- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Tofu to produkt wytwarzany z soi - rośliny strączkowej o wysokiej zawartości białka. Jego asortyment ciągle się powiększa, jest to produkt niezwykle uniwersalny i szeroko stosowany w dietach wykluczających produkty odzwierzęce. Występuje w wielu wariantach - wędzone, naturalne, miękkie, twarde, w sosie chili, w sosie limonkowym i wielu innych. W tym artykule dowiesz się jakie są jego właściwości, czy jest lekkostrawne, oraz kto nie powinien go jeść.
Wartości odżywcze tofu różnią się w zależności od konkretnego producenta. Najczęściej jednak na półkach znajdziemy produkt o kaloryczności 120-130 kcal/100g. Tofu jest wytworem zasobnym w białko i dostarcza go aż ok. 12-14g. To dużo, biorąc pod uwagę jego stosunkowo niską kaloryczność. Znajdziemy w nim też ok. 7-8g tłuszczu i 2-3g węglowodanów. Kryje w sobie wapń, potas, fosfor, żelazo, cynk i selen oraz witaminy z grupy B. Oprócz wspomnianych, jest też często wzbogacony w wapń czy żelazo. Dzięki temu stanowi dobry zamiennik produktów odzwierzęcych na dietach je ograniczających czy eliminujących.
Jak wiecie, nie ma produktów zdrowych lub nie - to dawka orzeka o tym czy produkt wesprze naszą witalność czy też przysporzy problemów. Tofu jako produkt roślinny korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową. Badania potwierdzają wpływ białka sojowego na zmniejszenie się cholesterolu LDL. Co więcej, tofu jest zasobne w izoflawony sojowe. Ich działanie przyrównuje się do działania estrogenów, których produkcja spada w okresie okołomenopauzalnym, jego regularne spożycie w tym czasie łagodzi objawy menopauzalne. Dodatkowo, dzięki zawartości wapnia będzie korzystnie wpływał na układ kostny - ze szczególnym wskazaniem na kobiety po 50 r.ż - u których ryzyko osteoporozy jest zwiększone.
Jedno z badań oceniające spożycie produktów sojowych, w tym tofu, pokazało, że wyższe spożycie soi może wiązać się z niższym ryzykiem raka prostaty. Inne, że - regularne spożycie tofu może zmniejszać ryzyko raka jelita grubego.
Włączenie tofu do diety może skutkować lepszą kontrolą glikemii. Działa korzystnie na utrzymanie właściwego poziomu we krwi, a także nie pozostaje bez wpływu na poprawę insulinowrażliwości. Dzięki wysokiej zawartości białka jest to produkt dobrze sycący. Przez co, przyniesie też korzyść u osób będących na diecie redukcyjnej.
Warte podkreślenia jest to, że to produkt niezwykle wszechstronny. Jest dobrym zamiennikiem mięsa na diecie wegańskiej, wegetariańskiej czy nabiału na diecie bezmlecznej. Naturalne - ma neutralny smak - dlatego można je przygotować, zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Dzięki temu można wprowadzać je do diety, nie czując, że spożywasz ciągle ten sam produkt.
Tofu to produkt, który na ogół jest dobrze tolerowany. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze - to produkt o raczej niskiej zawartości tłuszczu, po drugie - ponieważ nie zawiera laktozy jest tolerowane przez osoby z jej nietolerancją czy alergią na białko mleka krowiego. Osób zmuszonych do ich wykluczenia jest niestety coraz więcej. Kluczowym jednak aspektem wpływającym na strawność jest stopień jego przetworzenia. Mimo że produkowane z rośliny strączkowej - jest produktem przetworzonym. Na skutek produkcji tofu eliminowane są ciężkostrawne substancje naturalnie występujące w soi, np. oligosacharydy, kwas fitynowy, które w dużej mierze są usuwane wraz z serwatką; saponiny, które na skutek namaczania soi przechodzą do płynu; czy lektyny, które podczas gotowania soi są inaktywowane.
Możesz też spróbować zwiększyć strawność tofu - przygotuj je w formie gotowanej, czy podgrzane na parze, zrezygnuj ze smażenia. Unikaj jego wędzonej wersji, ostrych przypraw, ciężkostrawnych dodatków. Będzie to wpływać na strawność dania z tofu.
W internecie możesz znaleźć mit, o tym, że mężczyźni nie powinni jeść soi, ani produktów z niej wytworzonych. Wszystko ze względu na podobieństwo izoflawonów sojowych do estrogenów, które w nadmiarze zaburzają męską gospodarkę hormonalną. “W nadmiarze” jest tu dobrym określeniem, bowiem, by miało to niekorzystny wpływ mężczyzna musiałby spożywać ok. 0,5kg tofu dziennie (nie wliczając innych produktów sojowych, zatem uwzględniając inne prod. sojowe dawka musiałaby być odpowiednio mniejsza). Niemniej, w mniejszych porcjach, nie codziennie, także ta “silniejsza” płeć może cieszyć się jego zdrowotnymi aspektami, opisanymi w punkcie “Czy tofu jest zdrowe?”
W zbyt dużych ilościach nie jest to też produkt wskazany przy problemach z tarczycą. Wspomniane wcześniej izoflawony sojowe mają zdolność wychwytywania jodu z organizmu, “podkradając” tym samym ten ważny dla tarczycy pierwiastek. W wyniku czego nie może on zostać wykorzystany do produkcji hormonów tarczycy. Nie oznacza to jednak, żeby z tofu rezygnować. Warto jednak jeść je w umiarkowanych ilościach i w późniejszych posiłkach (oddalonych od wzięcia leku).
Tofu powinny unikać osoby z nietolerancją soi. I jest to właściwie jedyne silne wskazanie do jej eliminacji. W pozostałych przypadkach liczy się dawka oraz częstotliwość.
tofu wartości odżywcze, czy tofu jest zdrowe, czy tofu jest lekkostrawne, tofu właściwości, tofu właściwości odżywcze (90), tofu białko, tofu składniki odżywcze , kto nie powinien jeść tofu, tofu co to takiego
Komentarze