Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
Fitness-teza nr 3 : CHWYTASZ CZĘSTO ZA DWA KIJE?
RACZEJ NIGDY NIE PRZYTYJESZ!


Oczywiście mowa o nordic walking! Jak donosi portal wformie24.pl efekty nordic walkingu to nie tylko spadek wagi i wzmocnienie mięśni. Maszerowanie z kijkami ma także zbawienny wpływ na zdrowie – pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia, wzmacnia kręgosłup, odciąża stawy. Pozytywne efekty nordic walkingu można zaobserwować już po kilku tygodniach regularnego maszerowania. Warunkiem jest regularność treningów: ich częstotliwość nie powinna być mniejsza niż 3 treningi tygodniowo (po ok. 40-60 minut każdy). Ważne, aby stosować prawidłową technikę marszu – odpowiednie posługiwanie się kijami zapewni odciążenie stawów i uruchomi najważniejsze partie mięśni.
Efekty nordic walkingu:
1. spadek wagi
Godzina treningu nordic walking to 400 kcal mniej (o 120 kcal więcej niż w przypadku zwykłego spaceru bez kijów). Regularne maszerowanie w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą pomoże ci schudnąć 5 kg w ciągu miesiąca. Tkanka tłuszczowa w pierwszej kolejności zacznie znikać z brzucha, talii i ud. Dodatkowo pozbędziesz się cellulitu i ujędrnisz skórę.
2. zwiększenie siły mięśni
Podczas marszu z kijami pracuje ok. 90% mięśni całego ciała. Dla porównania, jogging uruchamia 60% mięśni. Dzięki nordic walking wzmocnisz więc nie tylko nogi (jak w przypadku biegania), lecz także barki, ramiona, plecy i brzuch. Umożliwi to harmonijny rozwój całej sylwetki i uzyskanie sportowego wyglądu bez widocznej rzeźby mięśni.
3. dotlenienie organizmu
Podczas treningu nordic walking organizm pobiera o 20% więcej tlenu niż w czasie zwykłego spaceru. Lepsze dotlenienie oznacza lepszą pracę mózgu i więcej energii na co dzień. Dodatkowym plusem maszerowania jest to, że odbywa się na świeżym powietrzu, a więc pobór tlenu jest jeszcze większy.
4. poprawa kondycji

Jeśli wejście po schodach na trzecie piętro powoduje u ciebie zadyszkę, po miesiącu treningów nordic walking nie będziesz mieć z tym problemu. Sport ten należy do aktywności typu kardio - a więc zwiększających pracę serca. Podczas dynamicznego spaceru z kijami tętno wzrasta o 7-15 uderzeń na minutę, mięsień sercowy pompuje więcej krwi, dzięki czemu cały układ krążenia funkcjonuje wydajniej.
5. unormowanie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu

W wyniku intensywnego wysiłku naczynia krwionośne rozszerzają się, a z organizmu wraz z potem usuwany jest nadmiar wody i soli – proces ten wpływa na uregulowanie ciśnienia krwi. Marsz z kijami obniża też poziom cholesterolu. Wystarczy trenować 3 razy w tygodniu przez ok. dwa miesiące, aby odpowiednio zmienić proporcje dobrego (HDL) i złego (LDL) cholesterolu.
6. zmniejszenie bólów pleców

Nordic walking zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcie mięśniowe w okolicy ramion, barków i karku. Pomaga też w korekcji wad postawy, ponieważ podczas marszu ciało przybiera najbardziej naturalną dla kręgosłupa pozycję. Wykorzystywane w treningach kijki odciążają dolny odcinek pleców i zmniejszają bóle w lędźwiach.
7. przyspieszenie metabolizmu i ułatwienie trawienia

Każdy wysiłek ma pozytywny wpływ na przyspieszenie procesów przemiany materii w organizmie. Im więcej ćwiczysz, tym lepiej twój organizm radzi sobie z redukcją nadprogramowych kilogramów. Tak samo jest w przypadku nordic walking. Dodatkowo, możesz maszerować z kijkami nawet po obfitym posiłku – ruch na świeżym powietrzu przyspiesza pracę jelit i pomaga szybciej spalić kalorie.
8. odciążenie stawów

Podczas maszerowania z kijkami nacisk na stawy jest o 5-10 kg mniejszy niż w przypadku gdy chodzimy bez nich. Z tego względu nordic walking jest polecany osobom cierpiącym na reumatyzm jako bezpieczny sport, który łagodzi objawy bólu kości i stawów. Może być też stosowany jako uzupełnienie rehabilitacji po różnego rodzaju kontuzjach. Nadaje się dla osób starszych, otyłych i mających problemy z kolanami.
9. relaks i pozbycie się napięcia

Nordic walking pomaga pozbyć się napięcia nagromadzonego w ciągu całego dnia. Stwarza możliwość aktywnego spędzenia czasu z najbliższymi i sprzyja zacieśnianiu więzi. Maszerowanie w większym towarzystwie, w pięknych okolicznościach przyrody to najlepsza forma relaksu po stresującym dniu.

O prawidłowej technice marszu można poczytać np. tu: https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/sporty-letnie/techniki-nordic-walking-instrukcja-chodzenia-z-kijkami-w-3-krokach-aa-FsBm-wH4w-xbuG.html

  • joannnnna

    joannnnna

    28 października 2018, 15:06

    O tak - kije to swietna sprawa. Moje chwilowo stoja w kacie i sie kurza, ale w okresie jesienno-zimowym na pewno do nich powroce, bo wiosna i latem i wogole jak pogoda pozwala to wole rower. Nie mniej warto poswiecic troche czasu na technike, jes bardzo wazna. Na poczatku treningow nawet bola miesnie o ktorych wczesniej nie mialo sie zielonego pojecia ze itsnieja :) Kije w dlon !

  • wojtekewa

    wojtekewa

    26 września 2018, 21:39

    Uwielbiam kije, choć ostatnio nie mam na nie czasu,az mąż się zdziwił , że sobota a ja nigdzie nie ide. Kilka dni temu zamawiał coś w internecie i pyta mnie czy zamówić mi końcówki bo już mam zdarte, a zapasowych brak. Tylko, że nie wie czy w ogóle będą mi potrzebne... Pewnie, że będą potrzebne wprawdzie jeszcze nie wiem kiedy ale będą napewno.

  • dorotamala02

    dorotamala02

    26 września 2018, 11:36

    Święta prawda! Kije w dłoń!!! Pozdrawiam:)))

  • paniania1956

    paniania1956

    26 września 2018, 11:07

    Witam;) zaczęłam od tygodnia ponownie bo jakieś 10 lat temu intensywnie chodziłam a po dwóch latach powoli zarzuciłam. Wiem jaki dobroczynny wpływ na organizm wywiera chodzenie z kijkami, wiem to z autopsji, przeczytałam artykuł, święta prawda:)

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.