Jak powstaje reakcja alergiczna?
Alergia oczu to bardzo powszechna dolegliwość, która często współwystępuje z nieżytem nosa i ogólnym osłabieniem organizmu. Stan zapalny oczu jest wywołany przez jeden lub kilka alergenów, które powodują, że organizm wytwarza przeciwciała. W efekcie dochodzi do pobudzenia komórek tucznych w oku i wydzielenia histaminy. Jej nadmiar w organizmie prowadzi do wystąpienia różnego rodzaju dolegliwości. Choroby oczu o podłożu alergicznym mogą mieć postać ostrą, okresową lub przewlekłą.
Jakich alergenów należy unikać?
Z roku na rok coraz więcej osób wykazuje nadwrażliwość na różnego rodzaju alergeny. Pyłki wydzielane przez trawy, drzewa w okresie kwitnienia i niektóre grzyby wnikają do oczu i wywołują podrażnienie. Uczulenie na poszczególne alergeny można sprawdzić poprzez wykonanie badań krwi. Alergia oczu to częsta reakcja na kontakt z dużą ilością kurzu, sierścią zwierząt lub wybranymi kosmetykami. Łzawienie i świąd mogą wywołać także popularne środki czystości. Choroby oczu negatywnie wpływają na jakość życia, dlatego to ważne, aby pacjenci w miarę możliwości unikali kontaktu z alergenami.
Jak rozpoznać alergiczne zapalenie spojówek?
Reakcja alergiczna może być bardzo gwałtowna i wówczas konieczne będzie podanie odpowiedniego sterydu. Jednak najczęściej objawy są umiarkowane i bardzo przypominają zwykły stan zapalny lub przeziębienie. Choroby oczu wywołane alergenami powodują:
- świąd
- łzawienie
- opuchliznę
- pieczenie
- zamazane widzenie
- światłowstręt
Alergia oczu wymaga odpowiedniego leczenia. Gdy pojawią się niepokojące objawy, pacjent powinien zgłosić się do lekarza, aby wykonać testy i sprawdzić, co jest przyczyną jego problemów.
Jak powinno przebiegać leczenie?
Choroby oczu o podłożu alergicznym często mają charakter przewlekły. W trakcie leczenia trzeba stosować leki przeciwhistaminowe, preparaty na wzmocnienie odporności oraz krople do oczu z hialuronianem sodu i środkiem łagodzącym. Osoby, które noszą szkła kontaktowe, powinny wybrać płyn do soczewek o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Niezwykle istotna będzie także prawidłowa higiena oczu i unikanie miejsc, w których występują alergeny. Skuteczne leczenie sprawi, że alergia oczu nie wpłynie negatywnie na życie pacjenta.
Reakcja alergiczna może bardzo przypominać popularne choroby oczu, ponieważ towarzyszą jej podobne objawy. Poprawna diagnoza pozwoli szybko wdrożyć odpowiednie leki i preparaty, dzięki którym pacjent od razu poczuje ulgę. Alergia oczu nie musi ograniczać codziennej aktywności osób nią dotkniętych. Stosując się do zaleceń lekarskich i korzystając z ogólnodostępnych środków pielęgnacyjnych, można w porę zahamować reakcję alergiczną.