- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
W torbie ląduje rakieta do squasha, porządne buty na halę i wygodny strój sportowy. Kalendarz w smartfonie przypomina „za pół godziny trening” - trzask drzwi samochodu, krótka przejażdżka, parking, szatnia, przywitanie z partnerem i… No właśnie, jakie są zasady gry w squasha, czy warto zacząć przygodę z tym sportem i komu przypadnie taka aktywność fizyczna do gustu? Sprawdzamy!
6 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu. Cofnijcie się na chwilę wspomnieniami do czasów szkolnych - czy u Was, zamiast lekcji, z okazji Dnia Sportu też organizowane były szkolne zawody sportowe? :)
Z tej okazji przygotowaliśmy artykuł, w którym omówimy:
Dzisiejszy materiał będzie takim szybkim wprowadzeniem do podstaw dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji w squasha grać, a być może szukają jakiejś dyscypliny odpowiedniej dla siebie. Zaczynamy!
Na czym polega squash? Tłumacząc to w najprostszych słowach, jest to gra dwóch osób, polegająca na naprzemiennym odbijaniu piłki od ściany. Trzeba wykonywać odbicia tak, aby maksymalnie utrudnić ponowne odbicie przeciwnikowi, jednocześnie nie przeszkadzając mu w tym swoją osobą. Kąśliwi nazywają go sportem nie dla gentlemanów, ponieważ wygrywa ten, który swoim uderzeniem przechytrzy przeciwnika.
Jest też kilka atrybutów, z którymi związany jest squash: rakieta, specjalne linie namalowane na ścianie przedniej i oczywiście piłka. W wielu przypadkach stosuje się porównania do tenisa, ze względu na grę rakietą, ale w rzeczywistości jest tu tyle samo podobieństw, co różnic. Najważniejszą z nich jest ta, że squash wymaga dodatkowego myślenia przestrzennego w związku z tym, że elementem strategii gracza może być użycie na przykład ścian bocznych czy tylnej.
Punktacja: seta gramy do 11 punktów, z tym że na koniec zwycięzca musi wykazać dwupunktową przewagę nad przeciwnikiem. Gra toczy się do 2 lub 3 wygranych setów
Trudno nam w sposób książkowy przedstawić wszystkie zasady gry w squasha tak, aby czytelnik nie pogubił się w gąszczu definicji i zależności. Dlatego przede wszystkim przekażemy taką informację: squash to sport bardzo intuicyjny i szybki do opanowania w sposób naturalny. Pojęciami, z którymi na pewno warto się zapoznać przed pierwszą rozgrywką to "let" i "stroke" - oznaczają one przerwanie punktu i określenie faulu bądź powtórzenia.
Najważniejszy jest serwis, który można wykonać tylko raz (nie ma powtórek w przypadku błędu), pilnując, aby w jego trakcie chociaż jedną stopą być w polu serwisowym namalowanym na korcie. Dwie linie - na górze autowa, pośrodku serwisowa - wyznaczają pole, w którym piłka powinna trafić bezpośrednio po serwisie. Należy też pilnować, aby nie popełnić błędu nazywanego stroke, czyli bezpośredniego utrudnienia przeciwnikowi dostępu do odbicia piłki. Po dotknięciu ściany, piłka może odbić się od podłogi tylko raz, zanim ponownie przywita się z nią rakieta do squasha — dwukrotny styk z boiskiem powoduje utratę punktu.
Ciekawostką może być także rodzaj piłki, którą gramy... |
---|
ponieważ różnią się one poziomem zaawansowania. Te dla początkujących odbijają się wyżej, co pozwala na oswajanie się ze sportem i specyfiką gry. Pamiętaj, że każdą piłkę przed grą należy rozgrzać - czy to odbijając od podłogi, czy od ściany. Na korcie ze szklanymi ścianami gramy białą piłką. |
Stety niestety, aby pograć w odpowiednich warunkach, nie wystarczy przysłowiowa „ściana za domem”. Oczywiście squash i sport zawodowy idą w parze, ale, na szczęście dla amatorów, profesjonalne hale wyrastają jak grzyby po deszczu w kolejnych miastach i miasteczkach. Szczególnie osoby z większych metropolii nie powinny mieć problemu ze znalezieniem właściwego miejsca. Kolejną zaletą squasha jest niewątpliwe także to, że ta dyscyplina może być uprawiana przez cały rok, niezależnie od aury.
Cena za taką przyjemność jest bardzo zróżnicowana, w zależności od klubu, regionu kraju i standardu. Dużo zależy też od godzin, w trakcie których wynajmuje się halę oraz od zniżek - standardowo uczniowie i studenci mają w tym przypadku nieco łatwiej. Na miejsce lepiej jest udać się w okolicach godzin ranno-południowych, jeśli to tylko możliwe, bo najwięcej przyjdzie zapłacić za wynajęcie kortu do squasha późno po południu.
