Czy niebieskie światło negatywnie wpływa na oczy?
Regularne przyjmowanie dużych ilości światła niebieskiego ma destrukcyjny wpływ na narząd wzroku. W XXI wieku człowiek spędza wiele godzin przed ekranami pracując, a później relaksując się. Dlatego warto jest zastanowić się nad działaniami profilaktycznymi, aby uniknąć cyfrowego zmęczenia wzroku. Promieniowanie generowane przez urządzenia elektroniczne zaburza procesy metaboliczne, które zachodzą w siatkówce oka. Jest to miejsce kluczowe dla poprawnej interpretacji bodźców wzrokowych. W konsekwencji wydzielana jest większa liczba wolnych rodników, które stopniowo doprowadzają do zniszczenia fotoreceptorów. Są to receptory niezbędne do odbioru bodźców wzrokowych.
Regularne korzystanie z urządzeń elektronicznych doprowadza także do nadmiernego włączania procesów mających za zadanie ogniskowanie oraz utrzymywanie widzenia obuocznego. W konsekwencji doprowadza to do nieprawidłowego funkcjonowania oczu oraz pojawienia się cyfrowego zmęczenia. Problem ten dotyka coraz większej ilości osób na całym świecie. Obecnie statystyki wskazują, że niemal 70% osób dorosłych posiada ten problem. Jeśli chodzi o osoby na co dzień pracujące z komputerem, jest to aż 90%.
Jak dodatkowo nawilżyć oczy?
Ograniczenie korzystania z urządzeń cyfrowych często jest trudne lub niemożliwe. Dotyczy to zwłaszcza aktywności zawodowej. Istnieje jednak kilka metod, które mogą dodatkowo nawilżyć oczy oraz poprawić ich kondycję. Praktykowanie takich dobrych nawyków w dłuższej perspektywie zdecydowanie poprawi jakość widzenia oraz obniży ryzyko wystąpienia cyfrowego zmęczenia oczu. Wielu okulistów wskazuje, że najlepszą metodą będzie zastosowanie się do zasady 3 „P”:
- Popatrz w dal- specyficzna budowa narządu wzroku umożliwia jego odpoczywanie, kiedy koncentruje się na obiektach położonych w dalszej przestrzeni. Dlatego warto jest koncentrować wzrok na elementach umieszczonych chociażby za oknem, aby dać odpocząć oczom.
- Pomrugaj- jest to jedna z najłatwiejszych metod nawilżania oczu. Podczas pracy z wykorzystaniem urządzeń cyfrowych często zapomina się tej prostej czynności. W konsekwencji częstotliwość mrugania jest znacznie rzadsza. Negatywnie wpływa to na stan nawilżenia oka, prowadząc do jego wysuszenia. Objawia się to bólem, zaczerwienieniem lub swędzeniem.
- Przerwij pracę- to podstawowe działania profilaktyczne, które obniża ryzyko wystąpienia cyfrowego zmęczenia oczu. Polega na podzieleniu pracy na kilka interwałów. Przykładowo na pracowanie z komputerem przez godzinę, a następnie zrobienie sobie kilkuminutowej przerwy.
Dodatkowo można również stosować krople do oczu. Jeśli chodzi o relaksowanie się, warto wyjść na zewnątrz i ograniczyć korzystanie z elektroniki.
Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/cyfrowe-zmeczenie-oczu-czyli-jak-wlasciwie-korzystac-z-technologii/, a także na stronę https://www.krio.org.pl/ w celu znalezienia najlepszego specjalisty.
Komentarze