Szczotkowanie ciała na sucho ma swoje korzenie w czasach starożytnych
Wieki temu większość cywilizacji wypracowała różne rytuały polegające na pielęgnowaniu i upiększaniu skóry. W starożytnej Grecji używano do tego celu metalowych skrobaków, którymi pocierano ciało. W Ayurwedzie popularny był rytuał „garshana” polegający na masowaniu skóry przed kąpielą jedwabnymi lub lnianymi rękawicami.
Finowie do dziś używają do polepszenia stanu skóry gałązek brzozy, którymi omiatają swoje ciała w trakcie pobytu w saunie. W Japonii i Chinach stosowano do pocierania ciała suche owoce trukwy ostrokątnej bądź egipskiej. Wysuszone owoce trukwy znane obecnie bardziej pod nazwą Luffa są nadal dostępne w sprzedaży. Możemy je więc z powodzeniem stosować do masażu na sucho.
Skóra to największy organ naszego ciała
U dorosłego człowieka powierzchnia skóry zajmuje około 2 m kwadratowe. Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, jaką jest naskórek, ulega notorycznemu złuszczaniu. Dziennie pozbywamy się jego starszych i niepotrzebnych warstw w ilości kilku gramów, co rocznie daje nawet około 2 kg. Większa część procent kurzu w naszych domach to martwe komórki naskórka.
Dzięki temu, że naskórek ulega nieustannemu złuszczaniu, skóra ma możliwość odnowy w regularnych cyklach wynoszących około 28 dni. To dobra wiadomość dla tych wszystkich, którzy chcieliby poprawić wygląd swojej skóry. Na jej kondycję ma wpływ wiele czynników, a te nad którymi mamy kontrolę – to sposób odżywiania oraz pielęgnacja. Jeżeli zadbamy o te dwa elementy, w miesiąc możemy odzyskać całkiem nową, ładną skórę.
Szczotkowanie ciała na sucho to szybki sposób na poprawę stanu skóry
Jeżeli mamy zastrzeżenia do wyglądu naszej skóry i do tej pory poświęcałyśmy jej niewiele uwagi, nadeszła pora na zmianę nastawienia. Stan skóry jest naszą zewnętrzną wizytówką. W lecie nie będziemy już mogły ukryć jej niedoskonałości pod kilkoma warstwami ubrań.
Jeśli wiemy już, że skóra ulega odnowieniu w około miesiąc czasu, pora wziąć sprawy – a raczej szczotkę – w swoje ręce i zacząć działać! Wystarczy, że poświęcimy na rytuał szczotkowania od 5 do 10 minut dziennie, a pierwsze efekty pojawią się już nawet po tygodniu. Po trzydziestu dniach dzięki tej prastarej metodzie pielęgnacji nasza skóra odzyska promienny wygląd, stanie się wybitnie gładka i miła w dotyku.
9 powodów dlaczego warto stosować masaż szczotką na sucho
1. Naturalny peeling – podczas szczotkowania ciała usuwamy martwe komórki naskórka, co sprzyja wygładzeniu skóry. Dzięki temu zabiegowi jest ona również lepiej przygotowana na nawilżanie i wchłanianie dobroczynnych składników odżywczych zawartych w balsamach lub naturalnych olejkach. Nie zdziwmy się, jeżeli po wyszczotkowaniu ciała na sucho ujrzymy w naszej łazience pokłady kurzu – to nasz stary, niepotrzebny naskórek. W jego miejsce powstanie nowy, bardziej zdrowszy i ładniejszy. Masaż szczotką na sucho przyspieszy odnowę pięknej skóry.
2. Stymuluje lepsze krążenie krwi – około 1/3 krwi przepływającej przez nasze ciało dociera do skóry. Jeżeli prowadzimy siedzący tryb życia komórki skóry nie będą zbyt dobrze odżywione przez słabszą cyrkulację. Masaż szczotką na sucho jest świetnym sposobem na pobudzenie krążenia krwi w skórze. Dzięki lekkiemu podrażnieniu podczas takiego szczotkowania nasza skóra będzie odrobinę zaczerwieniona. To znak, że krew zaczęła w niej krążyć w większym natężeniu. W ten sposób składniki odżywcze roznoszone przez krew dotrą do skóry szybciej i skuteczniej.
3. Wspiera układ limfatyczny – który odpowiedzialny jest za oczyszczanie ciała z toksyn i niepotrzebnych produktów przemiany materii. Limfa krąży dzięki ruchom mięśni. Jeżeli siedzimy zbyt długo, jesteśmy z natury małoruchliwi – limfa staje się gęsta, bardziej śluzowata i może nie spełniać swoich funkcji. Obciążeni toksynami stajemy się ociężali, ospali, napuchnięci i bez energii. Masaż szczotką na sucho doskonale pobudza krążenie limfy, dzięki czemu usuwanie toksycznych substancji staje się wydajniejsze i szybsze.
