Herbaty czerwone są charakterystyczne dla Chin i Tajwanu – to stamtąd pochodzi większość światowej produkcji.
Na szczególną uwagę wśród herbat czerwonych zasługuje tak zwany „zabójca tłuszczu”. Pu-Erh, herbata, bez której mało kto potrafi sobie wyobrazić dietę odchudzającą w trakcie procesu produkcji nabiera wielu właściwości przyśpieszających nasz metabolizm, a co za tym idzie zwiększa spalanie tłuszczów.
Parzenie czerwonej herbaty:
Aby zaparzony napar zachował najlepsze wartości smakowe, swój unikalny aromat i właściwości lecznicze herbatę należy zaparzyć w porcelanowym czajniczku w miękkiej wodzie pozbawionej soli wapnia i magnezu przez 3 do 7 minut, a następnie przelać do małych porcelanowych filiżanek.
Otrzymany w ten sposób napar nie będzie miał gorzkiego posmaku, a smak i aromat staną się znacznie bardziej zmysłowe.
Właściwości czerwonej herbaty:
Napar z czerwonej herbaty działa pobudzająco na wytwarzanie soków trawiennych i stymuluje pracę jelit co przyśpiesza metabolizm, a w efekcie spalanie tłuszczów.
Reguluje przemianę materii – reguluje masę ciała.
Obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi poprawiając przy tym krążenie.
Czerwona herbata jest obfita w związki mineralne i mikroelementy fluoru, wapnia, manganu i teiny.
Zawiera znaczne ilości olejków eterycznych i białka.
Codzienna czarka czerwonej herbaty ma zbawienny wpływ na działanie organów wewnętrznych: głównie układu pokarmowego i wątroby.
Zawarty w niej fluor pomaga chronić zęby przed próchnicą.
Poprawia pamięć, koncentrację i nastrój.
Przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu. Ma działanie moczopędne.
Wzmacnia organizm.
Artykuły związane z czerwoną herbatą:
Parzenie zielonej herbaty:
Aby napar zachował najlepsze właściwości smakowe i unikalny aromat herbatę należy zaparzyć w ogrzanym wrzącą wodą, a następnie do sucha wytartym porcelanowym czajniczku używając miękkiej wody. Temperaturę wody należy dobrać biorąc pod uwagę jej gatunek, dlatego najlepiej o nią zapytać sprzedawcy. Generalnie waha się ona pomiędzy 60 a 90 stopniami Celsjusza.
Istnieją dwie metody osiągnięcia pożądanej temperatury: pierwsza z nich to po prostu użycie odpowiedniego termometru, druga opiera się na spostrzeżeniu, że w temperaturze pokojowej wrząca woda po 3-4minutach ma 90stopni, a po 12-14minuta spada do 75.
Niestety czas parzenia zielonej herbaty również jest zróżnicowany w zależności od stopnia rozdrobnienia suszu, gatunku herbaty i twardości wody. Herbaty bardzo rozdrobnione parzy się króciutko, a te o dużych listkach parzy się znacznie dłużej. Podobnie jak wielkość liści tak i twardość wody wydłuża czas parzenia zielonej herbaty.
Krótkie parzenie(około 3minut) powoduje, że teina nie wiąże się z garbnikami, więc napar jest orzeźwiający i pobudzający. Wydłużenie czasu parzenia z kolei daje nam napar o działaniu relaksującym.
Herbatę zieloną parzy się dwu a nawet trzykrotnie za każdym razem uzyskując napar o innym aromacie i innych właściwościach. Pierwsze parzenie daje napar o delikatnym aromacie działający pobudzająco. Drugie napar o intensywniejszym aromacie, smaczniejszy i działający relaksująco na nasz organizm(dlatego jest on znacznie bardziej ceniony niż ten z pierwszego parzenia).
Dobrze zaparzona herbatka ma pozbawiony goryczy smak i delikatny aromat.
Zielona herbata właściwości:
Napar z pierwszego parzenia działa pobudzająco-zawiera dużo teiny, z drugiego uspokajająco-pomaga radzić sobie z napięciami emocjonalnymi i stresem.
Zielona herbata ma właściwości hamujące rozwój bakterii w układzie pokarmowym. Pobudza go również do wydzielania soków trawiennych.
Obniża ciśnienie krwi poprawiając przy tym krążenie zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób serca.
Zawarte w zielonej herbacie flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziała zakrzepom krwi.
Dzięki zawartości fluoru chroni zęby przed próchnicą.
Jest bogata w witaminy C, E, B, sole mineralne oraz garbniki
Zawarte w niej garbniki zapobiegają nowotworom.
Pobudza działanie pęcherza moczowego, co przyśpiesza wydalanie toksyn z organizmu.
Zielona herbata wspomaga odchudzanie, ponieważ przyśpiesza metabolizm i usuwa zbędne produkty przemiany materii.
Chłodnego naparu używa się do przemycia przy zapaleniu spojówek oraz powiek.
gretka2013
5 grudnia 2013, 21:19Każdą piję zielona czeroną czarną i owocowe. I wszystkie lubię.
tamalila
5 grudnia 2013, 13:10Czerwoną - 2 kubki dziennie, bo zielona obniża ciśnienie. Fajny wpis :) pozdrówki.
ar1es1
5 grudnia 2013, 11:28Ważne aby nie pić więcej niż 4 kubki czerwonej herbaty dziennie gdyż w nadmiarze może powodować anemię. ..
ewitak1
5 grudnia 2013, 11:27Ja lubię obie, ale częściej piję zieloną.
megan292
5 grudnia 2013, 11:13Herbata herbatą, ale strasznie podoba mi się Twój postanowienie wakacyjne :D Widać , że masz poczucie humoru :) A co do odchudzania - mam nadzieję, że porzucisz w końcu nadzieję na schudnięcie za pomocą cudownych preparatów i weźmiesz się za zdrowe jedzenie i sport do końca życia. W sumie jesteśmy jeszcze w miarę młode, więc nie ma na co czekać, trza się brać do roboty :)
QuantixDestiny
5 grudnia 2013, 10:21Dodam że nigdy nie miałam zadnych rewolucji żołądkowych po zielonej a pomaga ona również na pozbycie sie niepotrzebnej wody zalegajacej w organiźmie z czym niektóre kobiety muszą się borykać.
QuantixDestiny
5 grudnia 2013, 10:19Prawde mówiąc ja chętnie piję obie. Razem maja wszystko czego mi potrzeba :D a pijac tylko jeden rodzaj to prędzej czy później potrzeba odmiany. Więc ja sobie odmieniam od razu :D