Serce rośnie, kiedy czytamy kolejne doniesienia z Ukrainy mówiące o tym, jak dzielnie nasi sąsiedzi odpierają rosyjską agresję. Jednocześnie pokładamy olbrzymią wiarę i nadzieję w to, że niewyobrażalne cierpienie setek tysięcy niewinnych osób zakończy się jak najszybciej.
Jesteśmy dumni z tego, jak nasi rodacy zaangażowali się we wsparcie dla Ukrainy. Spółka Fitatu również nie pozostaje głucha na apele o pomoc. Wiemy, jak ważna jest pomoc tu i teraz, w tym momencie, dlatego cały nasz zespół od kilku dni jest zaangażowany w działania na wielu płaszczyznach, od zbiórek finansowych, materialnych, przez mieszkania i transport dla osób z Ukrainy, po wsparcie organizacyjne.
Planujemy też większą zbiórkę na samej Vitalii, ale pracujemy jeszcze nad scenariuszem, który pozwoli na realną i skuteczną pomoc, a ta będzie potrzebna naszym sąsiadom jeszcze przez wiele miesięcy. Podobny model pomocy zastosowaliśmy w przypadku przekazania środków dla Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu w trakcie pandemii. Oficjalny komunikat marki Vitalia.pl wraz z możliwością wsparcia naszej inicjatywy pojawi się w połowie marca.
Oficjalne zbiórki
Udostępniamy także listę oficjalnych zbiórek oraz innych możliwości wsparcia, jednocześnie przypominając o każdorazowej weryfikacji stron na które wpłacamy środki - niestety tak ważne akcje są często wykorzystywane przez internetowych oszustów, nakłaniających m.in. do wpłacania kryptowalut lub tokenów. Poniżej lista zweryfikowanych zbiórek:
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej - https://pcpm.org.pl/ukraina
Caritas - https://caritas.pl/
Polski Czerwony Krzyż - https://pck.pl/na-pomoc-ukrainie/
UNICEF - https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-ukrainy
Fundacja Pomagam.pl - https://pomagam.pl/solidarnizukraina
Fundacja Siepomaga - https://www.siepomaga.pl/ukraina
Polska Akcja Humanitarna - https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina
Bardzo dużo informacji o możliwościach wsparcia, nawet jako osoby prywatne, znajdziecie także na stronie: https://pomagamukrainie.gov.pl/. Jest tam między innymi lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi):
Odzież i okrycie
- Koce zwykłe i termiczne
- Śpiwory
- Podkładki od materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
- Materace
- Ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie)
- Płaszcze przeciwdeszczowe
Środki higieny i czystości
- Płyny do kąpieli/ pod prysznic/ mydło
- Dezodoranty
- Pasta do zębów
- Szczoteczki do zębów
- Grzebienie
- Bielizna damska, męska, dziecięca
- Podpaski
- Pampersy
- Pieluchy dla dorosłych
- Papier toaletowy i ręczniki papierowe
- Ręczniki (w tym z mikrofibry)
- Worki na śmieci
- Środki dezynfekujące/ alkohol do dezynfekcji
- Maski filtrujące i jednorazowe
Żywność
- Woda
- Żywność do szybkiego przygotowania (instant)
- Batony (w tym energetyczne)
- Bakalie, orzechy
- Konserwy
- Makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
- Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)
Inne
- Zapałki
- Baterie, powerbanki
- Oświetlenie, w tym latarki
- Świece
- Zestawy pierwszej pomocy
Z uwagi na ogromną mobilizację osób biorących udział w zbiórkach, zwłaszcza w dużych miastach, warto upewnić się wcześniej na które produkty i środki jest aktualnie największe zapotrzebowanie.
Lokalne punkty często organizują także zbiórkę leków i wyrobów medycznych, ale warto zapoznać się z tymi wytycznymi bezpośrednio na ich stronach lub w mediach społecznościowych (tutaj link do sprawdzonej już przez nas poznańskiej inicjatywy: https://www.instagram.com/inkubatorkulturypireus/).