występowały one w większych ilościach w posiłku, który miałby być głównym źródłem żelaza. Oprócz wymienionych składników wchłanianie żelaza utrudnia duże spożycie kawy i herbaty.
Suplementacja
Wsparcie farmakologiczne w niedoborach żelaza może okazać się bardzo pomocne, a czasem nawet konieczne. Powinno jednak odbywać się pod kontrolą lekarza lub dietetyka, podobnie zresztą jak w przypadku innych składników mineralnych i witamin. Stosując suplementację łatwo przekroczyć ilość bezpieczną dla zdrowia, tym bardziej że coraz częściej żywności jest dodatkowo wzbogacana o żelazo. Zbyt duże jego dawki niekorzystnie wpływają na wchłanianie innych składników mineralnych (przede wszystkim cynku), a także mogą doprowadzić do dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, a nawet zaburzeń układu krwionośnego i nerwowego.
Komentarze
wie58
7 września 2018, 18:03
:)
agnieszka.kinga
23 stycznia 2018, 21:03
Żelazo, magnez... nic dziwnego ze wygladam jak ,,puszka Pandory" ;)
wie58
20 marca 2017, 20:30
:)
wie58
29 listopada 2016, 17:07
Ciekawe
shimmerka
29 kwietnia 2014, 20:54
Ja mam inne pytanie - jeśli dzienne zapotrzebowanie na żelazo to przykładowo 18mg ale z produktów roślinnych wchłania się 5% tzn, że przyjmować żelaza powinnam 20x więcej ? (Czyli 18mg x 20 = 360mg, z czego 5% to właśnie będzie te zalecane 18mg) Nie bardzo wiem, czy zapotrzebowanie jest podane na to, jaką ilość już mam wchłonąć (czyli te 18mg) czy to jest wartość, którą mam policzyć z pożywienia a wchłonie się 20 razy mniej i to będzie wystarczające? Troszkę chaotycznie napisałam, ale mam nadzieję, że ktoś wie o co mi chodzi i pomoże :)
paulina.l
23 kwietnia 2014, 22:31
Bardzo ciekawy artykuł. Ja jeszcze podpowiem, żebyście przy wyborze suplementu żelaza zawsze zwracały uwagę na to czy tabletki zawierają żelazo hemowe! Działa naprawdę lepiej i powoduje mnie działań niepożądanych. U mnie np. nie było zadnych bólów brzucha, ani zaparć.
Jagoda326
6 marca 2014, 21:09
Właśnie dlatego, że żelazo hemowe / pochodzenia zwierzęcego / jest lepiej wchłaniane powinniśmy tylko takie suplementy kupować, a nie wybierać bez zastanowienia, kierując się tym, że jest to żelazo. Bardzo istotne jest to, żeby w składzie tabletek, które przyjmujemy, było właśnie żelazo HEMOWE :). Zwracajmy na to uwagę, bo warto, skoro już przyjmujemy taki żelazowy preparat zadbać o to, by jak najwięcej " tego dobra " się wchłonęło. Do niedawna tego nie wiedziałam i tez bez sensu brałam zupełnie przypadkowe tabletki, nie zastanawiając się jak jest z ich wchłanianiem :)
CzarneSloneczko
26 września 2013, 08:43
mam za niski poziom hemoglobiny... i nie mogłam krwi oddać w punkcie krwiodawstwa...
mariolka1960
17 września 2013, 18:04
ciekawy artykul
chocollatee
20 lipca 2013, 19:31
no wlasnie nie wiem co mi jest nie mam okresu już 2 miesiące i nie wiadomo czemu, teraz się zastanawiam jak to jest u mnie z żelazem ostanio często jem te posiłki które zatrzymują jego wchlanianie
pyzav6
9 lipca 2013, 21:53
ciekawy artykuł
marchewa222
2 lipca 2013, 23:17
i to jest mój problem, zawsze mam za mało żelaza
mariolka1960
28 czerwca 2013, 08:13
dobrze wiedziec
mariolka1960
28 czerwca 2013, 08:13
dobrze wiedziec
mariolka1960
28 czerwca 2013, 08:12
dobrze wiedziec
kinnkaa
5 czerwca 2013, 14:10
ciekawe
RedEtoile
5 czerwca 2013, 12:28
widzę u siebie jak najbardziej powody, dla których mój organizm może nie wchłaniać żelaza: piję bardzo dużo herbaty i kawy, dostarczam dużo błonnika; a co gorsze - wszystkie objawy zbyt małej ilości żelaza opisane w pierwszym akapicie :(
Muminka00
4 czerwca 2013, 17:36
Temat potraktowany bardzo pobieżnie a przecież sprawy niedokrwistości są bardzo poważne. Raczej opis tego jak zapobiegać niż leczyć. W przypadku badań polecam (poza standardową morfologią i żelazem) sprawdzić poziom ferrytyny. Pomoże to w identyfikacji niedoboru żelaza pomimo dobrych wyników obu poprzednich testów. Takie badanie kosztuje ok 20-30zł a pomaga wykryć wstępne objawy anemii i innych problemów związanych z niedoborem Fe we krwi.
anairda1986
4 czerwca 2013, 17:21
należy pamiętać że biorąc np. Tardyferon należy go brać pół godziny przed jedzeniem. Nie w trakcie, nie od razu po jedzeniu, gdyż wtedy takie go branie nie ma sensu i nie zostaje on odpowiednio przyswajany. temat wydaje mi się mało wyczerpujący.
ulawit
4 czerwca 2013, 12:21
Przydałoby się wymienic trochę więcej produktów, ale ogólnie ciekawie.