Skąd się biorą zmiany skórne i czy mogą być groźne?
Zmiany skórne mogą być płaskie lub wypukłe. Mogą towarzyszyć nam od dzieciństwa albo pojawiać się nagle w późniejszym wieku. Zmiany skórne powstają pod wpływem różnych czynników – zarówno zewnętrznych, pochodzących ze środowiska, w którym żyjemy, jak i wewnętrznych, zachodzących w naszym organizmie. Do najczęstszych przyczyn powstawania zmian skórnych należą:
- ekspozycja skóry na słońce (przebarwienia i pieprzyki),
- infekcje wirusowe (kurzajki, brodawki wirusowe),
- zaburzenia hormonalne (trądzik pospolity, melasma),
- zaburzenia gospodarki węglowodanowej w organizmie (przebarwienia, rogowacenie ciemne),
alergie (wysypka, pokrzywka).
W ciągu całego życia na ludzkiej skórze może powstawać wiele zmian skórnych. Niektóre z nich są tymczasowe i po wyeliminowaniu czynnika (np. alergenu), znikają. Inne towarzyszą nam prawie niezmienione przez całe życie (np. znamiona). Większość zmian skórnych nie ma wpływu na nasze zdrowie. Są jednak takie zmiany, które mogą sygnalizować, że w naszym organizmie dzieje się coś złego, dlatego zawsze należy konsultować ze specjalistą niepokojące zmiany skórne.
Wskazania do laserowego usuwania zmian skórnych
Laserowe usuwanie zmian skórnych to skuteczny sposób na pozbycie się łagodnych zmian skórnych – wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Krakowie. Metoda ta sprawdza się m.in. w przypadku: pieprzyków, znamion, kurzajek, włókniaków, przebarwień. Wskazaniem do ich likwidacji są zazwyczaj względy estetyczne. Lekarze zalecają też usuwanie łagodnych zmian skórnych, które narażone są na urazy mechaniczne czy na ekspozycję słoneczną.
Wypukłe znamiona, które znajdują się w takich miejscach, jak szyja czy tułów mogą ulegać podrażnieniom na skutek ocierania się o bieliznę, czy biżuterię. Pieprzyki na twarzy i dekolcie wystawione są na działanie promieniowania UV, przez co w przyszłości mogą ulec zmianom nowotworowym. Dlatego warto rozważyć usunięcie nawet niegroźnych zmian skórnych, zwłaszcza, że zabieg laserowy jest szybki i mało inwazyjny.
Na czym polega usuwanie zmian skórnych laserem?
Usuwanie zmian skórnych wykonywane jest przez lekarza. Specjalista sięga w tym celu po specjalny laser frakcyjny. Tryb pracy tego urządzenia zostaje dostosowany do rodzaju, głębokości i wielkości usuwanego znamienia. Przed jego zastosowaniem na skórę nakładana jest maść przeciwbólowa. Po zetknięciu z uwodnioną tkanką laser powoduje jej odparowanie, czego efektem jest powierzchniowy strupek, który odpada po kilku dniach, odsłaniając zaróżowiony naskórek. Metoda ta jest praktycznie bezkrwawa (dzięki działaniu koagulacyjnemu lasera) i nie pozostawia po sobie blizn ani przebarwień.
Już podczas jednego zabiegu laserowego usuwania zmian skórnych można pozbyć się niewielkich znamion i pieprzyków. W przypadku rozleglejszych zmian barwnikowych konieczne może okazać się zastosowanie serii zabiegów. O liczbie i częstotliwości wykonywania sesji decyduje lekarz.
W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-krakow/