4. Dodaje energii i wprawia w dobry nastrój – być może dzieje się tak dzięki zwiększonemu krążeniu krwi lub limfy. Dodatkowo świadomość, że poświęcamy kilka minut na troskę o swoje ciało, jest dla nas pozytywnym zastrzykiem energetycznym. Jeżeli wykonamy taki masaż szczotką na sucho z samego rana, obudzimy się szybciej niż po wypiciu pierwszej kawy 😉 Dodatkowo można wykonywać ten rytuał przy akompaniamencie ulubionej muzyki, dzięki której szczotkowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze. Kojarząc masaż szczotką na sucho z dużą dawką frajdy, jest szansa, że zostaniemy przy tym nawyku na dłużej.
5. Może być jednym z elementów kuracji antycellulitowej – większość opisów szczotkowania na sucho wymienia jako jedną z jego zalet – redukcję cellulitu. Nie ma jednak potwierdzonych badań na ten temat, więc skuteczność tylko i wyłącznie samego masażu szczotką w pozbyciu się cellulitu jest wątpliwa. Być może w pierwszym stadium tego problemu, kiedy cellulit nie jest jeszcze zbyt widoczny i utrwalony – udało się niektórym kobietom pozbyć pomarańczowej skórki. W innych przypadkach kuracja antycellulitowa obejmuje różne praktyki, takie jak zmianę diety, wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, kremy ujędrniające i poprawę krążenia krwi. Ten ostatni element możemy stymulować właśnie dzięki szczotkowaniu ciała.
6. Poprawia kondycję skóry podczas odchudzania – nic tak nie wprawia nas w gorszy nastrój jak wisząca skóra pozbawiona blasku. Niestety może się zdarzyć, że podczas zbyt gwałtownego odchudzania skóra będzie brzydka, luźna i wyglądająca nieestetycznie. Na ratunek przychodzi wtedy szczotka, dzięki której możemy pobudzić skórę do szybszej regeneracji i metamorfozy. Liczy się konsekwencja, regularność i kompleksowe podejście do tematu. Pamiętajmy, że sam masaż szczotką nie jest w stanie zapobiec wiszącej skórze, jeżeli nie mamy pod nią mięśni, które mogłyśmy tracić odchudzając się zbyt szybko na diecie o bardzo niskiej kaloryczności.
7. Pomaga w kuracji skóry cierpiącej na rogowacenie okołomieszkowe – z języka łacińskiego problem ten zwie się keratosis pilaris i polega na nadmiernym rogowaceniu ujść mieszków włosowych, które są zablokowane przez nadmiar keratyny. Na skórze pojawiają się wtedy drobne grudki, suche skórki i zgrubienia o ciemniejszym zabarwieniu. Mogą one wystąpić na ramionach, pośladkach, udach i łydkach. Potocznie nogi objęte tym schorzeniem nazywane są „strawberry legs”, a jeśli problem dotyczy większej powierzchni ciała, bywa nazywany „chicken skin”. Masaż szczotką na sucho usuwa martwy naskórek wraz z nadmiarem keratyny, odblokowując tym samym ujścia mieszków włosowych. Kuracja kerotisis pilaris bywa wieloetapowa, a jednym z ważnych jej składników jest peeling, który możemy wykonać właśnie poprzez szczotkowanie ciała.
8. Zabieg ten jest ekologiczny i minimalistyczny – jedynym elementem, w który musimy zainwestować jest dobra szczotka. Oszczędzamy więc na drogich peelingach, nie zanieczyszczamy zużytymi tubkami po kosmetykach planety. I co najważniejsze – używamy tej samej szczotki przez bardzo długi okres czasu. Minimalizm i ekologia w pigułce.
9. Spalamy kalorie podczas szczotkowania – pojęcie NEAT jest nam bardziej znane dzięki mojemu ostatniemu artykułowi. Być może szczotkowanie ciała na sucho nie będzie aż takim spontanicznym ruchem, jeżeli go sobie zaplanujemy 😉 Z pewnością jednak 10 minut energicznego pocierania skóry szczotką przyczyni się do zwiększonego, całodobowego bilansu energetycznego. Liczy się każda aktywność, nawet ta trwająca zaledwie kilka minut.
W jaki sposób wykonujemy masaż szczotką na sucho?
Zaczynamy od prawej stopy i posuwistymi ruchami szczotkujemy łydkę, udo, prawy pośladek. Po czym zmieniamy nogę i w ten sam sposób postępujemy z drugą nogą. W następnej kolejności masujemy szczotką prawą dłoń i rękę – od strony zewnętrznej i wewnętrznej. To samo wykonujemy na lewej ręce.
Bardzo ważne jest, żeby dostosować odpowiedni poziom ucisku. Jeżeli jest to nasz pierwszy raz w życiu lub pierwszy raz po długiej przerwie nieszczotkowania – warto stosować delikatny nacisk, żeby nie uszkodzić skóry.
Brzuch masujemy ruchami kulistymi, zgodnie ze wskazówkami zegara. Piersi i dekolt oraz szyja mają cieńszą skórę, więc tutaj trzeba szczególnie uważać i robić to delikatnie. Jeżeli mamy szczotkę na kiju, możemy wymasować również plecy.
