Spis treści:
- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Mleka Roślinnego. Napoje roślinne stają się coraz popularniejsze, nie tylko wśród wegan. Korzystają z nich także osoby z nietolerancją laktozy, czy te chcące chronić środowisko. Jakie napoje roślinne wybierać? Na co uważać?
Zgodnie z prawem żywnościowym Unii Europejskiej właściwa nazwa dla tej grupy produktów to napoje roślinne. Słowo „mleko” jest zarezerwowane wyłącznie dla produktów, uzyskanych z udoju zwierząt. Natomiast potocznie przyjęło się także korzystać z określenia „mleka roślinne”.
Coraz więcej sklepów oferuje szeroką gamę różnych napojów roślinnych. Każdy z nich posiada nieco inne właściwości:
Który z nich wybrać? To zależy od Waszych preferencji :) Wypróbujcie każdy i sprawdźcie, który najbardziej odpowiada Waszym upodobaniom smakowym.
Napoje roślinne jako zamiennik dla mleka krowiego stanowią ważne źródło wapnia w diecie. Można je wykorzystać do różnych potraw np. owsianek, jaglanek, deserów, koktajli, sosów, czy jako dodatek do kawy. Największą popularnością cieszą się wśród osób na diecie wegańskiej. Jednak mogą z nich także korzystać osoby posiadające nietolerancję laktozy, alergię na białka mleka krowiego, matki karmiące piersią dzieci z alergią na białka mleka krowiego.
Część napojów roślinnych może być spożywana przez osoby posiadające dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, będące na diecie FODMAP. Kolejną grupą chętnie korzystającą z tych produktów są osoby dbające o środowisko. Rezygnacja z mleka krowiego na rzecz napojów roślinnych ma znaczący wpływ na zmiany klimatu, ponieważ hodowle zwierząt prowadzą do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych.
Izoflawony sojowe nie wpływają negatywnie na gospodarkę hormonalną mężczyzn. Wręcz przeciwnie, część badań wskazuje, że mogą być korzystne w prewencji raka prostaty. Napoje sojowe i inne produkty sojowe mogą być składnikiem diety dla mężczyzn.
Arsen jest metalem ciężkim, który dostarczony do naszego organizmu w nadmiarze ma działanie toksyczne. W żywności znajdziemy go głównie w ryżu, rybach oraz owocach morza. Czy należy więc zrezygnować ze spożywania napojów ryżowych?
Wśród dorosłych średnie spożycie arsenu jest znacznie mniejsze niż najniższa dawka mogąca wywołać negatywne dla zdrowia skutki. Pamiętajmy, że tak jak z każdym produktem najważniejszy jest rozsądek i umiar. Natomiast, zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) nie należy podawać napojów ryżowych niemowlętom i małym dzieciom, w celu ograniczenia narażenia na arsen.
Składniki: 300 g suchych ziaren soi, woda, erytrol,
Przygotowanie:
Stworzyliśmy dla Was listę 9 różnych napojów roślinnych, charakteryzujących się dobrym składem. Każdy z tych produktów jest wzbogacony w wapń. Uwzględniliśmy te produkty, które są dostępne w większości popularnych sklepów.
Bibliografia:
Komentarze
Zegaromaniak
26 sierpnia 2021, 12:29
Uwielbiam napoje roślinne!