Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
żeby pamiętać...


Istnieje kilka podstawowych zasad, o których musisz pamiętać, gdy rozpoczynasz ćwiczenia fizyczne:

  • Systematyczność
    Wykonuj ćwiczenia systematycznie. Ćwiczenia bardzo intensywne, ale nieregularne dają gorsze efekty niż ćwiczenia mniej intensywne, ale systematycznie wykonywane.
  • Tempo i intensywność
    Tempo oraz intensywność ćwiczeń dostosuj do własnych potrzeb oraz możliwości. Nie przeciążaj się, gdyż zbyt intensywny trening może doprowadzić do bólów mięśni, kręgosłupa oraz stawów. Najbardziej efektywny jest trening długotrwały o średniej intensywności.

  • Oddech
    Podczas wykonywania ćwiczeń bardzo ważna jest odpowiednia technika oddychania. Jest to szczególnie istotne w treningu osób z nadwagą. Oddychaj spokojnie i miarowo. Nigdy nie wstrzymuj oddechu, gdyż może to doprowadzić do zawrotów głowy a nawet utraty przytomności.

  • Prawidłowa postawa ciała
    Pamiętaj o tym, by podczas ćwiczeń utrzymywać prawidłową postawę ciała. Jest to bardzo ważne, gdyż warunkuje prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Dlatego dokładnie czytaj instrukcję dołączoną do każdego ćwiczenia i postępuj zgodnie z nią.

  • Pory wykonywania ćwiczeń
    Każda pora w ciągu dnia jest odpowiednia do wykonywania ćwiczeń. Dostosuj ją jednak do własnych preferencji i możliwości organizacyjnych. Tak ,aby ten czas był maksymalnie wykorzystany i przeznaczony tylko dla Ciebie i Twojej sylwetki.

  • Sauna
    Jeżeli masz możliwość, staraj się po wysiłku fizycznym skorzystać z sauny. Sauna rozluźnia mięśnie oraz przyspiesza ich regeneracje. Pozwoli Ci to uniknąć skutków przetrenowania oraz wyczerpania organizmu.

  • Woda
    Podczas treningu pij mineralną wodę niegazowaną, przechowywaną w temperaturze pokojowej. Jest to ważne, ponieważ w trakcie wysiłku fizycznego wraz z potem tracimy duże jej ilości.

  • Jedzenie a trening
    Ostatni posiłek zjadaj 1,5-2 godz. przed rozpoczęciem treningu, to pozwoli uniknąć Ci bólów brzucha i kolek. Ważne jest także to, abyś nie ćwiczyła na czczo, gdyż organizm musi mieć, co spalać.

  • Strój sportowy
    Najważniejszym elementem stroju jest obuwie. Musi być ono dostosowane do ćwiczeń fizycznych, amortyzować wstrząsy (co chroni przed przeciążeniami) warto także, aby miało podeszwę antypoślizgową. Obuwie sportowe może być większe o pół rozmiaru, tak by po założeniu grubszej skarpety stopa układała się swobodnie. Natomiast ubranie, w którym ćwiczysz powinno być wygodne, nie krępujące ruchów i swobodnie przepuszczające powietrze.

  • Chroń kręgosłup
    Ćwiczenia wykonuj w takiej samej liczbie powtórzeń na obydwie strony kręgosłupa. Dzięki temu równomiernie wzmocnisz obie strony a to wpłynie na utrzymanie kręgosłupa w pozycji fizjologicznej i będzie przeciwdziałać bólom kręgosłupa. Drugą ważna sprawą jest wykonywanie wszystkich typów skłonów tułowia przy lekko ugiętych kolanach.

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.