Może się zdarzyć, że pierwszy raz nie będzie należał do najprzyjemniejszych, ponieważ skóra musi się do tego rytuału przyzwyczaić. Z każdym dniem powinno być coraz łatwiej i przyjemniej 😊 Na początek czas szczotkowania powinien więc być krótszy – 5 min. Później można go podwoić.
Jakie są przeciwwskazania do szczotkowania?
- jeżeli posiadamy znamiona, brodawki i pieprzyki - należy je omijać podczas zabiegu
- jeżeli cierpimy na choroby skóry, takie jak trądzik, egzema, łuszczyca
- podczas występowania grzybicy skóry - jeśli są to małe fragmenty, to możemy omijać je podczas szczotkowania
- jeżeli na skórze są rany, podrażnienia, oparzenia
- jeżeli mamy żylaki i skłonność do pękania naczynek
W razie wątpliwości, zawsze należy zasięgnąć opinii lekarzy specjalistów.
Co koniecznie należy zrobić po szczotkowaniu ciała?
Bardzo ważnym krokiem po masażu szczotką na sucho jest prysznic, dzięki któremu zmyjemy z ciała resztki martwego naskórka. Jeżeli jesteśmy zmotywowane do szybszych efektów, możemy zastosować prysznic naprzemienny: ciepły i zimny, co jeszcze bardziej pobudzi krążenie i procesy regeneracyjne w skórze.
Po takim orzeźwiającym natrysku konieczne jest zastosowanie balsamów lub olejków nawilżających. Jeżeli cierpimy na keratosis pilaris polecane są kremy z mocznikiem i witaminą A, które dokładnie odżywią i nawilżą naszą skórę.
Jaką szczotkę wybrać do masażu na sucho?
Najlepsze są oczywiście te z naturalnego włosia. Dość popularne są szczotki tampico, czyli z włosiem z agawy. Wybór akcesoriów w tym temacie jest ogromny. Kształt szczotek bywa bardzo zróżnicowany. Można wypróbować również Luffę, wspomnianą na początku artykułu. Rękawice ze sznurka sizalowego (z agawy karaibskiej) też nadają się do tego typu praktyki. Poniżej przedstawiam Wam moje osobiste akcesoria do masażu na sucho.
Pamiętajmy o tym, żeby raz na tydzień swoją szczotkę myć w szamponie do włosów dla dzieci lub innym, łagodnym detergencie, żeby uniknąć gromadzenia się martwego naskórka, bakterii lub grzybów.
Podsumowanie
Temat szorowania ciała na sucho jest stary jak świat i ludzie na nim żyjący, którzy od zawsze dbali o swoją skórę. Dziś mamy dostęp do licznych metod pielęgnacji skóry, tych bardziej naturalnych i tych mniej. Masaż szczotką na sucho wydaje się być zabiegiem dość prostym. Wystarczy fajna szczotka w dłoni ... i do dzieła: szur, szur, szur 😉 Szczotkujmy nasze ciała, żeby cieszyć się wibrującą, gładką, promienną skórą na nadchodzące lato i kolejne pory roku. Mam nadzieję, że każda z nas będzie tym rytuałem i jego efektami zachwycona.
Komentarze
tara55
22 czerwca 2022, 17:59
Może zacznę masować systematycznie moje ciało. Mam wałeczek ze spiczastymi wypustkami i rękawicę do masażu, którą dostałam pod choinkę. Dziękuję za artykuł i przypomnienie tej czynności.
pinia0
12 czerwca 2022, 00:33
Jest wspomniane o omijaniu żylaków,interesuję się tematem i są artykuły że w takim wypadku lepiej w ogóle nie szczotkować kończyn dolnych. Już A. Lewandowska była za to krytykowana . Tutaj w artykule jak dla mnie brak merytoryki:/
Naturalna!
Redaktor
12 czerwca 2022, 08:38
Dziękuję za doprecyzowanie! Rzeczywiście "omijanie" nie znaczy tego samego co "unikanie". Przytomność czytelników i uwagi w temacie zawsze mile widziane. Źródła, z których korzystałam omawiały w podobny sposób ten aspekt, nie przyjrzałam się temu problemowi dogłębniej. Teraz sprawdziłam opinię flebologów i odradzają szczotkowanie przy żylakach. Prawda. Raz jeszcze dziękuję za zwrócenie uwagi i przepraszam za wprowadzenie w błąd. Tekst poprawię, żeby było bardziej merytorycznie 😊
gaja102
10 czerwca 2022, 18:02
Dzięki za przypomnienie o plusach szczotkowania na sucho. Rano szczotka poszła w ruch i mam nadzieję, ze rytuał pozostanie ze mną na długo. Artykuł fajnie napisany . Pozdrawiam .
mania131949
9 czerwca 2022, 17:53
Jednak przeczytałam :-)))) I nawet znalazłam coś dla siebie.:-))).