Przeciętny koszt za godzinę gry w squasha wynosi od 25 do około 80 zł bez zniżek. Warto pamiętać, że są też inne koszta, które może wygenerować squash — rakieta, piłka, a nawet ręcznik mogą być wypożyczone za dodatkową, kilkuzłotową opłatą.
To, co interesuje nas najbardziej, to połączenie sportowej rywalizacji z pozytywnym wpływem na nasze zdrowie. Zawsze rekomendujemy, żeby ćwiczenia szły w parze z odpowiednim odżywianiem się. I to zarówno przy diecie na odchudzanie, jak i w przypadku, gdy próbujemy nabrać masy (mięśniowej) lub ogólnie chcemy wzmocnić naszą kondycję i poprawić samopoczucie.
A jaki wpływ ma na to sam squash? Przede wszystkim warto pamiętać, że jest to sport dość dynamiczny, wymagający sporego zaangażowania różnych partii mięśni. Bardzo często też uzupełnia się go o regularne wizyty na siłowni, aby realnie poprawić wyniki na korcie - to niewątpliwie kolejna korzyść. Taka dodatkowa motywacja często pomaga w utrzymaniu regularności. Poza tym nie gramy sami - jeśli nam się nie chce, to wystawiamy do wiatru partnera, więc w wielu przypadkach mimo wszystko fakt ten pomaga się „przemóc”. Pojawia się także aspekt rywalizacji, co czyni squash sportem dostarczającym dodatkowych emocji i rozrywki.
Dlaczego squash, a nie na przykład bieganie, rower lub nordic walking? Nikt nie mówi o wyższości jednego nad drugim! Jeśli to tylko możliwe, warto urozmaicać swoje treningi, czy to wizytą na korcie, na basenie lub po prostu poruszając się na świeżym powietrzu. Squash to sport będący jedną z alternatyw w tym przypadku - bardzo ciekawą, której warto spróbować! Co więcej, w squashu liczą się zaangażowanie i duch rywalizacji, a to właśnie dzięki nim możesz w ciągu godziny spalić około 460-750 kcal (w zależności od intensywności, dla osoby ważącej 60 kg).
Chociaż fani aktywności fizycznej nie chcą nawet o tym myśleć, to squash jest niestety jedną z tych gier, które sprzyjają kontuzjom. Przede wszystkim ważna jest rozgrzewka, dokładna, dotycząca wszystkich partii mięśni. Początek też warto potraktować jako swobodną grę, nie o punkty - też w ramach rozgrzewania się - robią to nawet zawodowcy, rozgrzewając tym samym piłeczkę do squasha. Dobrze jest również zadbać o dostosowane obuwie, bo w trakcie godzinnego pobytu na hali wykonamy mnóstwo ruchów, zwrotów i wyskoków, podczas których łatwo o naderwanie mięśnia lub wykręcenie stawu przy poślizgnięciu się.
Jedna z kontuzji, która określana jest mianem łokcia tenisisty, to sprawa, na jaką szczególnie trzeba zwrócić uwagę, uprawiając ten sport. Fachowo nazywana entezopatią mięśni prostowników nadgarstka, może pogłębiać się właśnie poprzez ostre treningi na korcie i jest groźna szczególnie dla osób, które na co dzień w pracy wykonują powtarzalne ruchy zgiętą ręką. Niestety dotyczy to również pracowników spędzających sporo czasu przed komputerem, dlatego wszelkie dolegliwości bólowe po wewnętrznej stronie łokcia powinny stać się sygnałem alarmującym.
Czy warto? Zdecydowanie warto! Szczególnie przy diecie na odchudzanie, godzinny trening dwa, trzy razy w tygodniu będzie idealnym rozwiązaniem. A czy dla Ciebie squash to atrakcyjna aktywność fizyczna? Kiedy pierwszy trening? :)
Komentarze
marta_kokocinska
pracownik Vitalia.pl
7 kwietnia 2021, 14:00
Uwielbiam squasha :)
kitkatka
6 kwietnia 2021, 18:58
Halo, tu Ziemia. Kluby są zamknięte. Może cos o palancie?
RedakcjaVitalia
Redaktor
7 kwietnia 2021, 09:35
Prosimy przedzwonić do lokalnego klubu z zapytaniem. Mamy kilku amatorów tego sportu w zespole i z tego co wiemy to faktycznie w galeriach korty mogą nie być czynne, ale kluby powinny działać normalnie.