Artykuł partnera


Czym jest rwa udowa?

Rwa udowa należy do korzeniowych zespołów bólowych. To zespół objawów związanych z podrażnieniem lub uciskiem na korzenie nerwowe, które tworzą nerw udowy. Natężenie dolegliwości w dużej mierze zależy od stopnia ucisku na nerw. Różny też jest przebieg choroby. U niektórych osób ból pojawia się nagle, bez wyraźnej przyczyny, a u innych narasta stopniowo, powodując coraz większy dyskomfort.

Czy ból jest jedynym objawem rwy udowej?

Objawy rwy udowej to przede wszystkim dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa. Najczęściej promieniują one do kończyny dolnej, ponieważ tak właśnie przebiega uciśnięty nerw. Wiele osób skarży się także na objawy towarzyszące jak zaburzenia czucia, drętwienie, mrowienie czy wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych. W zaawansowanych przypadkach pojawiają się trudności z poruszaniem się, które prowadzą do stopniowego osłabienia mięśni, ich przykurczów, a także niedowładów. Właśnie dlatego nie należy lekceważyć niepokojących objawów i skontaktować się ze specjalistą, który określi właściwe leczenie i rehabilitację.

Leczenie rwy udowej

Leczenie rwy udowej polega na połączeniu farmakoterapii z leczeniem niefarmakologicznym. W doraźnym łagodzeniu objawów sprawdzają się leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Szybkim działaniem wykazują się te, których substancją czynną jest ketoprofen. Należy pamiętać, że są one przeznaczone do krótkotrwałego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Do metod niefarmakologicznych zalicza się odpoczynek w pozycji leżącej na równym podłożu, fizykoterapię i odpowiednio dobraną rehabilitację. Odpowiednio wdrożone ćwiczenia pozwalają wzmocnić mięśnie, co jest bardzo istotne w profilaktyce napadów rwy udowej. Ważne jest utrzymywania odpowiedniej masy ciała i regularna aktywność fizyczna.

Rehabilitacja w przypadku rwy udowej

Rehabilitacja przy rwie udowej powinna rozpocząć się po ustąpieniu ostrej fazy, czyli po zmniejszeniu się dolegliwości bólowych i musi być prowadzona pod kontrolą specjalisty. Nie rekomendowany jest dobór ćwiczeń na własną rękę, ponieważ źle prowadzone rehabilitacja może przynieść więcej szkody niż pożytku. Poza ćwiczeniami wzmacniającymi, rozciągającymi i aktywującymi poszczególne partie mięśni, dobrze sprawdzają się masaże, ale też ćwiczenia w wodzie. Wzmocnione mięśnie pozwalają nam utrzymać prawidłową sylwetkę, zwłaszcza w momencie wysiłku fizycznego, kiedy kręgosłup jest szczególnie podatny na przeciążenia.


Artykuł partnera