Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
Start!


Tak więc nadeszły wakacje, choć pogoda wcale na to nie wskazuje! Zanim jednak nadejdą cieplejsze dni, warto popracować nad sylwetką. Co prawda nie da się pozbyć zbędnego tłuszczyku w tydzień czy dwa, ale kiedyś trzeba zacząć. Koniec czekania do jutra, do poniedziałku, do nowego roku. Teraz jest najlepszy moment, by coś zmienić!

A ja, zainspirowana ukochaną Leighton Meester, rozpoczynam przygodę z ''5 Factor Diet''. Wydaje się ona o tyle racjonalna, że propaguje założenia zdrowego odżywiania. Zamierzam jedynie zrezygnować z liczenia kalorii i zwiększyć ilość ćwiczeń. ;)


Na czym polega dieta 5 czynników?

Dieta 5 czynników opiera się na tej cyfrze na kilka sposobów: dotyczy długości trwania diety, ilości posiłków dziennie oraz ilości ćwiczeń na dzień. Oprócz tego ma kilka innych założeń.

  • Czas trwania diety – 5 tygodni. W tym czasie można zrzucić nawet 7 kilogramów. Można jeść wszystko, tylko należy nauczyć się dobrze komponować posiłki i trzymać się zasad zdrowego odżywiania. Taki model żywienia powinien przejść w nawyk, dzięki czemu nie pojawi się efekt jo-jo po tych kilku tygodniach diety.
  • 5 posiłków dziennie – 3 główne posiłki i 2 mniejsze powinny dostarczać ok. 1500 kcal dziennie. Dzięki temu nasz organizm nie będzie odczuwał silnego głodu i nie będziemy pochłaniać wszystkiego, co nam wpadnie w ręce. 
  • 5 dni oszustwa w ciągu 5 tygodni – wtedy można jeść to, na co ma się ochotę i nawet nie wykonywać zalecanych ćwiczeń. Jest to swoisty odpoczynek od diety, który ma pomóc.
  • Posiłki powinny składać się z 5 składników – każdy z nich musi zawierać niskotłuszczowe, pełnowartościowe białko, błonnik, zdrowe tłuszcze, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, bezcukrowy napój. Najważniejsze produkty w diecie to: pieczone beztłuszczowo lub gotowane chude mięso, surowe lub gotowane owoce i warzywa, chudy twaróg, jogurt, kefir oraz maślanka, jajka, chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż, grube kasze, 3 litry płynów dziennie (niegazowana woda mineralna, soki warzywne i owocowe, herbata ziołowa i owocowa). Pasternak zaleca produkty o niskim indeksie glikemicznym, a równocześnie o wysokiej zawartości błonnika.
  • Śniadanie jest najważniejsze – powinno dostarczyć organizmowi węglowodanów i witamin – polecane jest muesli, jogurt, ryba, pieczywo, jajko lub mięso. Obiad powinien łączyć węglowodany z białkiem. Makaron powinien być ugotowany al dente, kasze lub ryż połączone z mięsem lub rybą i warzywami (najlepiej surowymi).
  • Na kolację najlepiej wybierać produkty białkowe i warzywa. Po godzinie 15 powinno się zwracać większą uwagę na to, co znajduje się na talerzu. Jako przekąski – owoce, jogurt lub koktajl owocowy, serek. Wieczorem najlepiej jeść sałatki. Jeden dzień w tygodniu można jeść to, co się chce. Należy pamiętać tylko o umiarkowaniu w ilości spożywanych produktów.
  • Ćwiczenia odchudzające 5 razy dziennie – cały trening trwa 25 min i podzielony jest na 5 części. Pasternak zaleca wykonywanie ich przez 5 dni w tygodniu.

  • Marzycielkaaaaaaa

    Marzycielkaaaaaaa

    26 czerwca 2013, 21:29

    POWODZENIA!!!

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.